Lietuvoje

2021.08.26 14:05

Teisingumo ministerija rengiasi bausmių vykdymo sistemos pertvarkai, tačiau darbuotojai mato spragų

Jūratė Baltinaitė, LRT.lt2021.08.26 14:05

Sistema – atgyvenusi, o įkalinimo įstaigose dominuoja kerštas ir pyktis. Tokias bausmių vykdymo sistemos spragas vardijo teisingumo ministrė. Todėl jos vadovaujama ministerija rengiasi keisti bausmių vykdymo sistemos tvarką – atlikti struktūrinius pokyčius, naujo Bausmių vykdymo kodekso priėmimą ir Probacijos tarnybos pavaldumo keitimą.

„Mūsų bausmių vykdymo sistema šiandien yra atgyvenusi ir neefektyvi, ir tam spręsti reikia kompleksinių priemonių. Deja, bet įkalinimo įstaigos nuo sovietinių laikų kol kas tebėra savotiški bausmes atliekančių žmonių kriminalinės kvalifikacijos kėlimo fabrikai, kuriuose dominuoja kerštas ir pyktis“, – spaudos pranešime teigė teisingumo ministrė Evelina Dobrovolska.

Pasak ministrės, jos siekis yra sukurti vakarietiško tipo įstaigas, kuriose „atsirastų vietos pozityviam pokyčiui ir orumui“.

Planuojama sutaupyti

Pertvarkoje numatytas efektyvus veiklos administravimas leis sutaupyti 1,5 mln. eurų, jie galės būti panaudoti pareigūnų atlyginimams.

Teisingumo ministrės patarėja viešiesiems ryšiams Rasa Laurinavičiūtė-Vaisbrodė LRT.lt teigė, jog 1,5 mln. eurų bus sutaupyta, nes numatoma įkurti Lietuvos penitencinę tarnybą vietoje 10 atskirų juridinių vienetų. Taip būtų sumažintas struktūrinių padalinių skaičius nuo 66 iki 40-ies, o vadovaujančių pareigybių skaičius nuo 99 iki 44.

Tiesa, komentuodama, kiek ir iš kur planuojama gauti lėšų numatytai pertvarkai, ministrės patarėja teigė: „Numatoma reforma bus įgyvendinta efektyviai panaudojant esamus resursus, taip pat atsisakant nenaudojamo ar perteklinio nekilnojamojo turto.“

Vilniaus apskrities ikiteisminio tyrimo įstaigų profesinės sąjungos (VAITĮPS) pirmininkas Vitalijus Jagminas teigia, kad žinia apie tai, jog ketinama didinti pirminės grandies pareigūnų atlygį – gera, tačiau, anot pirmininko, reikia nepamiršti ir vidurinės bei aukštesnės grandies pareigūnų, kuriems taikomi aukštesni reikalavimai, o darbuotojų trūksta dėl per menko atlygio.

Numatoma reforma bus įgyvendinta efektyviai panaudojant esamus resursus, taip pat atsisakant nenaudojamo ar perteklinio nekilnojamojo turto.

R. Laurinavičiūtė-Vaisbrodė

„Jau dabar matoma tendencija, kad iš aukštesnių grandžių bėgama į žemesnę dėl atlygio, nes pirminės grandies pareigūnai gauna priemokas už naktinį darbą, darbą švenčių dienomis ir kt., tad viską sudėjus paaiškėja, jog dirbti specialistu nebeapsimoka, nes atlygis menkas, o atsakomybė didelė“, – kalbėjo V. Jagminas.

Padaugės paleidžiamų lygtinai

R. Laurinavičiūtė-Vaisbrodė kalbėdama apie neefektyvias lygtinio paleidimo procedūras teigė, jog šiuo metu kiekvienoje įstaigoje veikia atskira komisija, kartu formuojama labai skirtinga praktika, nėra bendro metodologinio vadovavimo ir kontrolės.

Šiuo metu tik 20 proc. nuteistųjų, kurie palieka įstaigas, yra paleidžiami lygtinai.

„Sieksime, kad šis rodiklis siektų 50 proc., o nuteistųjų priežiūrą ir resocializaciją tęstų Lietuvos probacijos tarnyba. Numatoma, kad bus sudaromos kelios profesionalios nešališkos lygtinio paleidimo komisijos, kartu bus pritraukti bausmių vykdymo teisės specialistai, kiti ekspertai, kurie atsakingai vertins esamą situaciją ir savo sprendimus grįs labai aiškiais kriterijais“, – teigė teisingumo ministrės patarėja.

Lietuvos Respublikos ikiteisminio tyrimo įstaigų profesinės sąjungos (LRITĮPS) pirmininko Kęstučio Pauliuko teigimu, prieš diegiant tokią sistemą, reikėtų padirbti ir pamatyti realią situaciją: „Kai kurie kaliniai jau yra tapę etatiniais lankytojais ir nesvarbu, kiek kartų juos beišteisintų. Jeigu nuteistasis nenori sėdėti, jam užtenka vieno karto – išėjo ir daugiau negrįš.“

Tiesa, ministerijos teigimu, bus orientuojamasi į tiesioginį darbą su nuteistuoju, nuoseklų ir kokybišką kiekvieno rizikos kartotinai nusikalsti vertinimą, taip pat elgesį keičiančių programų taikymą bei didelį dėmesį pareigūnų kompetencijoms (tęstiniai mokymai, stažuotės).

Važiuojama buldozeriu?

Naujojoje pertvarkoje numatomas ir darbo krūvių suvienodinimas. Šiuo metu Vilniaus pataisos namuose vykdomas bandomasis projektas – pereita nuo 24 valandų iki 12 valandų nepertraukiamo darbo pamainos. Tačiau profesinių sąjungų tai netenkina.

„Tokie pokyčiai užprogramuoja dalies žmonių sprendimą palikti šią tarnybą. Deklaravimas, kad darbo laiko pakeitimas iš 24 val. į 12 val. nėra menkas pakeitimas, neįtikina“, – sako V. Jagminas.

Anot jo, dalis pareigūnų paliks tarnybą, o vietoj jų nėra kam ateiti. Jau dabar pareigūnų trūksta, o kalbant apie sveikatą ir šeimos gerovę pamirštama, kad didelė dalis pareigūnų, pvz. dirbančių Vilniaus pataisos namuose, atvyksta į darbą iš visos Vilniaus apskrities, dažnai apie 60 km atstumu, tad kelionė į darbą ir iš jo sudaro apie 2–3 val.

Mums turi būti kontrolė, negalime dirbti chaose.

K. Pauliukas

„Dirbant po 12 val. minėtiems pareigūnams poilsiui liks mažiau laiko, nes į tarnybą jie privalės važiuoti dažniau, tai reiškia, kad nukentės ir laikas, skirtas vaikams, šeimai. Taip pat didės išlaidos kurui, galiausiai tai atsilieps šeimos biudžetui, nes didės išlaidos“, – teigė profsąjungos pirmininkas.

LRITĮPS pirmininko K. Pauliuko teigimu, ši pertvarka yra bausmių vykdymo sistemos skubotas griovimas. Anot jo, pirmiausia reikia šią sistemą suprasti, joje padirbti, kad būtų galima daryti pokyčius.

„Kad keičiamas pavadinimas (į Penitencinę tarnybą – LRT.lt) – mes už, ir kad Kalėjimų departamentas yra nereikalingas – mes taip pat už. Bet būtini vadovai įstaigose. Mums turi būti kontrolė, negalime dirbti chaose“, – teigė K. Pauliukas.

Jam pritarė ir kitos profsąjungos vadovas. „Pasigedome, kad pokytis, kuris vykdomas, būtų pamatuotas, įvardyta konkreti nauda arba apskaičiuotas apčiuopiamas rezultatas, kurį jis atneš tiek sistemai, tiek pareigūnui, tiek visuomenei. Tai, kas buvo pateikta mums, labiau panašu į nepamatuotą svajonę. Aišku, kad kažką norima keisti, tačiau pokyčiai, kurie buvo pristatyti, labiau primena šachmatų figūrų perstumdymą lentoje“, – kalbėjo V. Jagminas.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt