Lietuvoje

2016.09.16 20:23

URM politikos direktorius: bendradarbiavimas su Lenkija įgauna vis didesnę svarbą

LRT.lt2016.09.16 20:23

Užsienio reikalų ministerijos politikos direktorius Rolandas Kačinskas rugsėjo 16 dieną dalyvavo Vytauto Didžiojo universitete (VDU) vykusioje mokslinėje konferencijoje „Lietuvos ir Lenkijos santykių dinamika“, skirtoje Lenkijos ir Lietuvos diplomatinių santykių atkūrimo 25-mečiui paminėti.

R. Kačinskas kartu su Lenkijos užsienio reikalų ministro politinio kabineto direktoriumi Janu Parysu, Europos Sąjungos ambasadoriumi Maskvoje Vygaudu Ušacku, Lenkijos tarptautinių santykių instituto analitiku Marcinu Terlikowskiu bei VDU dėstytojais Šarūnu Liekiu ir Giedriumi Česnaku dalyvavo diskusijoje „Lenkija ir Lietuva praėjus 25 metams nuo diplomatinių santykių atnaujinimo – kur esame ir kur einame? Kaip galime prisidėti prie Europos stabilumo ir gerovės?“

Savo pasisakyme URM Politikos direktorius apžvelgė Lietuvos ir Lenkijos santykius per pastaruosius 25 metus, identifikavo pagrindines bendradarbiavimo sritis.

„Lietuva ir Lenkija yra kaimynės ir strateginės partnerės. Dabartinėje sudėtingoje geopolitinėje situacijoje mūsų bendradarbiavimas įgauna dar didesnę reikšmę, nes kalbėdami vienu balsu galime būti daug geriau išgirsti“, – pažymėjo R. Kačinskas. Jis pasidžiaugė aktyviu dvišaliu bendradarbiavimu saugumo ir gynybos srityje ir pabrėžė, kad NATO viršūnių susitikime Varšuvoje patvirtinti sprendimai svariai prisidės prie viso regiono saugumo sustiprinimo.

„Mūsų bendra istorija moko, kad stipriausi esame ir pasiekiame daugiausiai tada, kai laikomės kartu.  Privalome nepamesti iš savo akiračio abiem šalims svarbių strateginių uždavinių: NATO atgrasymo priemonių įgyvendinimo, paramos Ukrainai ir Gruzijai, sąlygų tolesniam tvariam ekonomikos augimui užtikrinimo, istorinės atminties ir kultūros paveldo išsaugojimo ir puoselėjimo“, – konferencijos metu sakė R. Kačinskas. Jis taip pat pažymėjo, kad Lietuva laikosi nuostatos, kad saugumas yra nedalomas, todėl, viena šalis gindama kitą NATO šalį, gina tiek save, tiek visas NATO šalis ir pačią Aljanso idėją.

Konferencijos metu tai pat buvo paliestas ir lenkų tautinės mažumos padėties Lietuvoje klausimas, ypač švietimo srityje. R. Kačinskas informavo apie padėtį, pažymėdamas, kad Lietuvoje vykstanti švietimo reforma yra taikoma visiems vienodai, nepriklausomai nuo tautybės, o lenkų tautinės mažumos mokyklos gauna 20 proc. didesnį finansavimą. Pažymėta, kad J. Lelevelio mokykla, dėl kurios perkėlimo į kitas patalpas pastaruoju metu kilo daugiausiai klausimų, po renovacijos taps viena moderniausių mokyklų Lietuvoje.

URM politikos direktorius nurodė, kad Lietuvoje yra pats didžiausias lenkiškų mokyklų tinklas pasaulyje, mūsų šalyje sudarytos unikalios sąlygos gauti išsilavinimą lenkų kalba nuo darželio iki universiteto. R. Kačinskas sakė neneigiantis, jog egzistuoja tam tikros problemos, tačiau šios problemos yra diskutuojamos visuomenėje ir siekiant jas išspręsti vyksta įprastas demokratinis procesas.

Konferenciją organizavo VDU kartu su Lenkijos Respublikos ambasada Vilniuje bei Lenkijos institutu Vilniuje.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt.