Lietuvoje

2016.09.08 10:36

A. Paulauskas apie „auksinių“ įrankių pirkimą: visa sistema nesuveikė

ELTA2016.09.08 10:36

„Auksinių“ įrankių pirkimo istorija narpliojusio Seimo Nacionalinio saugumo ir gynybos komiteto (NSGK) pirmininkas Artūras Paulauskas sako, kad visa sistema nesuveikė ir nesugebėjo sustabdyti šio pirkimo, kuris buvo atliktas, jo nuomone, pažeidžiant galiojančią tvarką. 

„Pirkimą ir kontrolę organizavimo vienas – tai yra Materialinių resursų departamentas, kuris sudarė viešojo pirkimo komisiją, kontroliavo komisijos darbą. Ir kas yra labiausiai neįtikėtina, kad to departamento direktorius padidino pirkimo sumą, kai pagal galiojančią tvarką jis neturi tokios kompetencijos. Kalbant apie šitą konkretų pirkimą, tikrai buvo padaryta labai daug pažeidimų jau galiojančios tvarkos ir įstatymų. Apie tai buvo dar 2014 metais surašyta ir generalinio inspektoriaus išvadoje, vidaus kontrolės išvadose“, – trečiadienį po uždaro NSGK posėdžio žurnalistams sakė A. Paulauskas.

Jam kyla klausimas, kodėl dvejus metus niekas tinkamai nesureagavo? NSGK pirmininko teigimu, rezultatas – tai ne tik materialinė žala, o krašto apsaugos sistemai, jos autoritetui ir reputacijai suduotas labai stiprus smūgis. 

NSGK pirmininkas A. Paulauskas turi priekaištų ir prokurorams. „Mes aiškinamės, kodėl prokuratūra nereagavo dvejus metus, kodėl nebuvo ta sutartis nutraukta, kodėl pagaliau nebuvo paskelbta visuomenei. Prokuroras gavo iš Karo policijos tik dėl sukčiavimo medžiagą, nors turėjo visą išvadą ir matė, kad gali būti įtarimai ir krašto apsaugos sistemos darbuotojams, bet tyrė tik tą sukčiavimo atvejį. Dabar, kai viskas iškilo į viešumą, prokuratūra pradėjo tyrimą ir dėl piktnaudžiavimo krašto apsaugos sistemoje. Kodėl? Aš galėčiau atsakyti: nekompetencija, aplaidumas. Tarkime, prokuratūros atveju, aš manau, kad prokuroras turėjo matyti, jog išvadoje kalbama ne vien apie sukčiavimą „Nota Bene“, o kalbama ir apie pažeidimus krašto apsaugos sistemos darbuotojų ir turėjo tirti visa apimtimi tą medžiagą, o ne tiktai vieną epizodą“, – sakė A. Paulauskas. 

Jo teigimu, generalinio prokuroro pavaduotojas informavo NSGK narius, kad prokuratūra atlieka vidinį tyrimą ir bus atsakyta į klausimą, kas konkrečiai ir ką pažeidė. 

Paklaustas, kam tenka, jo nuomone, didžiausia atsakomybė, A. Paulauskas sakė manąs, kad „vyriausiasis asignavimų valdytojas yra ministras ir jo kompetencijoje yra organizuoti taip viešuosius pirkimus, kad jie vyktų efektyviai, skaidriai ir kad pinigai būtų naudojami racionaliai“. 

„Tai šiuo atveju mes matome, kad visa sistema nesuveikė, visa sistema nesugebėjo sustabdyti to pirkimo“, – sakė A. Paulauskas. 

Jo nuomone, reikia iš esmės peržiūrėti viešųjų pirkimo sistemą ir užtikrinti kontrolę.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt.