Lietuvoje

2021.09.06 19:20

Pavardžių rašybos kuriozas: dėl trečio vaiko – trečias teismas

Milda Vilikanskytė, LRT TV naujienų tarnyba, LRT.lt2021.09.06 19:20

Lietuvai vis neįteisinant pavardžių rašybos dokumentuose lotyniškais rašmenimis, turėti originalios rašybos pavardę norinčios už užsienčių ištekėjusios lietuvės kaskart turi kreiptis į teismą. Tačiau, pasirodo, tėvo pavardės su lotyniškais rašmenimis negali turėti ir vaikas.

Dėl trečio vaiko jau trečią kartą į teismą planuojanti kreiptis vilnietė situaciją vadina absurdiška. Metrikacijos skyrius ginasi nieko negalintis padaryti. Teisingumo ministerija žada leisti taikyti išimtį.

Vis neįteisinant originalios pavardžių rašybos dokumentuose, naujagimius registruojančios mišrios šeimos vargsta teismuose

Martina ir Donas Ouwens susituokę jau šešerius metus. Prieš ketverius pora nusprendė iš Jungtinės Karalystės kraustytis gyventi į Martinos gimtinę – Lietuvą. Už olando ištekėjusi lietuvė sako nesitikėjusi, kad šeimos gyvenimas Lietuvoje prasidės nuo teismų.

„Deja, ištekėjau už vyro, kurio pavardėje yra raidė w. Viskas prasidėjo nuo to, kad norėjau pasikeisti savo pavardę po santuokos, taip pat pirmojo vaiko pavardę, kuris gimė Jungtinėje Karalystėje. Civilinė metrikacija atsisakė tai daryti. Sulietuvino mūsų abiejų pavardes – W pakeitė V raide“, – pasakoja Martina.

„Niekada nemaniau, kad mano pavardė gali kelti tiek problemų. Suprantu, kad galima kelti reikalavimus dėl vardų rašybos. Bet žmogaus pavardė nėra pasirinkimo klausimas. Būtent tai mane labiausiai glumina“, – sako lietuvės vyras Donas Ouwens.

Dėl tos pačios pavardės dukart laimėtos bylos – ne rodiklis

Kad jos ir sūnaus pavardės dokumentuose būtų parašytos taip pat, kaip ir vyro, Martina turėjo kreiptis į teismą. Tąkart jame šeimai atstovavo dabartinė teisingumo ministrė. Evelina Dobrovolska sako puikiai atsimenanti šią ir kitas panašias bylas, nes jos vis dar aktualios ir nuolat pasikartojančios.

„Nesvarbu, ar lietuvė ištekėjusi už užsieniečio, ar jų vaikai iki šiol privalo kreiptis į teismus. Kitaip sakant, mes vis dar turim nepagrįstai ilgą procesą vietoj to, kad tiesiog suteiktume tiems asmenims, kurie pagrįstai įgyja teisę į W, Q arba X. Juo labiau, kas yra svarbiausia, kad Valstybinė kalbos komisija jau prieš keletą metų yra išsakiusi oficialiai savo nuomonę ir bylose neprieštarauja, kad tiek sutuoktiniams, tiek vaikams būtų leista rašyti šitas tris raides.

Akivaizdu, kad nėra kliūčių, tik trūksta įstatymo pagrindo. Apie ką, beje, teismuose vienareikšmiškai ir pasisakoma. Iš esmės, teismai lopo įstatymo leidėjo valios trūkumą“, – pastebi teisingumo ministrė.

Tąkart, prieš ketverius metus, teismo sprendimu Martinai ir jos sūnui leista pasikeisti pavardę dokumentuose, ją įrašant su w. Tačiau gimus antrajam vaikui situacija pasikartojo – dėl pavardės rašybos vėl teko kreiptis į teismą. O šis vėl nusprendė šeimos naudai.

„Dabar laukiamės trečio vaiko. Kreipiausi į civilinę metrikaciją – gal galėtų atsižvelgti į precedentą ir galėtumėm neiti teismo keliu dar kartą? Atsakymas buvo neigiamas. Tai yra absurdiška. Kol kiti žmonės renka vaikui vardą, kai jisai gimsta, mes ruošiamės teismo procesui“, – situacija, kai dėl trečio vaiko pavardės vėl reikės kreiptis į teismą, stebisi Martina Danėlaitė-Ouwens.

Teisingumo ministrė: tokios bylos – valstybės pinigų švaistymas

Civilinės metrikacijos skyrius sako, kad yra varžomas galiojančių teisės aktų ir net norėdami išimčių tai pačiai šeimai dėl tos pačios pavardės padaryti negali.

„Jeigu Lietuvos Respublikos pilietė išteka užsienyje už užsienio valstybės piliečio, kurio pavardėje yra W arba X, arba Q raidė ir nori originalią pavardę įsigyti Lietuvoje – deja, tokios galimybės nėra. Taip pat jeigu tokioje poroje gimsta vaikas, tai jam, kaip Lietuvos piliečiui, mes irgi neturime teisinio pagrindo rašyti pavardes su W, X arba Q raidėmis“, – apie dabar galiojančią tvarką sako Civilinės metrikacijos skyriaus vedėja Jolanta Kuzmienė.

Teismuose kasmet nagrinėjama po kelias dešimtis tokio tipo bylų. Absoliuti dauguma jų baigiasi ieškovų naudai. Pasak teisingumo ministrės, tokios bylos iš esmės yra tik laiko gaišimas ir pinigų švaistymas.

„Tam, kad vienas asmuo, pavyzdžiui, vaikas galėtų įrašyti w pagal tėvo pavardę, tai iš pradžių reikia kreiptis į civilinės metrikacijos skyrių, gauti neigiamą išvadą ir tada kreiptis į teismą. Teisme atsiliepimą rašo tiek metrikacijos skyrius, tiek kalbos komisija duoda išvadą – tai mes turime daug institucijų, pasijungusių į vieną bylą, kurioje nė viena neprieštarauja, kad šeimos nariai pavardę rašytų vienodai“, – bylos eigą nupasakoja ministrė.

Tačiau švaistomi ne tik valstybės, bet ir pačių žmonių pinigai. Pasak jau du kartus dėl tos pačios pavardės teisme dalyvavusios Martinos Danėlaitės-Ouwens, kainuoja ir pats teismo procesas, ir visos procedūros po to. Reikia iš naujo darytis asmens tapatybės dokumentus, persirašyti draudimo ir kitas sutartis, išsiimti naujas bankines korteles, keisti registro duomenis ir pan.

Teisingumo ministerija tikina, kad jau derinamos rekomendacijos civilinės metrikacijos skyriams vaikų atžvilgiu taikyti esantį precedentą. Tai reiškia, kad teismui leidus už užsieniečio ištekėjusiai moteriai turėti pavardę su lotyniškais rašmenimis, tas pats teismo sprendimas automatiškai turėtų galioti ir tokių sutuoktinių vaikams.

Teisingumo ministrė tikisi, kad jau rudens sesijoje Seimas priims ir patį įstatymą, leidžiantį lietuviškuose asmens tapatybės dokumentuose pavardes rašyti lotyniškomis raidėmis.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt