Lietuvoje

2021.08.30 10:25

Paminėtos rusų kariuomenės išvedimo iš Lietuvos metinės: „kada jie išėjo, pasidarė daug švariau, daug drąsiau“

LRT TV naujienų tarnyba, LRT.lt2021.08.30 10:25

Kaune Vytauto Didžiojo karo muziejuje paminėtos 28-osios Rusijos kariuomenės išvedimo metinės. 

1993 metų rugpjūčio 31-ąją paskutinis Rusijos karinis ešalonas su desantinio pulko kariais išvyko iš Kauno geležinkelio stoties – likus keliolikai minučių iki vidurnakčio Kenos geležinkelio stotyje kirto Lietuvos ir Baltarusijos sieną.

Lietuva tapo pirmąją Baltijos šalimi, kurią po 53 metus trukusios okupacijos paliko sovietų kariuomenė. Lietuvos kariuomenės kūrėjai sako – tik išvykus svetimoms karinėms pajėgoms buvo įtvirtinta nepriklausomybė.

Žinios. Lietuvos golbolo rinktinė, nugalėjusi JAV, gavo bilietą į Tokijo paralimpinių žaidynių ketvirtfinalį

„Jie daug kėlė mums nepatogumų, įvairiai trukdė mums vystyti kariuomenę, ir kada yra svetima kariuomenė savoje žemėje, yra prastai. Kada jie išėjo, pasidarė visai kitaip, daug švariau, daug maloniau ir daug drąsiau“, – teigia Šaulių sąjungos rinktinės vado pavaduotojas Valdas Pempė.

Šaulių sąjungos V. Putvinskio klubo prezidentas Stasys Ignatavičius teigia – svetimai kariuomenei pasitraukus tikrai tapome laisvi.

„Tai buvo tikrai Lietuvos laisvės įtvirtinimas. Mes gyvenom be okupacinės svetimos kariuomenės, mes jau savo žemės šeimininkai, niekas mums nemaišo, jokios svetimos karinės struktūros. <...> Kovo 11-osios aktas buvo tik pradžia, o kai kariuomenė buvo išvesta, tikrai tapome laisvi“, – pažymėjo Šaulių sąjungos V. Putvinskio klubo prezidentas.

Laisvę varžiusi svetima kariuomenė iš Lietuvos buvo išvesta metais anksčiau nei iš Vokietijos ir Lenkijos.

Paskutinę rugpjūčio dieną 1993 metais, likus penkiolikai minučių iki rugsėjo 1-osios, iš Lietuvos išvyko paskutinis Rusijos karinio traukinio sąstatas su desantinio pulko kariais. Taip buvo įgyvendintas 1992 metų rugsėjo 8 dieną Lietuvos krašto apsaugos ir Rusijos gynybos ministrų parašais patvirtintas grafikas.

Lietuva tapo pirmąja Baltijos šalimi, kurią paliko svetima kariuomenė. Tai buvo įvertinta kaip didelė jaunos valstybės politikų pergalė. Rusijos kariuomenės išvedimas buvo ir vienas didžiausių atgimstančios Lietuvos diplomatijos laimėjimų.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt
Karantinas Vilniuje
COVID-19 TRUMPAI 6