Lietuvoje

2016.09.13 13:55

Kaip atrodo statistinis kandidatas į Seimą

ELTA2016.09.13 13:55

Spalio 9 d. Seimo rinkimuose dalyvaujantis statistinis kandidatas yra 48,9 metų vyras, vardu Vytautas arba Kęstutis, lietuvis, įgijęs aukštąjį išsilavinimą, deklaravęs turto už 165 927 eurus, keliantis savo kandidatūrą vienmandatėje ir daugiamandatėje apygardose, rinkimuose kandidatuojantis ne pirmą kartą. Taip teigia Vyriausioji rinkimų komisija (VRK), pateikianti kandidatų į Seimą portretą skaičiais. 

VRK informuoja, kad dalyvauti Seimo rinkimuose užregistruoti 1 416 kandidatų, iš kurių daugiau kaip du trečdaliai (69 proc.) – vyrai. Didžiausioms partijoms atstovaujančių kandidatų sąrašuose yra vyrai – iki 77 proc. Ir tik Lietuvos lenkų rinkimų akcija – Krikščioniškų šeimų sąjunga (LLRA-KŠS) savo gretose turi daugiau moterų, nei vyrų – 52 proc. Mažiausiai moterų savo komandoje turi Lietuvos valstiečių ir žaliųjų sąjunga (LVŽS) – 23 proc. 

23 proc. kandidatų nenurodė išsilavinimo

Kandidatų į Seimo narius amžiaus vidurkis – 48,9 metai. Šiek tiek daugiau nei ketvirtį sudaro kandidatai, kurių amžius yra 45-55 metai ir 55-65 metai. Jaunesnių, 25-35 ir 35-45 metų amžiaus kategorijų kandidatų yra daugmaž po lygiai, atitinkamai 17 proc. ir 20 proc. Negausi (8 proc.) amžiaus grupė – 65 metų ir vyresni kandidatai. 

Solidžiausio amžiaus kandidatus į savo sąrašus įtraukė Antikorupcinė N. Puteikio ir K. Krivicko koalicija (88 m.), Lietuvos liaudies partija (80 m.), S. Buškevičiaus ir Tautininkų koalicija „Prieš korupciją ir skurdą“ (79 m.). Jauniausi, 25 m. amžiaus kandidatai, yra partijoje Tvarka ir teisingumas, S. Buškevičiaus ir Tautininkų koalicijoje „Prieš korupciją ir skurdą“, Lietuvos Respublikos liberalų sąjūdyje ir LVŽS. 

Dauguma kandidatų (72 proc.) savo anketose nurodė turį aukštąjį išsilavinimą. Kiti – 2,6 proc. – aukštesnįjį, 1,3 proc. – vidurinį su profesine kvalifikacija, 1,1 proc. – vidurinį. Net 23 proc. kandidatų savo išsilavinimo apskritai nenurodė. 

Pagal anketoje pateiktus duomenis, daugiausia kandidatų su aukštuoju išsilavinimu savo sąrašuose turi Tėvynės sąjunga-Lietuvos krikščionys demokratai (TS-LKD) ir Lietuvos Respublikos liberalų sąjūdis. 

Populiariausi vardai – Kęstutis ir Vytautas

Daugiau kaip pusė (beveik 65 proc.) visų kandidatų – susituokę. Nevedusių (netekėjusių) yra apie 10 proc., našlių – per 2 proc. Apie 9 proc. kandidatų nurodė, kad yra išsiskyrę, o apie septintadalis (14 proc.) duomenų apie savo šeimyninę padėtį nepateikė. 

Šių metų Seimo rinkimuose populiariausi vyrų vardai – Vytautas ir Kęstutis. Nemažai kandidatų su vardais: Algirdas, Gintaras, Darius, Gediminas, Andrius, Antanas, Arūnas ir Jonas. Populiariausias moteriškas vardas – Irena. Į populiariausių vardų dešimtuką patenka ir Rasa, Jolanta, Aušra, Jūratė, Asta, Audronė, Dalia, Nijolė, Lina ir Rita. 

Daugiausiai teistų kandidatų – „Drąsos kelyje“

Pildydami anketas, būsimieji kandidatai privalėjo nurodyti savo teistumą (jį nuslėpusieji buvo pašalinti iš kandidatų sąrašų). VRK duomenimis, Seimo rinkimams užregistruoti 34 teisti kandidatai (2,45 proc.).

Daugiausia teistų kandidatų iškėlė „Drąsos kelias“ politinė partija (7), partija „Tvarka ir teisingumas“ (5), Lietuvos Liaudies partija (4). Nė vieno tokio kandidato savo sąrašuose neturi trys partijos: politinė partija „Lietuvos sąrašas“, LLRA-KŠS ir Lietuvos žaliųjų partija. 

Tarp kandidatų – 15 milijonierių

Kandidatai į Seimą privalėjo pateikti savo turto ir pajamų deklaracijų išrašus. Tarp partijų kandidatų sąrašų pirmauja Lietuvos Respublikos liberalų sąjūdis, kurių turto vidurkis vienam kandidatui yra 264 146 eurai. LVŽS vidurkis vienam kandidatui – 205 787 eurai, Lietuvos socialdemokratų partijos (LSDP) – 186 764 eurai. 

Piniginių lėšų vidurkis vienam kandidatui didžiausias LSDP (48 805 eurai) bei S. Buškevičiaus ir Tautininkų koalicijoje „Prieš korupciją ir skurdą“ (45 150 eurų). 

Turtingiausių kandidatų dvidešimtuke – penkiolika milijonierių, kovosiančių dėl Seimo nario kėdės. Penki turtingiausi kandidatai priklauso Lietuvos Respublikos liberalų sąjūdžiui, po tris S. Buškevičiaus ir Tautininkų koalicijai „Prieš korupciją ir skurdą“, LVŽS. Po du iš Partijos Tvarka ir teisingumas ir S. Buškevičiaus ir Tautininkų koalicijos „Prieš korupciją ir skurdą“ bei po vieną iš LSDP, Lietuvos žaliųjų partijos, Darbo partijos, TS-LKD ir LLRA-KŠS. 

Pirmoje vietoje – Vidmantas Martikonis (Lietuvos Respublikos liberalų sąjūdis), kurio bendra turto vertė – 19 236 208 eurai; antroje – Ramūnas Karbauskis (LVŽS) – 11 531 005 eurai, trečioje – Bronius Bradauskas – 7 336 722 eurai, ketvirtoje – Remigijus Lapinskas (Lietuvos žaliųjų partija) – 5 034 859 eurai, penktoje – Andrius Šedžius (Partija Tvarka ir teisingumas) – 2 531 177 eurai. 

Didžiausias pajamas yra deklaravę: Ramūnas Karbauskis (LVŽS) – 3 844 795 eurus, Antonijus Jundo (LLRA-KŠS ) – 1 858 707 eurus ir Remigijus Lapinskas (Lietuvos žaliųjų partija) – 1 073 434 eurus. 

Rinkimai į Seimą vyks spalio 9 d. Juose dalyvauja 12 partijų ir du koaliciniai sąrašai. Tam, kad patektų į Seimą, partija turi surinkti ne mažiau kaip 5 proc. rinkėjų balsų, koalicija – 7 proc.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt