Lietuvoje

2016.09.08 11:12

J. Olekas sako, kad prezidentės kritika jį žeidžia

BNS 2016.09.08 11:12

Krašto apsaugos ministras socialdemokratas Juozas Olekas dėl „auksinių šaukštų“ skandalo turi trauktis iš posto, kad nekompromituotų ne tik krašto apsaugos sistemos, bet ir pačios valstybės, o taip pat Socialdemokratų partijos, sako prezidentė Dalia Grybauskaitė. Tuo metu premjeras Algirdas Butkevičius tikina, kad ministru pasitiki.

„Tokia situacija kompromituoja ir mūsų politines pastangas apsaugoti valstybę, skirti didesnį finansavimą (gynybai), kompromituoja mūsų sprendimus mūsų žmonių akyse, ir todėl politinę atsakomybę turi prisiimti ministras, kad nekompromituotų ne tik krašto apsaugos sistemos, bet ir valstybės, ir Socialdemokratų partijos“, – antradienį Seime žurnalistams sakė prezidentė.

„Kreipiuosi tiek į ministrą, tiek į socialdemokratų vadovybę – prisiimti politinę atsakomybę reiškia nustoti daryti gėdą valstybei ir krašto apsaugos sistemai, tai reiškia, toks ministras negali dirbti ir dar išėjęs meluoti ir aiškinti, kad kreipėsi į prokuratūrą. Dėl pavadinimo, ne dėl kainos“, – pridūrė prezidentė.

J. Olekas atmeta prezidentės kritiką dėl vadinamosios „auksinių šakučių“ istorijos, ir sako, kad šalies vadovė išsakyti priekaištai jį žeidžia.

„Aš nesutinku su ta kritika, kuri žeidžia mane kaip žmogų, kuris tarnauja valstybei tiek laiko“, – žurnalistams Krašto apsaugos ministerijoje antradienį sakė J. Olekas.

Ministras sakė, kad komentuodamas situaciją niekada nėra melavęs.

„Niekada nesu melavęs ir su tokia kritika nesutinku“, – kalbėjo ministras.

Paklaustas, ar svarsto prezidentės raginimą atsistatydinti, J. Olekas teigė neturintis ką pridurti prie anksčiau išsakytų žodžių.

Prezidentė kaltina melavus

Ji tvirtino, kad J. Olekas meluoja teigdamas, jog Krašto apsaugos ministerija pati kreipėsi į prokuratūrą dėl per brangių kariuomenės pirkinių. Pasak šalies vadovės, tuomet ministerija skundėsi ne dėl kainų, o dėl prekių žymėjimo.

„Kalbėti, kad krašto apsaugos sistema jau 2014 metais kažką darė, būtų pernelyg drąsu, todėl kad dėl padidintų kainų niekas nesikreipė į prokuratūrą ir likusius dvejus metus vyko tas pats, dabar jau kalbame apie tokius pirkimus iš „Nota bene“ arti dviejų milijonų eurų, – sakė šalies vadovė. – Galiu patikslinti, kad 2014 metais krašto apsauga kreipėsi į prokuratūra ne dėl kainos, kad ji buvo per didelė aštuonis kartus, o dėl žymėjimų ir pavadinimų etiketėse.“

Seimo pirmininkė „darbietė“ Loreta Graužinienė tvirtino palaikanti prezidentės poziciją ir koalicijos partneriams socialdemokratams siūlė priimti sprendimus dėl J. Oleko ir „kuo greičiau nuimti įtampą“.

L. Graužinienė, BNS nuotr.

„Aš esu įsitikinusi, kad ši situacija, kokia yra krašto apsaugos sistemoj, diskredituoja politinių partijų susitarimą (dėl gynybos finansavimo), ir kuo greičiau nuimti įtampai turi būti priimti sprendimai, ir tą sprendimą turi priimti socialdemokratų partija. Aš tikrai palaikau prezidentės nuomonę, kad (skandalas) kenkia ne tik visai krašto apsaugos sistemai, bet ir visai valstybei“, – sakė L. Graužinienė.

Šalies vadovė komentuodama pastaruosius su valdančiąja dauguma susijusius skandalus taip pat sakė, kad „labiau pakenkti šitai vyriausybei nei vyriausybė pakenkė pati sau prieš rinkimus, turbūt labiau sugalvoti ir neįimanoma“.

„Praėjusius kelis mėnesius matėme Vijūnėlės istoriją, Aplinkos ministerija, taip pat ir socialdemokratai, taip pat matėme nomenklatūrines medžiokles su pasišokinėjimais ir pasidainavimais ir cepelinais, dabar matome krašto apsaugos sistemoje korupcines apraiškas. Tai yra atvirai didelio masto galimai korupcinės apraiškos. Ir tai didžiulė kompromitacija ne tik tų atskirų sferų, bet ir visos vyriausybės. Didesnės blogos dovanos sau pasidovanoti net ir priešai negalėjo, kaip pasidovanojo sau vyriausybė“, – pareiškė prezidentė.

Prezidentės kvietimo neišgirdo

Pats ministras J. Olekas teigia negirdėjęs prezidentės D. Grybauskaitės siūlymo jam trauktis iš pareigų, todėl jo nekomentuojąs.

„Aš galvoju, kad galėsiu su prezidente tiesiai pakalbėti, nereikėtų tarpininkų. Man prezidentė taip nesakė“, – antradienį Seime žurnalistams sakė ministras.

J. Olekas tvirtino, kad svarstytų prezidentės raginimą atsistatydinti, jeigu jį išgirstų asmeniškai.

„Svarstyčiau, ką ji pasakė, bet kol kas tokio pasakymo negirdėjau“, – teigė ministras.

Jis atmetė prezidentės kaltinimus melu neva Krašto apsaugos ministerija į prokuratūrą kreipėsi ne dėl per brangių kariuomenės pirkinių. Pasak šalies vadovės, tuomet ministerija skundėsi tik dėl prekių žymėjimo. Pradėjusi ikiteisminį tyrimą dėl sukčiavimo, šių metų birželį nusprendė jį nutraukti, nes nepadaryta nusikalstama veika.

„Mes kreipėmės dėl mūsų darbuotojų pareigų neatlikimo, tai yra ar nėra mūsų darbuotojų kaltės sudarant šitą sandorį, ir antra – dėl kompanijos, ar nėra iš jos pusės sukčiavimo“, – tvirtino J. Olekas.

Tą patį jis sakė per susitikimą su opozicine Liberalų sąjūdžio frakcija antradienį.

Pasak ministro, sutartis dėl lauko virtuvės reikmenų pirkimo su bendrove „Nota bene“ sudaryta 2014 metų spalį. Tų pačių metų gruodį Krašto apsaugos ministerija sulaukė signalų, kad šis pirkimas – įtartinas. Anksčiau ministras yra minėjęs, kad tokie signalai buvo gauti iš Antrojo operatyvinių tyrimų departamento.

„Suveikė mūsų kontrolės sistema, kad ten kažkas atsitiko kitaip nei buvo planuota. Paskyriau generalinę inspekciją, kad atliktų patikrinimą“, – pasakojo J. Olekas.

Jo žodžiais, į ministerijos Generalinę inspekciją ir vidaus auditą kreiptasi 2015 metų sausį, gavus jų išvadas tų pačių metų kovą išsiųstas raštas prokuratūrai ir Karo policijai dėl galimos nusikalstamos veikos. Anot J. Oleko, tuo pačiu kariuomenės vadui nurodyta toliau nevykdyti preliminarios sutarties su „Nota bene“.

„Pagal ją daugiau niekas nebuvo perkama“, – pabrėžė jis.

Ministras taip pat akcentavo, kad pirmiausia perkamų virtuvės įrankių kainos ir sukėlė įtarimą.

„Viską nustatėme mes, nustatė Krašto apsaugos ministerijos audito tarnyba. Mano pavedimu apėjo parduotuves, kur tokiais įrankiais prekiaujama, ir atnešė man nuotraukas, kad užkeltos kainos“, – pasakojo politikas Liberalų sąjūdžio frakcijoje.

Jis pasakojo, kad teisėsaugai buvo pateiktos būtent ministerijos darbuotojų darytos nuotraukos, kaip įrodymas apie galimą nusikalstamą veiką. Anot J.Oleko, apie lipdukus kreipimesi į prokuratūrą esą nebuvo kalbos.

„Neteisingų kainų pateikimas yra sukčiavimo dalis. Aš tikrai negaliu šiandien pasakyti, kad mes kreipėmės tik dėl lipdukų. Apie lipdukus kreipimesi nieko nėra parašyta“, – sakė Krašto apsaugos ministerijos vadovas.

Jo teigimu, teisėsauga turėjo nuspręsti, koks nusikaltimas padarytas ir kokį Baudžiamojo kodekso straipsnį pritaikyti.

Liberalams J. Olekas pasakojo, kad po šio atvejo ministerijos departamente įsteigtas specialus padalinys, kuris užsiima prevencija viešųjų pirkimų srityje, surengti mokymai 400 žmonių, dirbančių su viešaisiais pirkimais.

„Tokio tipo pažeidimų, ačiū Dievui, daugiau nefiksuota“, – tvirtino ministras.

A. Butkevičius sako pasitikintis J. Oleku

Tuo metu A. Butkevičius sako pasitikintis krašto apsaugos ministru J. Oleku ir ragina prezidentę D. Grybauskaitę nepolitikuoti.

A. Butkevičius, BNS nuotr.

„Premjeras savo pozicijos dėl krašto apsaugos ministro J. Oleko nekeičia. Premjeras ragina prezidentę priešrinkiminiu laikotarpiu nepolitikuoti“, – BNS antradienį sakė ministro pirmininko atstovas spaudai Mindaugas Janulionis.

Darbo partijos pirmininkas Valentinas Mazuronis sako, kad sprendimą dėl krašto apsaugos ministro turi priimti socialdemokratai, nors kartu sutinka, kad kilęs skandalas „Lietuvos kariuomenės įvaizdžiui ir autoritetui jau padarė didžiulę žalą“.

„Sprendimą turi primti mūsų koalicijos partneriai socialdemokratai. Visas tas vyksmas, kuris vyksta su pirkimais, kada tas tyrimas visų pirma vyksta viešoj erdvėj, jau neabejotinai padaryta didžiulė žala visų Lietuvos piliečių pasitikėjimui krašto apsauga, ir tai pavojinga tendencija. Vietoj to, kad iš tikrųjų išsiaiškintume visus galimus nusižengimus, jei reikia, nusižengusius ar kaltus nubaustumėm, jei ten yra sisteminių dalykų, pataisytumėm, ir eitume į priekį, tas, kas dabar daroma, yra viešos erdvės karas“, – BNS sakė V. Mazuronis.

Tuo tarpu Seimo pirmininkė „darbietė“ Loreta Graužinienė po parlamento vadovybės susitikimo su prezidente D. Grybauskaite pritarė jos pozicijai ir partneriams socialdemokratams siūlė priimti sprendimus dėl J. Oleko ir „kuo greičiau nuimti įtampą“.

„Aš esu įsitikinusi, kad ši situacija, kokia yra krašto apsaugos sistemoj, diskredituoja politinių partijų susitarimą (dėl gynybos finansavimo), ir kuo greičiau nuimti įtampai turi būti priimti sprendimai, ir tą sprendimą turi priimti socialdemokratų partija. Aš tikrai palaikau prezidentės nuomonę, kad (skandalas) kenkia ne tik visai krašto apsaugos sistemai, bet ir visai valstybei“, – sakė L. Graužinienė.

„Tvarkos ir teisingumo“ pirmininko Rolando Pakso nuomone, dėl „auksinių šakučių“ skandalo turėjo būti nubausti juos vykdę pareigūnai. „Aš tai prieš (ministro pasitraukimą). Mano supratimu, čia reikėjo išvyti kažkokį intendantūros skyrių, įskaitant kokį jefreitorių ar viršilą, ir per tris valandas pabaigt tą istoriją. O jei mes nesugebam to dalyko padaryt, visiems reikia atsistatydint, pradedant sausumos kariuomene, tada kariuomenės vadas, ministras, ir, galų gale, vyriausias ginkluotų pajėgų vadas, ir pabaigt šitą šaukštelių istoriją“, – BNS sakė R. Paksas.

Praėjusį antradienį kilo ažiotažas Viešųjų pirkimų tarnybai paskelbus, kad kariuomenė aštuonis kartus didesne nei rinkos kaina pirko virtuvės reikmenų. Krašto apsaugos ministras J. Olekas aiškino, kad tik kilus abejonėms dėl kainų pagrįstumo ministerija kreipėsi į Generalinę prokuratūrą su prašymu dėl pirkimo pradėti ikiteisminį tyrimą dėl sukčiavimo, bet prokurorai iš pradžių tyrimą pradėję vėliau jį nutraukė. Prokuratūra savo ruožtu yra pranešusi, kad buvo tirtas galimas sukčiavimas. Šis tyrimas dėl sukčiavimo nutrauktas. Viešųjų pirkimų tarnybai paviešinus išvadas Generalinė prokuratūra tą pačią dieną pranešė pradėjusi tyrimą dėl piktnaudžiavimo tarnyba.

Seimo socialdemokratai reiškia palaikymą J. Olekui

Seimo socialdemokratai palaiko ministrą Juozą Oleką po prezidentės pareiškimo palaiko ir teigia, jog sprendimus jis priims tik pats.

Lietuvos socialdemokratų partijos bei Seimo vicepirmininkas Gediminas Kirkilas ir po prezidentės pareiškimo nekeičia nuomonės bei mano, kad „ministras turi įrodyti, kad jis nekaltas“ arba „pasielgti kitaip“.

G. Kirkilas, BNS nuotr.

„Aš manau, kad jis pats turi priimti sprendimą“, – teigė jis.

G. Kirkilas teigia, kad partiečio likimą šį šeštadienį greičiausiai dar kartą aptars ir Seimo socialdemokratų frakcija. Frakcijos seniūnė Irena Šiaulienė taip pat mano, kad ministras už sprendimus atsakingas pats.

„Manau, kad Juozas Olekas yra patyręs politikas, jis nepriėmė šio sprendimo, jis turėjo numatyti visus tolimesnius savo ėjimus. Kitaip sakant, jis turėtų pats priimti sprendimą (...), jis žino savo situaciją vidinę“, – BNS sakė I. Šiaulienė.

Frakcijai jau praėjusią savaitę svarstant šį klausimą buvo pasisakymų, jog J. Olekui derėtų trauktis partijos labui. Bet, anot I. Šiaulienės, J. Olekas tokį galimą žingsnį pats vertino kaip kaltės, kurios nejaučia, pripažinimą.

„Juozas buvo įsitikinęs, kaip ir pats sakė – aš pats pagavau vagį ir dabar esu kaltinamas. Ir galų gale tas traukimasis būtų kaltės pripažinimas. O jei kreipėsi į prokuratūrą, tai prokuratūra, matyt, domėjosi visais aspektais“, – svarstė I. Šiaulienė.

„Jau buvau pasakęs, kad jis neturi trauktis, o jei yra kažkokie nauji faktai, reikia paprasčiausiai juos matyti ir žinoti. Vien tik gandais ir pasakymais tikrai nereikėtų vadovautis teisinėje valstybėje“, – BNS teigė socialdemokratų ir Seimo vicepirmininkas Algirdas Sysas.