Lietuvoje

2013.04.03 10:46

Prezidentė: STT turėtų akyliau stebėti savivaldybes

ELTA 2013.04.03 10:46

Prezidentė Dalia Grybauskaitė mano, kad Specialiųjų tyrimų tarnyba (STT) turėtų atidžiau stebėti savivaldybes, kadangi jos – vienos iš labiausiai korumpuotų institucijų.  

Prezidentė Dalia Grybauskaitė mano, kad Specialiųjų tyrimų tarnyba (STT) turėtų atidžiau stebėti savivaldybes, kadangi jos – vienos iš labiausiai korumpuotų institucijų.

Tokią Prezidentės poziciją po Prezidentės susitikimo su naujuoju STT vadovu Sauliumi Urbanavičiumi perdavė jos atstovė spaudai Daiva Ulbinaitė.

„Pagal korupcijos žemėlapį, vienos iš labiausiai korumpuotų institucijų tebeišlieka savivaldybės. Todėl STT, pasak Prezidentės, turėtų akyliau stebėti savivaldybes, ypač viešuosius pirkimus ir Europos Sąjungos paramos skirstymą, nes šioje srityje sukasi dideli pinigai, kalbama ne apie milijonus, o apie milijardus litų“, – po susitikimo Prezidentės poziciją išsakė D. Ulbinaitė.

Susitikimo metu, pasak D. Ulbinaitės, valstybės vadovė su S. Urbanavičiumi ir jo pavaduotojais aptarė permainas, tendencijas kovoje su korupcija ir svarbiausias STT veiklos kryptis.

D. Ulbinaitė pažymėjo, kad kova su korupcija jau ima duoti rezultatų – dėl neteisėto praturtėjimo pradėti 126 ikiteisminiai tyrimai, neskelbiamų viešųjų pirkimų vykdoma 6 kartus mažiau negu anksčiau. Vis dėlto, pasak D. Ulbinaitės, susitikimo metu Prezidentė atkreipė dėmesį, kad korupcija įgauna vis naujas formas.

„Sukčiai tampa vis išradingesni, o jų didžiausiu taikiniu tampa finansiškai svarbūs ir valstybei gyvybiškai svarbūs projektai. Į korupcinę veiklą įsitraukia įtakingi politikai, verslininkai ir pareigūnai. Todėl, pasak Prezidentės, kovai su korupcija būtinas itin sumanus vadovavimas, aiškūs prioritetai ir niekam jokių išlygų“, – sakė Prezidentės patarėja.

Tarp labiausiai pažeidžiamų korupcijos sričių D. Ulbinaitė paminėjo ir energetinius projektus.

„Todėl Prezidentė ragina ypatingą dėmesį skirti skaidrumui energetikos sektoriuje. Tai liečia ir šilumos ūkį, ir atliekų tvarkymą, taip pat su elektros energija susijusius projektus“, – sakė D. Ulbinaitė.

S. Urbanavičius po susitikimo su Prezidente žurnalistams sakė, kad apie konkrečius tyrimus nebuvo kalbėta, bet Prezidentė pabrėžė, jog STT turėtų skirti daugiau dėmesio atskleidžiant ir tiriant didžiausią žalą valstybei darančius nusikaltimus.

STT direktoriaus teigimu, didesnis dėmesys bus skiriamas analitinei veiklai.

„Viena iš veiklos sričių, papildančių kitas – baudžiamąjį persekiojimą, korupcijos prevenciją ir visuomenės švietimą, – turėtų atsirasti analitinė veikla, ir ją reikėtų tikrai stiprinti“, – sakė naujasis STT vadovas.

Pasak S. Urbanavičiaus, STT atliekami tyrimai „iš dalies patvirtina“ Prezidentės išsakytą teiginį, kad į korupcinę veiklą yra įsitraukę politikai, verslininkai ir pareigūnai. STT vadovo teigimu, šių grupių įsitraukimas į korupcinę veiklą būtent sustiprinus analitinę veiklą turėtų labiau išryškėti.

Taip pat S. Urbanavičius pažymėjo, kad STT turėtų vykdyti ir finansinius tyrimus. Tai, pasak jo, padėtų kompleksiškai, visapusiškai ištirti neteisėto praturtėjimo atvejus.

Kada bus paskelbti pirmieji teismo nuosprendžiai neteisėto praturtėjimo bylose, S. Urbanavičius negalėjo pasakyti.

„Pirmosios bylos jau yra teisme. Laukiame pirmųjų teismų sprendimų. Jie užduos mums vienokį ar kitokį toną šitoje veiklos srityje“, – teigė STT vadovas.

ELTA primena, kad kovo 28 d. Seimas pritarė Prezidentės D. Grybauskaitės pasiūlytai S. Urbanavičiaus kandidatūrai į Specialiųjų tyrimų tarnybos direktoriaus pareigas.

Ketvirtadienį per slaptą balsavimą jo kandidatūrą parėmė 95 Seimo nariai, prieš buvo 6, susilaikė 3 parlamentarai.

Per Seime vykusią diskusiją tiek valdančiųjų, tiek opozicinių Seimo frakcijų lyderiai vertindami S. Urbanavičių priekaištų jam neturėjo, akcentavo jo profesinę kompetenciją ir vieningai žadėjo palaikymą.

S. Urbanavičius nuo praėjusių metų sausio 30 d. buvo STT direktoriaus pirmasis pavaduotojas.

Permainas kovoje su korupcija, Specialiųjų tyrimų tarnybos prioritetus bei tolesnes veiklos kryptis Prezidentė D. Grybauskaitė antradienį aptarė su S. Urbanavičiumi ir jo pavaduotoju Romu Zienka.