Lietuvoje

2021.09.02 18:22

Sinoptikė apie artėjančią savaitę: pasirodys pirmosios šalnos, o lietų ir vėsą kitą savaitę keis saulėti ir šiltesni orai

LRT TELEVIZIJOS laida „Labas rytas, Lietuva“, LRT.lt2021.09.02 18:22

Šios savaitės likusios dienos orais nelepins, tačiau jau nuo pirmadienio sulauksime sausesnių ir šiltesnių dienų, LRT TELEVIZIJAI sako Lietuvos hidrometeorologijos tarnybos (LHMT) vyriausioji specialistė Izolda Marcinonienė. Pasak jos, sulauksime ir pirmųjų šalnų, tačiau kitos savaitės antroji pusė vėl dovanos vasaros tąsą – vyraus saulėti, sausi ir šilti orai.

Vos prieš porą dienų pasibaigusi vasara pateikė ir rekordą. I. Marcinonienė reziumuoja, kad nepaisant gan vėsaus rugpjūčio, apskritai vasara buvo šiltesnė, nei kad įprastai. „Nuo 1961 metų birželis buvo antras pagal karštumą, o liepa sumušė absoliutų karščio rekordą. Abu šie mėnesiai buvo sausesni, nei kad įprasta. Na o rugpjūtis mus nuramino. Jis buvo net pusantro laipsnio vėsesnis ir gerokai drėgnesnis. Tai rugpjūtis šiek tiek pakoregavo bendrai vasaros orus, tačiau, nepaisant to, vasara vis tiek buvo šiltesnė už standartinę normą“, – tvirtina sinoptikė.

Kritulių, pasak pašnekovės, per visą vasarą iškrito maždaug tiek, kiek ir turėtų iškristi, tačiau, pabrėžia ji, jų pasiskirstymas buvo labai nevienodas. „Pavyzdžiui liepos 17-tą Jonavoje per kelias valandas iškrito 91 milimetras lietaus, – statistikos pateikia pašnekovė. – Tai jau buvo katastrofinis lietus, nes visa mėnesio norma tesiekia kiek virš 70 mm.“

Pasak sinoptikės, vasarą netrūko ir kaitros bangų. Turėjome jų ir birželį, o ypač liepos viduryje, teigia ji. „Liepos viduryje, Utenoje, net 11 dienų aukščiausia oro temperatūra viršijo 30 laipsnių ribą. Tai taip pat rekordas. Turėjome ir audrų, ir krušos. Net viesulai buvo užregistruoti. Gyventojai siuntė mums vaizdo medžiagas. Taigi, vasara buvo tikrai labai marga“, – vasaros orus apibendrina I. Marcinonienė.

Pirmasis rudens mėnuo, anot sinoptikės, prognozuojamas šiek tiek vėsesnis ir su daugiau kritulių. Pirmąsias dvi savaites bus gan vėsūs orai ir su mažiau kritulių, o vėliau turėtų būti šilčiau, tačiau daugiau ir palyti, prognozuoja pašnekovė.

Artimiausią naktį smarkesnis vakarų ir pietvakarių vėjas numatomas pajūryje – nuo 15 iki 18 m/s. Oro temperatūra bus nuo 7 iki 12 laipsnių. Tik prie jūros bus pora laipsnių šilčiau. Penktadienio dieną iš Skandinavijos atslinks mišrus, okliuduotas, oro srautas, kuris pirmoje dienos pusėje lietaus išpils vakarinėje ir centrinėje šalies dalyse, o antroje dienos pusėje lietaus klius jau ir rytiniams Lietuvos rajonams.

Sinoptikė: savaitės pabaiga orais nelepins, tačiau nuo pirmadienio – sausesnės ir šiltesnės dienos

„Tie lietūs vietomis bus ir gan intensyvūs. Tačiau vakare vakariniai rajonai pragiedrės, o naktį ir visoje šalyje įsivyraus giedra. Oras šils nuo 15 iki 18 laipsnių, o štai pietrytiniuose rajonuose, kur tas lietus pasieks vėliausiai, gali sušilti iki 19-20 laipsnių“, – rytojaus orus skelbia I. Marcinonienė.

Šeštadienio naktį įsivyraus anticiklonas, tad naktis bus ne tik giedra, bet ir vėsi – nuo 4 iki 9 laipsnių. Prie jūros bus keliais laipsniais šilčiau. Pietrytiniuose rajonuose vietomis gali trumpai palyti. Šeštadienio dieną taip pat pranašaujami trumpi lietūs, daugiau jų turėtų būti šiauriniuose rajonuose. Oras šils nuo 12 iki 18 laipsnių.

Sekmadienio naktis bus pirmoji, kuomet sakysime, ar tik ne šalna pabalino mūsų žemę, pranašauja pašnekovė. „Gali būti iki 2 laipsnių šalčio dirvos paviršiuje, – įspėja sinoptikė. – Lietaus bus maža tikimybė. Oro temperatūra bus nuo 3 iki 8 laipsnių. Pajūryje, kaip jau įprasta, bus 2-3 laipsniais šilčiau. Sekmadienio dieną turėtų šilti nuo 13 iki 18 laipsnių. Trumpas lietus gali pasirodyti tik vietomis ir tik Aukštaitijoje. Pūs šiaurės vakarų vėjai.“

Pirmadienio naktis bus antroji šalta naktis, kurios metu jau ir jautresnės gėlės gali nukentėti, įspėja I. Marcinonienė. Pasak jos, 0 laipsnių jau gali būti ir ore, o dirvos paviršiuje gali būti iki 3 laipsnių šalčio. „O šiaip nakties oro temperatūra turėtų būti nuo 2 iki 7 laipsnių. Pajūryje bus kiek šilčiau. Dienos metu šaltasis anticiklonas trauksis iš mūsų šalies ir atsisuks šiltesniąja savo puse. Oras šils nuo 14 iki 19 laipsnių“, – pirmosios kitos savaitės dienos orus apžvelgia pašnekovė.

Antradienį ir trečiadienį šalnos atsitrauks, o dienomis termometro stulpelis kils iki 20 laipsnių. Naktimis gali formuotis rūkai, o vėjai atsisuks iš pietvakarių ir bus šilti.

Antroji kitos savaitės pusė mus pamalonins sausesniais ir šiltesniais orais. „Netrūks ir saulėtų dienų. Tai dar nebus „bobų vasara“, tačiau labai tokia graži vasaros tąsa“, – gražius kitos savaitės antros pusės orus pranašauja LHMT vyriausioji specialistė I. Marcinonienė.

Daugiau – specialioje LRT.lt orų skiltyje.

Orų prognozę su sinoptike I. Marcinoniene stebėkite televizijos vaizdo įraše.

Parengė Vismantas Žuklevičius.

Sinoptikė: savaitės pabaiga orais nelepins, tačiau nuo pirmadienio – sausesnės ir šiltesnės dienos
Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt