Lietuvoje

2021.08.25 09:40

LRT trumpai. Trys scenarijai, kaip bus ugdomi vaikai: žaliasis šiuo metu jau nebeaktualus, tikimasi, kad raudonojo neprireiks

Aida Murauskaitė, LRT.lt2021.08.25 09:40

Tikimasi, kad būsimi mokslo metai ne tik prasidės mokantis kontaktiniu būdu klasėse, bet tokiu būdu ir baigsis. Vis dėlto yra numatyti trys scenarijai, kur apibrėžiama ir būtinybė mokytis per nuotolį. Tiesa, abiturientams bus taikoma išimtis mokytis gyvai bet kokiomis aplinkybėmis.

Švietimo, mokslo ir sporto ministerijos kancleris Julius Lukošius pristatė tris scenarijus, kurie numatyti galvojant apie netrukus prasidėsiančius mokslo metus. Pirmasis šiuo metu nebeaktualus, nes Lietuvoje jau peržengta 300 COVID-19 lovų ligoninėse užimtumo riba. Tad dabar aktualus antrasis scenarijus. Kancleris viliasi, kad trečiojo, raudonojo, scenarijaus neprireiks.

„Mūsų saugumas yra kiekvieno darbas. Kažkas vienas nesugebės sukurti saugios aplinkos visoje Lietuvoje. Turime suprasti, kad kuo didesni kontaktai, kuo didesni srautai, tuo didesnė rizika, kad vieną dieną galime sulaukti raudonojo scenarijaus. Todėl kviečiu visus įdėti pastangų, kad ne tik galėtume sakyti, kad saugiai pradedame mokslo metus, bet ir pasidžiaugti, kad saugiai juos užbaigėme“, – kalbėjo kancleris.

Kada galėtų būti pradedamas taikyti trečiasis, raudonasis, scenarijus, spręstų Vyriausybė. Kol kas nenumatyti rodikliai, kuriuos pasiekus mokyklose įsižiebtų raudonas pandemijos signalas.

Antradienį ministrė Jurgita Šiugždinienė sakė, kad tais atvejais, kai klasėse, prasidėjus mokslo metams, bus nustatytas koronaviruso infekcijos atvejis, dėl izoliavimosi spręs Nacionalinis visuomenės sveikatos centras (NVSC).

Ministrės duomenimis, per 73 proc. mokytojų pasiskiepijo nuo COVID-19. Pasak J. Šiugždinienės, padėtis prieš naujus mokslo metus kardinaliai skiriasi nuo tos, kuri buvo pavasarį, kai buvo mažiau pasiskiepijusiųjų. Ministrė neatmetė, kad klasėms gali tekti ir izoliuotis, tačiau ji ragino pirmiausia laikytis saugumo priemonių, kurios galėtų apsaugoti visus nuo šio scenarijaus.

J. Šiugždinienė pabrėžė, kad visose mokyklose bus sudarytos sąlygos testuotis. Ministrė sakė, kad ugdymo įstaigose bus vykdomas ir paviršių testavimas. LRT.lt primena, kad toks metodas taikytas Vilniaus vaikų darželiuose.

„Jei mes laikysimės visų saugumo priemonių – srautų reguliavimo, kaukių dėvėjimo, patalpų vėdinimo, tai atvejų galime išvengti. Visko gali atsitikti, šiandien nėra burtininkų. Jei kas nors atsitiks, gali tekti izoliuotis“, – kalbėjo ministrė.

Kas ir kaip vyks?

Švietimo, mokslo ir sporto ministerija ir Sveikatos apsaugos ministerija rugpjūtį sutarė, kad ikimokyklinis, priešmokyklinis ir pradinis, pagrindinis, vidurinis ugdymas ir pirminis profesinis mokymas vyks kontaktiniu būdu, laikantis patvirtintų saugumo priemonių.

Visose mokyklose bus sudarytos sąlygos mokiniams savanoriškai testuotis, mokiniai skatinami reguliariai tikrintis sveikatą.

Esant itin sudėtingai situacijai, Vyriausybė gali svarstyti priimti sprendimą pagrindinį, vidurinį ugdymą ir pirminį profesinį mokymą leisti vykdyti kontaktiniu būdu tik tuo atveju, jei klasė būtų imunizuota (bus pakankamai daug persirgusių ar paskiepytų mokinių) arba reguliariai testuotųsi.

Net ir esant sudėtingai pandeminei situacijai, abiturientai nuo 2022 metų vasario mokytųsi klasėse. Iki vasario jiems galiotų tos pačios sąlygos, kaip ir pagrindinio, vidurinio ugdymo klasių bei pirminio profesinio mokymo programų mokiniams. Tikimasi, kad iki vasario dauguma abiturientų bus pasiskiepiję. Nepadariusiems to bus rekomenduojama reguliariai testuotis.

Tęstinio profesinio mokymo mokiniams, aukštųjų mokyklų studentams, suaugusiųjų neformaliojo švietimo dalyviams ugdymas kontaktiniu būdu galimas tik tiems, kurie yra pasiskiepiję, persirgę arba reguliariai testuojasi.

Neformaliojo vaikų švietimo veiklos uždarose vietose, laikantis nustatytų saugumo sąlygų, vyks kontaktiniu būdu, kai grupėje iki 30 vaikų. Jei vaikų daugiau – galės dalyvauti tik pasiskiepiję, persirgę arba reguliariai besitestuojantys.

Švietimo įstaigų darbuotojai turės tikrintis sveikatą (atlikti testus) Vyriausybės nustatyta tvarka. Pasiskiepijusiems ar persirgusiems darbuotojams testavimas neprivalomas. Šiuo metu pagal visą schemą jau yra pasiskiepiję daugiau kaip 73 proc. švietimo įstaigų darbuotojų.

Švietimo įstaigų veiklos apribojimai gali būti įvedami tiek konkrečios mokyklos, tiek savivaldybės, tiek nacionaliniu lygiu.

Kas atsitiks, jei mokinys susirgs? Kaip ir kitų ligų atveju, praleistos pamokos yra pateisinamos. Jeigu būtų prognozuojama, jog gydymas užtruks daugiau nei mėnesį, gydytojų konsultacinė komisija galėtų svarstyti sprendimą dėl ugdymo namuose.

Jeigu mokinys privalomai izoliuojasi, jam turės būti užtikrinamas ugdymas nuotoliniu būdu mokyklos nustatyta tvarka, bet ne ilgiau nei nustatytas izoliavimosi laikotarpis. Jei yra galimybė, mokinys gali būti nuotoliniu būdu prijungiamas prie kontaktiniu būdu vykstančio ugdymo (organizuojamas klasės hibridinis ugdymas).

Jeigu mokytojui tenka privalomai izoliuotis, mokiniams turės būti užtikrinamas nenutrūkstamas ugdymo procesas, mokyklai priimant individualų sprendimą (atitinkama klasė ar klasės pereina į nuotolinį mokymą, paskiriamas pavaduojantis mokytojas, mokytojas prisijungia nuotoliu būdu arba taikomi kiti galimi sprendimo būdai).

Mokyklos turės laikytis saugaus ugdymo organizavimo principų:

mokiniai Vyriausybės nustatyta tvarka, nepriklausomai nuo epideminės situacijos lygio, galėtų savanoriškai testuotis vienu iš pasirinktų būdų (kaupiniai, antigenai ar savikontrolė);

neįgijusiems imuniteto darbuotojams Vyriausybės nustatyta tvarka privaloma reguliariai testuotis;

rekomenduojama mokiniams nuo 12 metų bei mokytojams savanoriškai skiepytis.

Pagal valstybės lygio ekstremaliosios situacijos operacijų vadovo nustatytas sąlygas privalu:

laikytis socialinės distancijos, klasių, grupių, srautų nesimaišymo;

vėdinti ir dezinfekuoti patalpas;

patalpose, vežant mokinius autobusais laikytis kaukių dėvėjimo rekomendacijų.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt