Lietuvoje

2016.09.11 21:07

D. Grybauskaitė susitinka su A. Merkel

LRT RADIJAS, LRT.lt2016.09.11 21:07

Prezidentė Dalia Grybauskaitė atvyko į Berlyną, kur su Vokietijos kanclere Angela Merkel aptars pasirengimą 27 Bendrijos šalių diskusijoms dėl Europos ateities. Susitikime, kuriame taip pat dalyvauja Latvijos, Portugalijos, Maltos ir Kipro vadovai, siekiama suderinti šalių pozicijas dėl esminių reformų Bendrijoje po Jungtinės Karalystės sprendimo iš jos išstoti.

„Išties visi klausimai yra apie tą patį – apie ES ateitį, nes po balsavimo Jungtinėje Karalystėje suaštrėjo ir iškilo bendros problemos – ir Europos saugumas, ir terorizmo klausimai, ir Europos ekonominis augimas ir nedarbo klausimai, ir, aišku, migracija. Tai yra tie bendri klausimai, kuriuos anksčiau ar vėliau reikės spręsti. Ruošiamės ES 60-mečiui, kuris bus kitų metų kovą, ir jau iki to laiko (todėl tokie intensyvus susitikimai ir pasideda) reikia galų gale apsispręsti ir sutarti dėl gairių, kokius sprendimus ir kaip vystysime būtent šiais klausimais“, – sako prezidentė. 

Šalies vadovės teigimu, Lietuva griežtai pasisako prieš bet kokį atskirų blokų ES viduje kūrimą. Pasak prezidentės, šiuo sudėtingu ES laikotarpiu būtina ieškoti būtent tų sričių, kurios vienija visas valstybes nares ir tinkamai atlieptų į Europos žmonių lūkesčius.

Taip pat būtina imtis visų priemonių ES piliečių saugumui užtikrinti, gerinti ES išorinės sienos apsaugą, stiprinti bendradarbiavimą keičiantis žvalgybine informacija, apjungti duomenų bazes, geriau kovoti su hibridinėmis, kibernetinėmis ir energetinio saugumo grėsmėmis.

Šalies vadovė atkreipė dėmesį ir į pasikartojančius išpuolius prieš kitų ES šalių piliečius Jungtinėje Karalystėje ir paragino bendromis jėgomis siekti, kad būtų imtasi visų reikalingų veiksmų jiems sustabdyti.

D. Grybauskaitė taip pat pabrėžė, jog ekonominė gerovė – labai reikšmingas veiksnys užtikrinant stabilumą ir atkuriant žmonių pasitikėjimą ES. Todėl būtina veiksmingai kovoti su nedarbu, stiprinti vieningą ES rinką, skatinti skaitmeninę ekonomiką, mažinti skurdą.

Šiomis temomis prezidentė kiek anksčiau kalbėjosi su Vilniuje viešėjusiu Europos Vadovų Tarybos pirmininku Donaldu Tusku. Panašaus formato susitikimas taip pat numatytas su Danijos karaliene ir premjeru.

Bratislavoje vyksiančiame neformaliame susitikime 27 valstybių vadovai diskutuos, kaip atkurti Europos Sąjungos piliečių pasitikėjimą Bendrija, bei ieškos būdų atremti saugumo, migracijos ir ekonominius iššūkius.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt.