Lietuvoje

2021.09.03 10:41

Išvykti studijuoti į užsienį padeda ir mecenatystė: studentai džiaugiasi galimybe, ministerija iniciatyvas žada skatinti

Robertas Macius, LRT.lt2021.09.03 10:41

Išvykdami į užsienio universitetus dalis studentų ieško finansinės paramos, galinčios padengti dalį ar visas studijų išlaidas. Vieni prašo aukoti žmonių per sutelktinio finansavimo platformas, kiti pasinaudoja pagalba iš įvairių fondų. Tokią praktiką palaiko ir Švietimo, mokslo ir sporto ministerija (ŠMSM). Anot jos atstovų, svarstoma sukurti mechanizmus, kurie paskatintų tokio pobūdžio mecenatystę.

Galimybė, kuria gali pasinaudoti studentai, – gauti paramą studijoms iš specialių fondų. Vienas iš tokių fondų yra „Licėjaus Alumni“ (LA) fondas, kuriuo šiemet pasinaudojo keturi Vilniaus licėjaus bendruomenės nariai, jie išsidalijo 50 tūkst. eurų paramą. Anot stipendininkų, finansinė pagalba suteiks galimybę susitelkti į studijas ir kaupti akademines žinias.

26 tūkst. eurų stipendiją gavusi Miglė Petrauskaitė LRT.lt kalbėjo, jog teikti paraišką nusprendė vos gavusi kvietimą studijuoti Vašingtone.

„Pusę studijų kainos padengė universitetas, ieškojau, kas galėtų padengti kitą pusę išlaidų. Žinojau, kad „Licėjaus Alumni“ praeitais metais laureatėms išdalino daugiau nei 20 tūkst. eurų, o tai – įspūdinga suma. Tad ilgai nemąsčiusi nusprendžiau sėkmę išbandyti ir aš“, – kalbėjo mergina.

Šiais metais ji yra vienintelė Baltijos šalių atstovė, pakviesta mokytis Džordžtauno universiteto užsienio reikalų magistro programoje (angl. Master of Science in Foreign Service).

„Tai prestižinė tarptautinių santykių magistro programa Vašingtone, jau daugelį metų šioje srityje reitinguojama aukščiausiai pasaulyje. Studijų metu gilinsiuosi į tarptautinio vystymosi iššūkius bei būdus mažinti pasaulinį skurdą, vystant privatų sektorių ir socialines-finansines inovacijas“, – vardijo Miglė.

Pasak jos, tokio tipo konkursuose, ar gausi stipendiją lemia sėkmės faktorius, tačiau ji tiki, kad išsiskirti iš kitų kandidatų jai padėjo studijos Edinburgo universitete ir įvairios veiklos, kurių ji ten ėmėsi.

Stipendijos sėkmė – rezultatai ir aiški vizija

Anot pašnekovės, iš kandidatų išsiskirti galėjo padėti ir darbas „Kurk Lietuvai“ programoje.

„Man ilgą laiką kėlė nerimą šalyje egzistuojantis aukštas socialinės atskirties lygis, ypač tarp jaunuolių, palikusių globos sistemą – dėl patirtų traumų jų gyvenimo rodikliai yra itin prasti. Situaciją dar labiau apsunkinus pandemijai, su kolege ryžomės teikti siūlymą Vyriausybei svarstyti socialinio poveikio obligacijų modelį kaip alternatyvų viešųjų paslaugų finansavimo mechanizmą.

Pusmetį nagrinėjusios teisinę aplinką ir socialinę politiką Lietuvoje sukūrėme bandomojo modelio gaires. Kovo mėnesį šis modelis buvo įrašytas į Vyriausybės priemonių planą, o balandį buvo nuspręsta, kad Lietuva taps pirmąja Baltijos šalimi, kuri, padedama Europos investicinio banko, imsis šį modelį išbandyti“, – sakė Miglė.

Pasak pašnekovės, dėl projekto globos sistemą paliekantis jaunimas gaus kokybiškas palydėjimo į savarankišką gyvenimą paslaugas,taip pat ir tuose regionuose, kur iki dabar gerokai trūksta paslaugų.

„Būtent dirbdama „Kurk Lietuvai“ programoje kaip niekad aiškiai suvokiau, jog mano profesiniai ir akademiniai tikslai tiesiogiai siejasi su socialinėmis ir finansinėmis inovacijomis, būdų paieška, kaip efektyvinti valstybės veiklą ir didinti kuriamą poveikį visuomenei. Manau, kad apčiuopiami rezultatai ir aiški ateities vizija padėjo išsiskirti ir laimėti stipendiją“, – teigė Miglė.

Sukūrė startuolį

14 tūkst. eurų stipendiją gavęs Justas Pakašius LRT.lt teigė, kad paraišką stipendijai teikė antrus metus iš eilės.

„Praeitais metais stipendijos negavau, todėl nusprendžiau šiais metais vėl išbandyti sėkmę. Studijos kainuoja brangiai, ir reikėjo sugalvoti būdų, kaip tai finansuoti“, – teigė Justas.

Pašnekovas studijuoja dvigubo bakalauro programoje tarp Sciences Po Paris ir Kolumbijos universiteto Niujorke.

„Jau studijavau dvejus metus Prancūzijoje ir dabar dvejiems metams išvykstu į Niujorką. Mano studijų specializacija yra politika ir tvarus vystymasis (angl. sustainable development)“, – teigė alumnas.
Justas mano, kad dėmesį patraukė tai, jog praeitais metais teikdamas paraišką rašė, kad nori kaip nors prisidėti prie Lietuvos gerovės, todėl norėtų atlikti tarnybą Lietuvos kariuomenėje.

„Kai dėl COVID-19 negalėjau išvykti į JAV, nusprendžiau hipotetinį „kažkada“ pakeisti į čia ir dabar, todėl pateikiau prašymą ir jau rugsėjį vietoje studijų 9 mėnesius vykdžiau tarnybą Algirdo mechanizuotame pėstininkų batalione. Taip pat, manau, patraukė dėmesį mano ir draugų sukurtas startuolis www.ibrocket.com – platforma tarptautinio bakalaureato mokiniams, ieškantiems studijų resursų“, – teigė studentas.

5 tūkst. 700 eurų stipendiją gavęs Karolis Špukas LRT.lt teigė, kad apie stipendiją buvo girdėjęs iš kitų buvusių Licėjaus mokinių, o ankstesniais metais ją gavo keli pažįstami.

Rudenį Karolis pradės studijas Kembridžo universitete, jis pasirinko kompiuterių mokslo magistrą (angl. Master of Philosophy in Advanced Computer Science). Gautus pinigus pašnekovas panaudos daliai studijų kainos padengti.

Tikslas – reikšmingai padėti keliems laureatams

Kaip LRT.lt kalbėjo „Licėjaus Alumni“ stipendijos koordinatorius Domantas Jankauskas, stipendija buvo įsteigta 2011 m., tuometinio asociacijos prezidento Vidmanto Šiugždinio ir likusios LA Tarybos iniciatyva.

„Stipendijomis apdovanoti 23 laureatai, buvo išdalinta 105 tūkst. eurų, įskaitant partnerių paramą“, – kalbėjo pašnekovas.

D. Jankauskas teigė, kad 2019 m. vasarą taip pat buvo įsteigta oficiali labdaros organizacija Jungtinėje Karalystėje VLAAUK, dėl kurios JK gyvenantys ir dirbantys alumnai gali pasinaudoti JK mokestinėmis lengvatomis bei darbdavių socialinės atsakomybės programomis.

„Tai pritraukė naujų rėmėjų, o esančius rėmėjus paskatino remti didesnėmis sumomis. Šiemet fondo dydį taip pat padidino reikšmingai prie stipendijos prisidėjęs Mariaus Jakulio Jason fondas“, – sakė pašnekovas.

Stipendijos koordinatorius kalbėjo, kad kandidatai, teikdami paraiškas, nurodo, kokio dydžio parama jiems yra reikalinga – tai priklauso nuo studijų ir pragyvenimo kainos.

„Pavyzdžiui, bakalauro studijų kainos prestižiniame universitete metams Europos Sąjungoje kainuoja 10 tūkst. eurų, Jungtinėje Karalystėje – apie 20 tūkst. eurų, Jungtinėse Amerikos Valstijose – apie 50 tūkst. eurų.

Kiek įmanoma surinkto fondo ribose, stipendija visiškai dengia geriausių kandidatų prašomas sumas. Stipendijos prioritetas – reikšmingai padėti keliems laureatams, o ne mažesnėmis sumomis padėti didesniam alumnų skaičiui“, – tvirtino D. Jankauskas.

Mariaus Jakulio Jason fondas prie stipendijos prisijungė šiemet, o Vilniaus Lietuvos Tūkstantmečio „Rotary“ klubo fondas prisideda nuo 2015 m. Šiemet iš viso stipendijai gauti sulaukta 11 paraiškų. Komisija kasmet formuojama iš 8–10 skirtingų profilių ir skirtingoms laidoms atstovaujančių alumnų.

Pagal stipendijos atrankos kriterijus kandidatai turi demonstruoti aukštus akademinius rezultatus, visuomenei ar bendruomenei reikšmingus nuopelnus, apdovanojimus ar pripažinimus, socialinį ar su labdara susijusį aktyvumą̨, aiškius studijų̨ ar karjeros tikslus, suinteresuotumą̨ prisidėti prie licėjaus alumnų veiklos ir bendruomenės puoselėjimo.

Šiemet organizuojant LA stipendijos konkursą pavyko surinkti rekordinį 50 tūkst. eurų fondą, kuris buvo išdalytas keturiems laureatams.

Ketina skatinti mecenatų atsiradimą

Švietimo, mokslo ir sporto ministerija (ŠMSM) LRT.lt teigė, kad iniciatyvas prisidėti prie studentų galimybių didinimo vertina labai teigiamai: „Svarstome ir galimybes sukurti mechanizmus, skatinančius mecenatų atsiradimą.“

Ministerija šiemet jau ketvirtą kartą organizavo konkursą studijoms užsienyje remti „Kitas šimtas“.
„Konkurso laimėtojai gauna Švietimo, mokslo ir sporto ministerijos skiriamą finansinę paramą studijoms užsienio aukštosiose mokyklose, patenkančiose į geriausių pasaulio aukštųjų mokyklų 50-uką. Baigę studijas, konkurso laimėtojai įsipareigoja grįžti į Lietuvą ir dirbti joje 3 metus.

2021 m. parama studijoms šiemet skirta iš viso 16 konkurso dalyvių: 3 studentams iš Kembridžo universiteto, 8 iš Oksfordo universiteto, parama taip pat skirta studijoms Kolumbijos universitete, Vienos muzikos ir teatro universitete, Karališkojoje Hagos konservatorijoje, Londono menų universitete, LUCA Belgijos menų mokykloje“, – atsakė ministerija.

Paramai išmokėti 2021 metų laimėtojams ŠMSM skyrė 240 tūkst. eurų, o vieną stipendiją įsteigė VšĮ Mariaus Jakulio Jason fondas.

Anot ministerijos, per metus vienam studentui gali būti išmokėta iki 21 200 eurų suma. Parama skiriama studijų kainai sumokėti ir gyvenimo išlaidoms užsienio valstybėje padengti.

„Per pirmuosius trejus programos metus iš 71 stipendijas laimėjusių asmenų 28 jau baigė studijas. 16 iš jų jau įsidarbino, 3 – tarptautinėse organizacijose, ES institucijose, UNESCO Lietuvos skyriuje, Pasaulio banko Lietuvos padalinyje, 5 tęsia studijas aukštesnėje pakopoje.

Dalis universitetų taip pat kuria fondus, į kuriuos pritraukia privačias investicijas, ir iš jų skiria stipendijas studentams, susiduriantiems su finansiniais sunkumais“, – teigė ministerija.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt