Naujienų srautas

Lietuvoje2016.09.07 19:00

Klausimą dėl Š. Biručio premjeras palieka spręsti „darbiečiams“

BNS 2016.09.07 19:00

Klausimą dėl kultūros ministro Šarūno Biručio atsakomybės supainiojus interesus ministras pirmininkas Algirdas Butkevičius palieka spręsti jį delegavusios Darbo partijos vadovui Valentinui Mazuroniui.

„Premjeras pasiūlys darbo partijos vadovui V. Mazuroniui įvertinti galimą kultūros ministro atsakomybę“, – BNS trečiadienį sakė premjero atstovas spaudai Mindaugas Janulionis.

Vyriausioji tarnybinės etikos komisija (VTEK) nusprendė, kad Š. Birutis supainiojo interesus nedeklaravęs savo ryšių su Bulgarijoje registruota įmone „Agrolitas“.

Pats ministras laikosi pozicijos, kad VTEK „sprendimas nėra adekvatus realiai situacijai“.

Opoziciniai konservatoriai paragino Š. Birutį trauktis, o priešingu atveju sako rengsiantys jam interpeliaciją.

Kaip skelbė portalas 15min.lt, kultūros ministras „darbietis“ Š. Birutis yra vienas iš trijų asmenų, valdančių Bulgarijoje registruotą įmonę „Agrolitas“. Politiko su partneriais valdoma įmonė 2009 metų vasarį už 200 tūkst. eurų nusipirko 18,5 hektaro žemės netoli Kalčevo gyvenvietės Rytų Bulgarijoje.

Skundą dėl ministro komandiruotės pateikė taip pat V. Juozapaitis bei dar du Seimo konservatoriai – Valentinas Stundys ir Arvydas Anušauskas. Jų teigimu, oficiali Š. Biručio komandiruotė į JAV buvo numatyta birželio 29–liepos 5 dienomis, tačiau Kultūros ministerija apmokėjo verslo klasės bilietus birželio 29–liepos 11 dienomis.

Š. Birutis BNS teisinosi, jog komandiruotė buvo sutrupinta taupant valstybės lėšas, o per savo atostogas jis organizavo iš anksto planuotus susitikimus, kaip ministras.

„Aš sugalvojau įgyvendinti tą pačią programą, tai yra numatytus susitikimus su institucijomis kultūrinėmis Niujorke, sprendžiant mūsų kultūros atstovavimą, kultūros ataše Niujorke atsiradimą. Aš galvojau, kad atostogų sąskaitą tą padarysiu nukeliant atgalinio bilieto datą, – dėstė ministras. – Ką sutaupiau? Iš tikrųjų, visada norisi kaip geriau, nes dešimt dienų komandiruotė į Ameriką, galbūt, atrodytų jau per ilga, turbūt sutiktumėte. Tai išėjo penkios dienos komandiruotė, penkios dienos atostogų, apmokant savo pinigais pragyvenimą Niujorke, bet ne pliaže, o dirbant institucijose“.

Anot jo, su juo vykusi patarėja Ramunė Zabulienė dalyvavo tik pirmojoje komandiruotės dalyje Baltimorėje ir Vašingtone, patarėjos ir jo paties lėktuvo bilietai kainavo apie 2 tūkst. eurų.

Šį komentarą Š. Birutis pateikė praėjusią savaitę – po VTEK sprendimo su ministru nepavyko susisiekti.

Kaip informavo VTEK, ministras paaiškino, kad supranta pareigą išsamiai deklaruoti privačius interesus, taip pat tvirtino suklydęs nesąmoningai, t. y., manęs, kad dalyvavimo užsienyje esančiuose juridiniuose asmenyse deklaruoti nebūtina, jei tai jam nekelia interesų konflikto.

„VTEK įvertino ministro teiginius apie netyčinį nedeklaravimą, tačiau atkreipė dėmesį į tai, kad Viešųjų ir privačių interesų derinimo valstybinėje tarnyboje įstatymas įtvirtina asmeniui prievolę deklaruoti visus juridinius asmenis, kurių dalyvis jis yra“, – teigiama pranešime.

Komisija primena, kad nuo 2012-ųjų galioja pakeitimai, kurie leidžia anketoje nurodyti ne tik Lietuvoje, bet ir užsienyje registruotą juridinį asmenį.

„Kadangi Š. Birutis nuo 2008 metų iki šiol yra įmonės „Agrolitas“ akcininkas, VTEK padarė išvadą, kad ministras šias aplinkybes galėjo ir turėjo nurodyti privačių interesų deklaracijoje įstatymo nustatytais terminais“, – teigia VTEK.

LRT yra žiniasklaidos priemonė, sertifikuota pagal tarptautinę Žurnalistikos patikimumo iniciatyvos programą

Naujausi, Skaitomiausi