Lietuvoje

2016.09.06 12:50

Seime – siūlymas netikrinti vyresnių alkoholio pirkėjų amžiaus

BNS, ELTA2016.09.06 12:50

Daugeliui prekybos tinklų ėmus tikrinti visų alkoholio pirkėjų asmens dokumentus, Seimo Audito komiteto pirmininkas Vytautas Kamblevičius siūlo už tai įteisinti baudą nuo 30 iki 50 eurų. Tuo tikslu jis įregistravo Administracinių nusižengimų kodekso pataisas. 

„Mano pataisose yra aiškiai apibrėžta, jog alkoholinių gėrimų pardavėjai privalo, kai yra abejonių, kad asmuo yra jaunesnis negu 18 metų, iš perkančio alkoholinius gėrimus asmens reikalauti pateikti asmens amžių liudijantį dokumentą. Reikalavimas iš perkančio alkoholinius gėrimus visada pateikti asmens amžių liudijantį dokumentą užtrauks baudą nuo 30 iki 50 eurų. Manau, tik taip galima sustabdyti šį absurdišką reikalavimą, kurį skubos tvarka sugalvojo Prekybos įmonių asociacija ir Sveikatos ir apsaugos ministerija“, – pažymėjo Audito komiteto pirmininkas Vytautas Kamblevičius.

Jo vertinimu, Prekybos įmonių asociacijos ir Sveikatos apsaugos ministerijos inicijuotas memorandumas yra neadekvati ir pirkėjus žeminanti priemonė, priverčianti juos laukti eilėse, nes pardavėjos įdėmiai varto pensininkų pažymėjimus ir prašo asmens amžių liudijančių dokumentų iš į močiutes ar senelius tinkančių asmenų. „Kyla klausimas, kam naudinga ši sumaištis ir didėjantis visuomenės pasipiktinimas dėl šio žeminančio reikalavimo pirkėjams“, – sako parlamentaras. 

Seimo Darbo partijos frakcijos narys Gintaras Tamošiūnas užregistravo Alkoholio kontrolės įstatymo pakeitimą, kad alkoholio pardavėjai neturi teisės reikalauti asmens dokumentų iš akivaizdžiai vyresnių asmenų. Pasak G. Tamošiūno, taip elgiantis neteisinga skelbti, kad vienas pagrindinių akcijos tikslų – mažinti galimybę alkoholio įsigyti nepilnamečiams.

„Tačiau kaip prie šio tikslo prisideda dokumentų prašymas iš akivaizdžiai vyresnių žmonių? Beje, vieną dieną prekybos centrai deklaruoja kovą su alkoholizmu, o kitą jau skelbia didžiules akcijas svaigalams“, – sako parlamentaras.

Jeigu Seimas pataisą priimtų, ji įsigaliotų nuo kitų metų sausio.

Tuo metu „darbietė“ Dangutė Mikutienė siūlo kitą Alkoholio kontrolės įstatymo pataisą – nuo 2017 metų įpareigoti prekybininkus ir viešojo maitinimo įmones informuoti vartotojus apie kenksmingą alkoholio poveikį sveikatai ir apie draudimą parduoti jį asmenims iki 18 metų.

Nauja alkoholio pardavimo tvarka nuo rugsėjo 2-osios galioja tinklų „Maxima“, „Iki“, „Rimi“, „Norfa“, „Prisma“, „Aibė“ ir Lietuvos kooperatyvų sąjungos parduotuvėse. „Lidl“ tinklas prie šios akcijos neprisijungė.

Tokią iniciatyvą pasiūlę prekybininkai teigia siekiantys užkirsti kelią alkoholio pardavimui nepilnamečiams ir skatinti visuomenės sąmoningumą. Pasak jų, jokie pirkėjų duomenys nebus renkami, kasininkams užteks tik parodyti dokumentą su gimimo data.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt.