Naujienų srautas

Lietuvoje2016.09.13 14:38

L. Linkevičius atsargiai vertina Vokietijos ministro siūlymą dėl ginklavimosi kontrolės

BNS 2016.09.13 14:38

Užsienio reikalų ministras Linas Linkevičius atsargiai vertina Vokietijos kolegos Franko Walterio Steinmeierio (Franko Valterio Šteinmejerio) idėją kurti naujus tarptautinius susitarimus dėl ginklavimosi kontrolės, padidėjus įtampai tarp NATO ir Rusijos.

Lietuvos ministras antradienį kėlė klausimą dėl naujų susitarimų poreikio, pabrėždamas, kad Rusija pažeidžia ir šiuo metu egzistuojančias sutartis.

„Rusijai kol kas labai prastai sekasi laikytis tarptautinių normų, principų“, – Latvijoje po susitikimo su Baltijos šalių ir Vokietijos užsienio reikalų ministrais sakė L.Linkevičius.

Vokietijos užsienio reikalų ministras neseniai iškėlė idėją sukurti naujus tarptautinius susitarimus dėl ginklavimosi kontrolės.

F.W.Steinmeierio teigimu, naujuose susitarimuose reikia numatyti modernių, mažesnių ir greitai perdislokuojamų karinių dalinių kontrolę, taip pat apibrėžti naujausias karines technologijas, tokias kaip puolamuosius kibernetinius pajėgumus, dronus ar lazerinius ginklus.

Jis tvirtino, kad tai reikalinga griūvant esamiems ginklavimosi kontrolės susitarimams, tokiems kaip Konvencinės ginkluotės Europoje sutartis ar efektyvumo netenkantis Vienos dokumentas.

„Ginklavimosi kontrolės susitarimai jau yra, tačiau jie nustoja galioti arba jų nėra laikomasi“, – sakė F.W.Steinmeris.

Ministro teigimu, atnaujinti šiuos susitarimus taip pat svarbu, NATO reikšmingai padidinus sąjungininkų pajėgas Rytų Europoje ir pabrėžiant dialogo su Maskva būtinybę.

„Esama intereso ir būtinybės iš mūsų pusės įtraukti šį klausimą atgal į darbotvarkę“, – kalbėjo Vokietijos diplomatijos vadovas.

„Jeigu tokių iniciatyvų nebus imtasi, niekada nežinosime, ar jos pavyks, tačiau to net nepabandyti (...) nebūtų labai atsakinga“, – pridūrė jis.

Lietuvos ministras L.Linkevičius pabrėžė suprantantis tokias Vokietijos pastangas, tačiau reiškė būtinybę Maskvai priminti, kad tai „Rusija privalo laikytis tarptautinių normų, o ne savo išrastų taisyklių“.

„Mes neturėtume padėti Rusijai sunaikinti dabartinės Europos saugumo architektūros, – sakė L.Linkevičius. – Jeigu kažkas pažeidžia taisykles, važiuodamas pro šviesoforą, panaikinti tą šviesoforą nėra pats geriausias sprendimas“.

NATO šią vasarą nusprendė dislokuoti po tarptautinį sąjungininkų batalioną kiekvienoje Baltijos šalyje ir Lenkijoje. Lietuvoje kuriamam batalionui vadovaus Vokietija.

Lenkijoje dvišaliu pagrindu taip pat atsiras JAV sausumos pajėgų brigada. Taip sąjungininkų skaičius Baltijos jūros regione išgaus maždaug 8 tūkstančiais karių.

LRT yra žiniasklaidos priemonė, sertifikuota pagal tarptautinę Žurnalistikos patikimumo iniciatyvos programą

Naujausi, Skaitomiausi