Naujienų srautas

Lietuvoje2016.09.16 14:17

Lietuvoje siaučia paslaptingas virusas: medikai pataria, kaip nesusirgti

Užkrečiamųjų ligų ir AIDS centro (ULAC) duomenimis, praėjusią savaitę viršutinių kvėpavimo takų ligomis susirgo dvigubai daugiau žmonių negu pernai tuo pačiu metu. Iš karto po šios statistikos pasirodymo pasklido informacija, kad siaučia virusas, kurio specialistai dar nenustatė. Tačiau medikai jau pataria, kaip nuo jo apsisaugoti.

Didžiausias pavojus – šalti rytai ir karštos dienos

Kaip 15min patvirtino šeimos gydytoja Regina Balčiūnienė, sergamumas peršalimo ligomis iš tiesų išaugęs. Pasak jos, žmonės ateina ne tik su paprastais peršalimo simptomais, bet jau ir su daug rimtesnėmis komplikacijomis – bronchitu, plaučių uždegimu.

Atrodytų, dar neturėtume sirgti, juk rugsėjo pradžia, mus dar lepino vasariška šiluma. Tačiau gydytojos teigimu, toks oras rudenį ir kelia didžiausią pavojų mūsų sveikatai.

„Mano manymu, šiuo metu aplinkoje vyraujantis virusas nėra kuo nors ypatingas ar naujas. Labiau tikėtina, kad su metų laikų pokyčiu nesusitvarko mūsų organizmo imuninė sistema. Didžiausia bėda, kad šiuo periodu labai dideli paros temperatūros svyravimai.

Kadangi dienomis būdavo šilta, žmonės rengėsi kaip vasarą, bet naktys jau šaltos, todėl labai skiriasi temperatūra ryte, dieną ir vakare. Mūsų organizmui tokie svyravimai nepatinka, jis nespėja prisitaikyti, todėl galbūt ir silpnesnis imunitetas. Taigi norėdami save apsaugoti, turėtume rengtis šilčiau ir rūpintis savo organizmu, reaguoti į jo simptomus, nuovargį“, – svarstė pašnekovė.

Įdomu, kad tarp suaugusiųjų dažniau serga jauni žmonės, turintys darželinukų arba mokyklinukų vaikų. Gydytoja jų ligą taip pat sieja su nusilpusia imunine sistema. Pasak jos, galbūt rugsėjį jie turi daugiau rūpesčių ir streso, kol sustyguoja savo ir vaikų režimą. Taip pat ji pastebi, kad jeigu šeimoje suserga vienas žmogus, stipriau ar silpniau serga ir visi kiti jos nariai.

Pagrindiniai simptomai visiems panašūs

Dažniausi simptomai, su kuriais pacientai ateina pas gydytoją, labai panašūs į gripo, tik dažnai visai nėra temperatūros: silpnumas, sąnarių skausmai, gerklės, galvos skausmas, sloga, kosulys.

„Mes visada patariame bent 2–3 dienas pabūti namuose, tačiau žmonės elgiasi įvairiai. Gal tik apie 50 proc. paklauso, dažniau tie, kurie turi galimybę paskambinti darbdaviui ir pasiprašyti kelias dienas pabūti namuose.

Tačiau pajutus pirmuosius požymius iš tiesų verta 2–3 dienas pabūti namuose, gerti daug šiltų skysčių, arbatų, jei reikia, naudoti simptomus malšinančias priemones, taip pat daug ilsėtis ir gulėti. Kadangi dabartinius susirgimus, kiek darome kraujo tyrimų, sukelia ne bakterijos, o virusai, po kelių dienų savijauta dažniausiai pagerėja. Jei žmonės sirgdami vaikšto, geriausiu atveju liga užsitęsia, o neretai baigiasi rimtomis komplikacijomis“, – įspėjo R.Balčiūnienė.

Žmonės labai dažnai nerimtai vertina peršalimo simptomus, jeigu nėra temperatūros. Pasak gydytojos, virusai labai dažnai nesukelia temperatūros, netgi atvirkščiai – dėl tam tikrų virusinių susirgimų temperatūra netgi būna mažesnė. Todėl būtina nenumoti ranka į jokius savijautos pokyčius.

„Bet koks neįprastas signalas, kurį siunčia organizmas, yra jo pagalbos šauksmas, pranešantis, kad jis pats nesusitvarko, jam reikia pagalbos“, – sakė pašnekovė.

Susirgo dvigubai daugiau žmonių

ULAC duomenimis, praėjusios, 36-tos, savaitės sergamumas viršutinių takų infekcijomis buvo 32,6 atvejai dešimčiai tūkstančių gyventojų. Palyginti su 35-ąja savaite, sergamumas yra išaugęs dvigubai. Pernai tuo pačiu metu sergamumas buvo 15,1 atvejo dešimčiai tūkstančių gyventojų.

Pats virusas dar nėra identifikuotas, tačiau specialistai yra įsitikinę, kad tai ne gripo virusas, o paprastas viršutinių kvėpavimo takų sukėlėjas.

Specialistų teigimu, saugantis ligos labai svarbu laikytis asmens higienos – dažniau plauti rankas, vėdinti patalpas, dažniau valyti dulkes ir plauti grindis namuose ir kitose patalpose.

LRT yra žiniasklaidos priemonė, sertifikuota pagal tarptautinę Žurnalistikos patikimumo iniciatyvos programą

Naujausi, Skaitomiausi