Naujienų srautas

Lietuvoje2016.09.13 18:06

Parlamentarų vardu plinta melagingi laiškai: raginama nepritarti veto dėl pagalbinio apvaisinimo

BNS 2016.09.13 18:06

Seime aiškinamasi, kokiu būdu iš parlamento narių tarnybinių pašto dėžučių išplatinti laiškai, kurių jie nerašė. Skirtingų Seimo narių vardais siųstuose pranešimuose pridėtas tas pats tekstas, kuriuo raginama nepritarti prezidentės veto Pagalbinio apvaisinimo įstatymui.

Seimo kanceliarijai kreipusis į Nacionalinį kibernetinio saugumo centrą, Laisvos visuomenės institutas pranešė, kad nesąžiningas asmuo pasinaudojo jų surengta akcija ir neteisėtai į laiškų siuntimo sistemą įvedė septynių Seimo narių elektroninio pašto adresus, vardus bei pavardes.

„Aš gavau iš Andriaus Kubiliaus elektroninio pašto. Tokį patį tekstą iš Kęstučio Masiulio, Arvydo Anušausko Seimo adresų“, – antradienį BNS sakė Seimo Sveikatos reikalų komiteto narys konservatorius Antanas Matulas.

Kolegos jam rodė jo paties neva rašytą laišką dėl pagalbinio apvaisinimo.

„Tekstas yra ne mano, tekstas yra klaidinantis, ne viskas ten yra teisybė. Naudotis kitų elektroninio pašto adresais, klaidinant žmones, klaidinant parlamento narius, tai yra negražus žaidimas. Ir ne tik žaidimas. Manau, kad vykdomas nusikaltimas“, – sakė Seimo narys.

„Vadinasi, kažkas ar įsilaužė, ar naudojasi mūsų elektroninio pašto adresais ir klaidina visuomenę“, – svarstė jis.

A.Matulas apie klaidinančius laiškus iš Seimo narių tarnybinių pašto dėžučių informavo viešai per Seimo posėdį.

Parlamento kanclerė Daiva Raudonienė BNS teigė, kad kanceliarijos darbuotojai mėgins aiškintis, ar būta įsilaužimo, ar ne.

„Aiškinamės. Bandysime žiūrėti, kas čia vyksta“, – sakė ji.

Popiet Seimo kanceliarija pranešė, kad kreipėsi į Nacionalinį kibernetinio saugumo centrą, prašydama nustatyti minėtų laiškų šaltinį ir imtis priemonių dėl jo veikimo nutraukimo.

Šių metų pavasarį Seimas jau buvo patyręs didelę kibernetinę ataką. Tuomet jo interneto svetainės veikla buvo sutrikdyta keletą dienų.

Darbo dienos pabaigoje Laisvos visuomenės institutas pranešė, kad vienas nesąžiningas asmuo pasinaudojo jų surengta akcija dėl Pagalbino apvaisinimo įstatymo.

„Laisvos visuomenės institutas organizavo laiškų akciją Seimo nariams, kuria rinkėjams buvo sudaryta galimybė išreikšti savo nuomonę dėl prezidentės pateiktų pasiūlymų Pagalbinio apvaisinimo įstatymui. Šimtai Lietuvos piliečių laiškus Seimo nariams siuntė dėl savo nuoširdžių įsitikinimų. Tačiau vienas nesąžiningas asmuo, pasinaudojęs laiškų siuntimo sistemos spraga, neteisėtai į sistemą įvedė 7 Seimo narių el. pašto adresus, vardus ir pavardes. Pastebėjus šį incidentą, laiškų akcija buvo sustabdyta. Šiuo metu sprendžiame techninę problemą, kad ateityje panašūs atvejai nepasikartotų“, – teigiama instituto pranešime.

Anot jo, toks galbūt nusikalstamas elgesys yra akivaizdus bandymas diskredituoti pačią akciją, raginančią Seimo narius balsuoti prieš Prezidentės pasiūlymus Pagalbinio apvaisnimo įstatymui ir taip apsaugoti žmogaus gyvybę nuo jo pradėjimo.

Artimiausiu metu Laisvos visuomenės institutas planuoja kreiptis į teisėsaugos institucijas dėl ikiteisminio tyrimo pradėjimo.

Teisėsaugos institucijoms ketinama perduoti IP adresą ir kitus duomenis, leidžiančius identifikuoti Seimo narių vardais pasinaudojusį asmenį.

Prezidentė Dalia Grybauskaitė yra vetavusi Seimo per pavasario sesiją priimtą Pagalbinio apvaisinimo įstatymą. Valstybės vadovė siūlo sušvelninti sąlygas apvaisinimui mėgintuvėlyje, neriboti sukuriamų embrionų skaičiaus ir leisti embriono genetinę diagnostiką prieš perkeliant jį į moters gimdą. Jos teigimu, Seimo narių numatyti ribojimai mažina pagalbinio apvaisinimo sėkmės tikimybę, kelia riziką tiek moters, tiek vaiko sveikatai.

Bažnyčia ir jos poziciją palaikantys politikai tvirtina, kad prezidentės siūlomas reguliavimas atvers kelia manipuliacijoms su žmogaus embrionu, o tai nesuderinama su pagarba žmogaus gyvybei.

LRT yra žiniasklaidos priemonė, sertifikuota pagal tarptautinę Žurnalistikos patikimumo iniciatyvos programą

Naujausi, Skaitomiausi