Lietuvoje

2016.09.19 15:29

Pinigai rinkimams: dosnumu išsiskiria konservatorių ir „valstiečių“ rėmėjai

BNS 2016.09.19 15:29

Daugiausiai lėšų rinkimų sąskaitoje yra sukaupusi Socialdemokratų partija (LSDP), didžiąją dalį šių lėšų sudaro biudžeto dotacijos pinigai. Lietuvos valstiečių ir žaliųjų sąjunga per 100 tūkst. eurų surinko tik iš kandidatų ir rėmėjų, dosnumu išsiskiria ir kai kurių konservatorių aukotojai.

Kaip rodo Vyriausiosios rinkimų komisijos (VRK) duomenys, LSDP partijos rinkimų sąskaitoje turi per 361 tūkst. eurų, iš jų apie 349 tūkst. eurų yra partijos iš biudžeto gauti pinigai. Nemenkas sumas savo asmeninei kampanijai taip pat skyrė kai kurie socialdemokratai, pvz. sostinės vicemeras Gintautas Paluckas – 5,7 tūkst. eurų, finansų ministrė Rasa Budbergytė – 5 tūkst. eurų, ūkio viceministras Marius Skarupskas – 2 tūkst. eurų.

Lietuvos valstiečių ir žaliųjų sąjunga (LŽVS) rinkimų sąskaitoje yra surinkusi per 108 tūkst. eurų, iš jų pusę sudaro kandidatų asmeninės lėšos kampanijai, kitą pusę – fizinių rėmėjų aukos. Didžiulį įnašą partijai skyrė jos vadovo Ramūno Karbauskio šeima, pats kandidatas – 15 tūkst. eurų, jo tėvas Česlovas Vytautas Karbauskis – 7 tūkst. eurų, sesuo Jurga Karbauskytė – 7 tūkst. eurų.

Partijos kandidatas, Europos Komisijos ekspertas Mindaugas Puidokas kampanijai paaukojo 10 tūkst. eurų, buvęs vidaus reikalų ministras Saulius Skvernelis – 2 tūkst. eurų, su „valstiečiais“ į Seimą pasukęs Egidijus Vareikis – tūkstantį. Dosniai partijai aukoja ūkininkai: iš Algirdo Tamulio gauta 7 tūkst. eurų auka, Šiaulių rajone ūkininkaujančios Simonos Sasnauskaitės – irgi 7 tūkst. eurų auka. 3 tūkst. eurų partijai paaukojo verslininkas Antanas Bosas.

Tėvynės sąjunga-Lietuvos krikščionys demokratai rinkimų sąskaitoje turi 194 tūkst. eurų, tai daugiausiai dotacijos pinigai, o aukos sudaro 3,5 tūkst. eurų, tačiau itin dosniais rėmėjais išsiskiria kai kurie konservatorių kandidatai.

Vilniaus tarybos konservatorių frakcijos seniūnas Mykolas Majauskas savo rinkimų sąskaitoje turi per 21 tūkst. eurų, iš jų per 3 tūkst. yra skyrusi partija, 1,5 tūkst. – kandidato asmeninės lėšos. Po 6 tūkst. kandidatui paaukojo Jurgis Rubaževičius, Antanas Vainauskas, Aistė Adamonytė – 2 tūkst. eurų.

Žygimanto Pavilionio rinkimų sąskaitoje – per 20 tūkst. eurų, iš jų 2,7 tūkst. sudaro asmeninės kandidato lėšos. Ž.Paviliono kampanijai 7,5 tūkst. eurų yra paaukojęs Sigitas Petraitis, 3 tūkst. eurų – Gediminas Tursa, 2,5 tūkst. – Marijus Gudynas.

Konservatorių sąrašą į rinkimus vedantis partijos pirmininkas Gabrielius Landsbergis savo kampanijai pervedė 5 tūkst. eurų asmeninių lėšų.

Darbo partija rinkimų sąskaitoje turi 258 tūkst. eurų, didžiąją dalį sudaro dotacijos lėšos, iš didesnių aukų partijai 1,5 tūkst. eurų yra pervedusi parlamentarė Vilija Filipovičienė, taip pat savo asmeninei kampanijai ji skyrė 10 tūkst. eurų.

Partija „Tvarka ir teisingumas“ rinkimų sąskaitoje turi 148 tūkst. eurų, iš jų kandidatų nuosavos lėšos sudaro 21 tūkst. eurų. Parlamentaras Kęstas Komskis partijai pervedė 2,5 tūkst. eurų, tokią pačią sumą skyrė Juozas Imbrasas, 2,2 tūkst. eurų pervedė aplinkos viceministras Algirdas Genevičius.

Liberalų sąjūdžio rinkimų sąskaitoje – 164 tūkst. eurų, daugiausiai tai dotacijos pinigai, 3 tūkst. partijai paaukojo Andrius Bagdonas, 2 tūkst. eurų – Aidas Vaitkevičius, savo asmeninei kampanijai 8,1 tūkst. eurų lėšų yra skyrusi Ona Balžekienė.

Lietuvos laisvės sąjunga (liberalai) sąskaitoje turi 66 tūkst. eurų, 3,8 tūkst. eurų partijai yra paaukojusi kandidatė Aldona Šventickienė,1,5 tūkst. eurų – kandidatas Vytautas Tarailė. Savo asmeninei kampanijai paritjos vadovas Artūras Zuokas yra pervedęs 4 tūkst. eurų.

Lietuvos lenkų rinkimų akcija-Krikščioniškų šeimų sąjunga savo rinkimų sąskaitoje turi 150 tūkst. eurų, visos šios lėšos – valstybės dotacija.

Įstatymas numato, kad rinkimams finansuojamos gali būti partijos bei kandidatų asmeninės lėšos, taip pat fizinių asmenų aukos, fizinių asmenų aukos ir finansavimas per trečiuosius asmenis draudžiami.

Vienas asmuo kiekvienam savarankiškam politinės kampanijos dalyviui gali paaukoti 7 tūkst. 570 eurų, bet bendra aukų suma negali viršyti 10 proc. metinių pajamų. Kandidatas savo politinei kampanijai finansuoti gali suteikti auką, neviršijančią 15 tūkst. 140 eurų.

Seimo rinkimai vyks spalio 9 dieną.