Lietuvoje

2016.09.12 13:29

Darbo tvarkos taisyklės: ar tikrai viską apie jas žinome?

LRT TELEVIZIJOS laida „Labas rytas, Lietuva“, LRT.lt2016.09.12 13:29

Kokie yra pagrindiniai dokumentai, nustatantys darbuotojų teises ir pareigas? Kas gresia darbuotojui, jei jis padaro pažeidimą? Ar jis turi atsakyti už nusižengimą, net jei jis nepadėjo savo parašo darbo taisyklių dokumente? Šie ir kiti klausimai buvo aptariami LRT TELEVIZIJOS laidoje „Labas rytas, Lietuva“.

Vilniaus universiteto Teisės klinikos lektorė advokatė Vida Petrylaitė primena, kad, be darbo tvarkos taisyklių, darbuotojo pareigas numato ir pati darbo sutartis, taip pat, anot specialistės, daugelyje darboviečių yra patvirtinti pareigybių nuostatai arba pareigybiniai aprašymai.

„Įmonėje gali būti įvairus sąrašas tokių dokumentų, kurie įtvirtina vienas ar kitas darbuotojų pareigas. Pavyzdžiui, iš populiaresnių dar gali būti konfidencialios informacijos naudojimo ir saugojimo tvarka, <...> kliento aptarnavimo taisyklės, etikos kodeksas“, – sako V. Petrylaitė.

Teisininkė pabrėžia, kad kiekvieno darbuotojo pareiga yra ne šiaip padėti parašą darbo taisyklių dokumente, bet iš tikrųjų jį atidžiai perskaityti.

Tiesa, tuo atveju, jei nusižengimas padarytas tada, kai darbuotojas nėra pasirašęs darbo taisyklių dokumente, jis vis tiek nepabėgs nuo atsakomybės.

„Teismuose yra labai įdomiai išaiškinta. Darbuotojas negali būti visiškai ramus, jeigu jis nepasirašė. <...> Yra žiūrima, ar prieš suklysdamas, padarydamas kažkokį darbo tvarkos pažeidimą darbuotojas elgėsi tinkamai. Jei nustatoma, kad darbuotojas, nors ir formaliai nesupažindintas, visą laiką žinojo [taisykles – LRT.lt] ir elgėsi tinkamai, <...> tinkamai vykdė savo pareigas, <...> tokiu atveju darbuotojas nuo atsakomybės nėra atleidžiamas“, – pastebi teisininkė.

Plačiau apie darbo tvarkos taisykles – įraše.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt.