Lietuvoje

2016.09.15 12:29

Socialdemokratai vėl kviečia generalinį prokurorą atsakyti į klausimus dėl kariuomenės pirkimų

BNS2016.09.15 12:29

Valdantieji socialdemokratai kviečia generalinį prokurorą Evaldą Pašilį Seimo posėdyje atsakyti į klausimus dėl kariuomenės pirkimų, pavaduotojų parinkimo, kitų klausimų.

Pasak socialdemokratų pranešimo, E. Pašilis kviečiamas į artimiausią Seimo posėdį, t.y. antradienį. Generalinės prokuratūros atstovė spaudai Elena Martinonienė BNS sakė, kad prokuroro dalyvavimas pagal Seimo statutą privalomas, o dėl datos sprendžia Seimo seniūnų sueiga.

Anksčiau generalinis prokuroras kviečiamas į socialdemokratų frakcijos posėdį atsisakė atvykti argumentuodamas, kad „šiuo metu išsamūs atsakymai politikams nesuderinami su vykstančių ikiteisminių tyrimų interesais“.

Pakartotinį kvietimą socialdemokratai prokurorui adresavo vadovaudamiesi Seimo statuto 209 straipsniu. Jis numato, kad į Seimo narių iš anksto raštu pateiktus klausimus turi atsakyti atskiri Vyriausybės nariai, valstybės kontrolierius, kiti valstybės institucijų vadovai, kuriuos skiria Seimas arba kurių paskyrimui reikalingas Seimo pritarimas, taip pat kiti valstybės institucijų vadovai, išskyrus teisėjus.

Socialdemokratai skelbia, kad užduos prokurorui klausimus dėl prokurorų darbo tiriant kariuomenės viešuosius pirkimus, dėl banko „Snoras“ buvusių vadovų, buvusios Seimo narės Neringos Venckienės ekstradicijos, pavaduotojų pasirinkimo.

Rugpjūčio pabaigoje kilo ažiotažas paaiškėjus, kad kariuomenė įvairių virtuvės įrankių iš bendrovės „Nota Bene“ pirko aštuonis kartus brangiau nei rinkoje. Šiuo metu vyksta du ikiteisminiai tyrimai, susiję su kariuomenės vykdytu pirkimu iš šios bendrovės: vienas dėl piktnaudžiavomo, kitas – dėl sukčiavimo.

Krašto apsaugos ministras socialdemokratas Juozas Olekas tvirtino, jog Krašto apsaugos ministerija dar 2015 metų kovą kreipėsi į prokuratūrą dėl galimo sukčiavimo per viešąjį pirkimų konkursą. Prezidentė Dalia Grybauskaitė apkaltino ministrą melu, teigdama, jog kreiptasi ne per didelės kainos, o perklijuotų etikečių, ir pareikalavo jo atsistatydinimo.

Ministras sako trauktis nematantis priežasčių, opozicija jam pradėjo interpeliacijos procedūrą.

Generalinis prokuroras socialdemokratams užkliuvo, kai į savo pavaduotojus pasiūlė advokato Giedriaus Danėliaus kandidatūrą. Šis advokatas gynė prezidentės patarėją Daivą Ulbinaitę byloje dėl valstybės paslapties atskleidimo. Patarėja buvo išteisinta.

Socialdemokratai reaguodami į tokį teikimą buvo išplatinę pareiškimą, kad šalies vadovė, kitus kaltindama protekcijomis ar korupcija, nesivadovauja teisiniais argumentais, o „vakarietiški standartai, apie kuriuos kalbama, neatsispindi pačios D. Grybauskaitės kuruojamose srityse“, ir įvardijo sėkmingai patarėją apgynusiam advokatui pasiūlytą aukštą postą. G. Danėlius kandidatūrą atsiėmė.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba, – jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt.