Naujienų srautas

Lietuvoje2016.09.19 17:11

Lenkijos spaudoje – raginimai atsiprašyti lietuvių

BNS 2016.09.19 17:11

Lenkijos spauda sukritikavo aukšto šios šalies diplomato pastabas, kad lenkų tautinės mažumos situacija Lietuvoje blogesnė nei Baltarusijoje, ir dėl neišspręstų problemų Lenkijos karius sunku įtikinti rūpintis Baltijos šalių saugumu.

Dienraščio „Gazeta Wyborcza“ žurnalistas Bartoszas T. Wielinski  pareiškė, kad po tokių pastabų Lenkijos užsienio reikalų ministro politinio kabineto direktorius, buvęs gynybos ministras Jan Parys „turi viešai atgailauti ir atsiprašyti lietuvių, arba su trenksmu lėkti iš ministro Witoldo Waszczykowskio kabineto“.

„Neseniai Šiaurės Atlanto sutarties 5 -ąjį straipsnį, įpareigojantį NATO priklausančias valstybes ginti viena kitą, ginčijo Donaldas Trumpas, kontroversiškas kandidatas į JAV prezidentus.  Dabar Lenkijos vardu tai padarė Parys“, – rašoma žurnalisto komentare.

Pasak B. Wielinskio, Lenkijos diplomato žodžiais greitai pasinaudos rusų propaganda, ji „su pasitenkinimu parodys, kad NATO solidarumas – tai tik fantazija“.

„Ginčas dėl lenkų mažumos tęsiasi daugelį metų.  Jis nėra juodai-baltas.  Iš vienos pusės lietuviai negarantuoja lenkams  pamatinių teisų, kurios yra garantuojamas  kitose Europos šalyse – tarp kitų – teisės rašyti pavardes gimtąja kalba ir turėti dvikalbius vietovių pavadinimus, iš kitos pusės lenkų mažumos lyderiai užmezga įtartinai artimus santykius su Kremliaus žmonėmis. Bet Lietuvoje nebuvo prieš lenkus nukreiptų represijų, valstybė nepersekiojo lenkiškų organizacijų, lenkų veikėjais nesidomėjo slaptoji policija, neareštavo lenkų žurnalistų. Visa tai vyksta Baltarusijoje, pripažintoje paskutine Europos diktatūra. Todėl Lietuvos vyriausybė teisingai piktinasi ir vadina Parys palyginimus šlykščiais. Retai kada diplomatams vienu mostu pasiseka sudaužyti tiek porceliano“, – teigiama komentare.

J. Parys penktadienį Vytauto Didžiojo universitete Kaune surengtoje diskusijoje pareiškė, kad „dabar lenkų mažumos situacija Baltarusijoje yra geresnė nei Lietuvoje“.

„Turime paaiškinti Lenkijos  kariams, kad jie turi remti Baltijos šalis. Ir tai sudėtinga, nes turime problemų su lenkų mažuma Lietuvoje“, – kalbėjo diplomatas.

Lietuvos Užsienio reikalų ministerijos politikos direktorius Rolandas Kačinskas renginyje atkirto, kad tokie pareiškimai yra įžeidžiantys.

„Iš esmės yra neteisinga sakyti, kad žmogaus teisių situacija autoritariniame režime, vadinamame paskutine diktatūra Europoje, yra geresnė nei stiprioje demokratijoje, kokia yra Lietuva. Tai mus tikrai įžeidžia – visus čia sėdinčius lietuvius. Turėtume vengti tokių pareiškimų kaip šis“, – sakė R. Kačinskas.

LRT yra žiniasklaidos priemonė, sertifikuota pagal tarptautinę Žurnalistikos patikimumo iniciatyvos programą

Naujausi, Skaitomiausi