Naujienų srautas

Lietuvoje2016.09.17 12:28

Premjeras: „auksinių šakučių“ istorijoje kalti prokurorai

BNS 2016.09.17 12:28

„Auksinių šakučių“ istorijoje yra kalti prokurorai, sako ministras pirmininkas ir socialdemokratų lyderis Algirdas Butkevičius, rugsėjį reikšmingai smukus pasitikėjimui krašto apsaugos ministru Juozu Oleku ir kariuomene.

„Pirmiausiai pabandysime visuomenei pasakyti tiesą. Gal visuomenė patikės, kad šitame skandale yra kalti kai kurie prokurorai, kurie nutraukė ikiteisminį tyrimą“, – žurnalistams Vilniuje šeštadienį sakė premjeras, paklaustas, kaip sieks atstatyti pasitikėjimą krašto apsaugos sistema.

Jis teigė, kad susidariusią situaciją plačiau turėtų paaiškinti ir kariuomenės vadas generolas leitenantas Jonas Vytautas Žukas, nes jis yra atsakingas už kariuomenės Materialinių resursų departamento vykdomus viešuosius pirkimus.

A. Butkevičius neatsakė į BNS klausimą, ar Socialdemokratų partijai prieš Seimo rinkimus nekenkia sumenkęs pasitikėjimas krašto apsaugos ministru.

Šeštadienį „Lietuvos ryte“ skelbiama rugsėjo pradžioje atlikta visuomenės nuomonės apklausa parodė, kad kariuomenės reitingas, lyginant su liepos mėnesį atlikta apklausa, smuko maždaug 9 proc. Liepą ginkluotąsias pajėgas teigiamai vertino 57 proc. respondentų, rugsėjį – 48,1 proc. apklaustųjų. Nepasitikinčių kariuomene padaugėjo nuo 13,8 proc. iki 18,8 procento.

Tuo metu krašto apsaugos ministrą J. Oleką šiuo metu palankiai vertina 16,8 proc. apklaustųjų, nepalankiai – 50,8 procentų. Liepos mėnesį teigiamai ministrą vertino 29,2 proc. respondentų, neigiamai – 30,3 procentai.

„Čia akivaizdžiai smuko pasitikėjimas dėl to šakučių skandalo, tai visiškai akivaizdu“, – BNS sakė gyventojų apklausą atlikusios bendrovės „Vilmorus“ vadovas Vladas Gaidys.

Prokurorai šiuo metu vykdo du ikiteisminius tyrimus, susijusius su kariuomenės vykdytu lauko virtuvės atsarginių dalių ir įrankių pirkimu. Vienas ikiteisminis tyrimas pradėtas dėl piktnaudžiavimo, kitas – dėl sukčiavimo.

Viešaisiais pirkimais krašto apsaugos sistemoje susidomėta, kai paaiškėjo, kad kariuomenė įvairių virtuvės įrankių iš bendrovės „Nota Bene“ už 4 tūkst. eurų pirko aštuonis kartus brangiau nei rinkoje.

2015 metų kovą Vilniaus apylinkės prokuratūra su Karo policija buvo pradėjusi ikiteisminį tyrimą dėl sukčiavimo, įtariant, kad „Nota bene“ klijavo „Karcher-Futuretech“ lipdukus ant produkcijos, kurios ši bendrovė negamino.

„Nota Bene“ direktorius patvirtino, kad bendrovės darbuotojai iš tikrųjų taip elgėsi, nes kitu atveju nebūtų spėję laiku įgyvendinti sutarties su Lietuvos kariuomene dėl to, kad kai kurių prekių pristatymo laikas iš „Karcher-Futuretech“ yra ilgesnis, nei reikalauja sutartis. Galiausiai paaiškėjo, kad „Nota Bene“ dalį įrankių pirko ne iš Vokietijos tiekėjo, o iš Lietuvos tiekėjo – bendrovės „Sangaida“.

Tyrimą dėl sukčiavimo prokuratūra nutraukė šią vasarą, nes teigė neradusi nusikaltimo sudėties. Tačiau viešai pasirodžius informacijai apie brangiai pirktus „auksinius šaukštus“ buvo pradėtas kitas ikiteisminis tyrimas dėl piktnaudžiavimo tarnyba. Be to, teismas patenkino Krašto apsaugos ministerijos skundą ir nurodė atnaujinti anksčiau pradėtą, bet nutrauktą ikiteisminį tyrimą dėl sukčiavimo.

LRT yra žiniasklaidos priemonė, sertifikuota pagal tarptautinę Žurnalistikos patikimumo iniciatyvos programą

Naujausi, Skaitomiausi