Lietuvoje

2016.09.15 13:32

V. Andriukaitis pasiuntė konservatoriams griežtą žinią

Vytenis Radžiūnas, LRT.lt2016.09.15 13:32

Eurokomisaras Vytenis Andriukaitis teigia, kad jau anksčiau turėjo būti nustatyta, jog, jei ministras negalėtų atlikti savo funkcijų ilgiau kaip 14 dienų, visas jo funkcijas galėtų vykdyti jį pavaduojantis ministras. Savo ruožtu konservatoriai nuo tokių siūlymų šiurpsta ir teigia, kad, ministrui negalint eiti pareigų, turi būti skiriamas naujas ministras.

Seimo vicepirmininkas socialdemokratas Algirdas Sysas įregistravo Vyriausybės įstatymo pataisą, kuri numato, kad, jei ministras negalėtų vykdyti savo funkcijų ilgiau kaip 14 dienų, visas jo funkcijas galėtų vykdyti ir jį pavaduojantis ministras.

A. Sysas naujienų agentūrai ELTA teigė, kad tai išspręstų praktines problemas, kylančias, kai ministras ilgesnį laikotarpį negali atlikti savo funkcijų ir todėl, pvz., negali būti patvirtinti strateginiai ir metiniai veiklos planai, ministerijos administracijos struktūra.

Tokios diskusijos prasidėjo dėl situacijos, kuri dabar yra susiklosčiusi Sveikatos apsaugos ministerijoje, kai sveikatos apsaugos ministras Juras Požela guli ligoninėje. Siekdamas kuo greičiau reaguoti į šią situaciją, įstatymo projektą Seimas planuoja svarstyti skubos arba ypatingos skubos tvarka.


J. Požela, BNS nuotr.
 

Kaip teigė A. Sysas, dabartinis teisinis reguliavimas sukelia praktinių problemų, kai ministro pavadavimo laikotarpiu negali būti atliekamos funkcijos, kurių atlikimas neišvengiamas, nes reikia atleisti ar priimti valstybės tarnautojus ar darbuotojus, dirbančius pagal darbo sutartis, juos skatinti, skirti tarnybines ar drausmines nuobaudas, pašalpas ar atlikti kitas su žmogiškųjų išteklių valdymu susijusias funkcijas.

Konservatoriai: nepriimtina suteikti papildomų įgaliojimų susikompromitavusiam J. Olekui

Seimo Tėvynės sąjungos-Lietuvos krikčionių demokratų frakcijos narys Arvydas Anušauskas portalui LRT.lt teigė galintis suprasti, kodėl tokia pataisa atsiranda, tačiau esą reikia atkreipti dėmesį, kas yra paskirtas pavaduojančiu sveikatos apsaugos ministru.

„Manau, kad įgaliojimų išplėtimas ministrui, kuriam yra surinkti parašai interpeliacijai, atrodys tikrai nekaip. Viena pagrindinių priežasčių – vienoje ministerijoje iškilę skandalai neleidžia pritarti tokiai pataisai“, – portalui LRT.lt kalbėjo A. Anušauskas.


A. Anušauskas, BNS nuotr.
 

Tokiai pataisai nepritaria ir TS-LKD pirmininkas G. Landsbergis. Jo žodžiais, karštligiški bandymai prieš pat kadencijos pabaigą keisti Vyriausybės įstatymą ir suteikti „susikompromitavusiam ministrui J. Olekui papildomų įgaliojimų yra visiškai nepriimtini“. „Ministrui negalint eiti pareigų, turi būti skiriamas naujas ministras, o ne stiprinami laikinai pavaduojančio visiškai kitos srities ministro įgaliojimai. Tai panašu į skubų bandymą į ligoninių vadovus paskirti socialdemokratams artimus žmones jaučiant, kad rinkėjams tokia neskaidri ir korumpuota valdžia jau įgriso“, – teigė G. Landsbergis.

Pasak A. Anušausko, esant dabartinei situacijai, kai sveikatos apsaugos ministras guli ligoninėje, kažką keisti būtų net neetiška. „Ministrui gulint reanimacijoje ir jo sveikatos būklei nepakitus, tas siūlymas mums atrodo ne vietoje ir neetiškas. [...] Tikrai nėra jokios skubos žinant, kad po poros mėnesių kita vyriausybė turės įgaliojimus ir vis tiek reikės grįžti prie vadovų skyrimo“, – portalui LRT.lt komentavo A. Anušauskas.

Jis teigė neatmetantis galimybės svarstyti šį įstatymą iš esmės, jei pavaduojančio ministro skyrimas būtų derinamas su prezidente.

Prašo nedaryti „brudnų“ dalykų

Už sveikatą ir maisto saugą atsakingas Europos Komisijos narys V. Andriukaitis teigia, kad įgaliojimų išplėtimo klausimas turėjo būi sprendžiamas jau anksčiau, o konservatorių prašo prieš rinkimus nedaryti „brudnų“ dalykų.

„Seimas su tuo susidūrė pirmą kartą, bet aš manau, kad ta tvarka turėjo būti keičiama jau anksčiau, nes Konstitucijoje yra įtvirtinta labai griežta nuostata – ministrą gali pavaduoti tik kitas ministras, ir konstituciniame reguliavime nėra numatyta, kad pavaduojantis ministras negalėtų atlikti visų funkcijų, – LRT.lt kalbėjo V. Andriukaitis. – Tai įtvirtinta Vyriausybės įstatyme, reglamentuose, bet aš abejoju, ar tokia norma atitinka konstitucinį reikalavimą, nes Konstitucija apribojimų nenustato.“


V. Andriukaitis, BNS nuotr.
 

Buvusio sveikatos apsaugos ministro teigimu, sunku suvokti, kodėl pavaduojantis ministras negali atlikti visų ministro funkcijų. „Šis apribojimas, mano nuomone, neatitinka konstitucinių reikalavimų, o pasiūlymas yra visiškai teisėtas“, – pridūrė V. Andriukaitis.

Eurokomisaras taip pat pasiūlė konservatoriams patiems pasitikrinti savo etikos sampratą. „Reikia turėti nors lašelį sveiko proto taip komentuoti. Juk niekas neatima funkcijų iš sergančio ministro  – jis turi nedarbingumo lapelį. Sergantis ministras yra ligoninėje, yra pateisinama priežastis. Tai kaip galima kalbėti tokius niekus, kai sergančiam ministrui einama į talką? Ar ministrui nerūpi, kad būtų įgyvendinami visi jo ankstesni sprendimai, kuriuos reikia tvirtinti? Ar konservatoriai nori, kad valdymo srityje būtų kuo daugiau spragų?“ – klausė V. Andriukaitis.

Pasak eurokomisaro, jei abejojama konkursais ar dar kuo, yra visos priemonės tikrinti konkursų skaidrumą, viešumą.  V. Andriukaičio teigimu, pakanka instrumentų, kad opozicija atliktų parlamentinę kontrolę.

„Čia aukščiausio masto veidmainystė. [...] Tokie dalykai [neskaidrūs konkursai] turi būti kruopščiai tikrinami, bet prie ko čia liga? [...] Konservatoriams noriu pasiųsti žinią – nedarykite rinkimuose „brudnų“ dalykų. Pateikite pozityvius dalykus, kad rinkėjams patiktumėte ir daugiau balsuotų. Skaldote malkas iš šiaudo, siūlau konservatoriams susirūpinti etika“, – komentavo V. Andriukaitis.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt.