Lietuvoje

2016.09.14 12:36

Seimas turėtų apsispręsti dėl Darbo kodekso

LRT TV naujienų tarnyba, LRT RADIJAS, LRT.lt, BNS2016.09.14 12:36

Parlamentarai trečiadienį turėtų nuspręsti dėl naujojo Darbo kodekso. Parlamentarai gali pritarti prezidentės pasiūlytoms pataisoms arba jas atmesti ir palikti birželį priimtą kodeksą. 

Prezidentė darbo santykius liberalizuojantį Darbo kodeksą vetavo, sakydama, kad jis nepakankamai užtikrina darbuotojų teises ir įteisina darbdavių dominavimą.

Ji siūlo atsisakyti vadinamųjų nulio valandų, kai darbdaviai neįsipareigoja darbuotojui suteikti tam tikro darbo valandų skaičiaus ir jei nėra darbo nemokamas atlyginimas.

Taip pat siūloma, jei darbuotojas atleidžiamas per tris dienas, jam išmokėti ne pusmečio, o aštuonių mėnesių algos dydžio kompensaciją, grąžinti papildomas atostogų dienas už ilgalaikį ar kenksmingą darbą.

Iš viso prezidentė pateikė 22 siūlymus. Seimas praėjusį šeštadienį balsavo už tai, kad jie būtų pradėti svarstyti.

„Kelios nuostatos, mes tokių suskaičiuojam turbūt tris-keturias, iš prezidentės veto vėliau turi būti taisytos, kad investuotojams nekiltų tam tikrų problemų. Nuostatos, kad tos darbo vietos, kurias galima sukurti turint lankstesnius darbo santykius, kalbant apie terminuotas darbo sutartis arba nulines sutartis, taip pat būtų naujajam darbo kodekse“, – yra teigęs Seimo opozicijos lyderis Andrius Kubilius.

„Aš būčiau labai patenkintas, kad prieš vetuojant įstatymą būtų buvę susodinti ir profsąjungiečiai, ir premjeras, ir socialinės apsaugos ministrė, ir visų partijų lyderiai už stalo. Mes būtume tiesiog suradę sutarimą, ką pakoreguojam, kokius straipsnius pataisom, kad prezidentė nevetuotų ir tikrai mes būtume šitą tikslą pasiekę, nebūtų tokio chaoso, nebūtų šitų piketų“, – apie prezidentės veto yra sakęs premjeras Algirdas Butkevičius.

Vyriausybė ir darbdavių atstovai sako, kad naujasis kodeksas padės sukurti naujų darbo vietų ir užtikrins Lietuvos konkurencingumą.

Premjeras Algirdas Butkevičius yra sakęs, kad lankstus Darbo kodeksas būtinas norint į šalį pritraukti investicijų.

Tarptautinis valiutos fondas sako, kad atsisakiusi Seimo priimto naujojo Darbo kodekso Lietuva prarastų konkurencingumą.

Kai kurie kodekso rengėjai sako, kad su prezidentės pataisomis kodeksas būtų blogesnis nei dabar jau galiojantis.

Seimas susiskaldė

Seimo pirmininkė Loreta Graužinienė teigia balsuosianti prieš prezidentės veto Darbo kodeksui, mat tokiu būdu būtų galima greičiausiai pakeisti darbo santykių reguliavimą.

L. Graužinienė teigė, kad atmetus veto ir priėmus naująjį Darbo kodeksą, jis bus taisomas vėliau.

„Tai yra paprastesnis būdas ir pasieksime panašų rezultatą. Todėl, nes jeigu pritarsime prezidentės veto, tai net kai kurie techniniai pataisymai, reikės daryti jau priimtuose įstatymuose, kuriuos yra pasirašiusi prezidentė. Tai yra paprasčiau dabar atmesti veto ir tada pataisyti“, – „Žinių radijui“ trečiadienį sakė L. Graužinienė.

Ji teigė, kad priėmus Darbo kodeksą, dar reikės taisyti atstovavimą darbuotojams, peržiūrėti darbo sutartis bei tai, kad darbuotojas gali dirbti net ir konkuruojančioje bendrovėje.

„Esu tos nuomonės, kad projektas turi likti toks, koks buvo priimtas Seimo, aš atsakingai balsavau, kai priiminėjome, buvau išnagrinėjusi viską ir galvojau, kad tai yra žingsnis į priekį Lietuvai, investuotojams pateikti patrauklumo šalies. (...) Todėl balsavau už įstatymą ir balsuosiu prieš veto“, – sakė L. Graužinienė.

Tuo metu Seimo Socialinių reikalų ir darbo komitetas siūlo pritarti prezidentės Dalios Grybauskaitės veto naujajam Darbo kodeksui.

Už tai, kad parlamentui būtų siūloma priimti Darbo kodeksą su šalies vadovės pataisomis, trečiadienį balsavo septyni komiteto nariai, du buvo prieš, vienas susilaikė. 

Seimas negali taisyti prezidentės pasiūlymų arba priimti ne visus, o tik dalį jų.

Balsuojant dėl grąžinto įstatymo, iš pradžių sprendžiama, ar palikti birželį priimtą Darbo kodeksą – tam reikia 71 balso „už“. Jei tiek nebus, kitų balsavimu bus sprendžiama, ar pritarti šalies vadovės pasiūlytam variantui. Šiuo atveju užtenka paprastos balsų daugumos.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt.