Lietuvoje

2021.08.23 10:11

Po Vėgėlės kalbos – ministrų kritikos žodžiai: vieni išgirdo politiškų motyvų, kiti pasigedo logikos

atnaujinta 10.47
Gytis Pankūnas, LRT.lt, ELTA2021.08.23 10:11

Teisingumo ministrė Evelina Dobrovolska, vertindama Advokatų tarybos pirmininko Igno Vėgėlės savaitgalį išsakytą kritiką Vyriausybei dėl ribojimų nepasiskiepijusiems nuo COVID-19 žmonėms, tikino, jog tai buvo politiška. Ar tai reiškia, kad I. Vėgėlė eis į politiką, ministrė nenorėjo spėlioti.

Pirmadienį kalbinta žurnalistų E. Dobrovolska pabrėžė, kad Advokatų taryba visada aktyviai rėmė koronaviruso valdymo priemones. Taigi, anot jos, tarybos pirmininko kritika Vyriausybei išsiskiria.

„Advokatūra visą laiką buvo labai aktyvi, kreipėsi tiek į Sveikatos ministeriją, tiek į Teisingumo ministeriją, prašė skirti prioritetą vakcinacijai, testavimui, saugumui užtikrinti. Tai akivaizdu, kad pirmininko kalba ir advokatūros veiksmai nėra tapatūs“, – sakė E. Dobrovolska.

„Kadangi asmeniškai dalyvavau susirinkime, kai buvo sakomas sveikinimo žodis, tai iš esmės tikėjausi, kad tai bus susieta su advokatūros veikla. Matome, kad ta kalba buvo gana politiška“, – tikino ministrė.

A. Bilotaitė apie I. Vėgėlės kalbą: tenka apgailestauti, kad naudojamasi situacija

Vidaus reikalų ministrė Agnė Bilotaitė, paprašyta įvertinti viešojoje erdvėje ažiotažą sukėlusią Advokatų tarybos pirmininko prof. dr. Igno Vėgėlės savaitgalį pasakytą kalbą, sako, kad tenka tik apgailestauti, jog yra naudojamasi įtempta situacija šalyje.

„Manyčiau, kad šiuo metu mums ypač reikalingas susitelkimas. Tik ir siekia Baltarusijos Lukašenkos režimas, kad būtų įvairių provokacijų, kad būtų keliama įtampa mūsų viduje. Tenka apgailestauti, kad kai kurie asmenys, užimantys tam tikras svarbias pozicijas, naudojasi šia situacija ir kelia dar didesnę įtampą“, – prieš Vyriausybės posėdį pirmadienį žurnalistams sakė A. Bilotaitė.

Primename, kad kad savaitgalį Birštone sakytoje ir nevienareikšmiškai įvertintoje kalboje Advokatų tarybos pirmininkas I. Vėgėlė kritikavo galimybių pasą, Pasaulio sveikatos organizaciją, o kalbėdamas apie valstybės taikomus ribojimus per pandemiją teigė, kad šie pažeidžia žmogaus teises.

Vidaus reikalų ministrė taip pat pažymėjo, kad I. Vėgėlės kalboje nuskambėję pareiškimai apie namelius nelegaliems migrantams yra neteisinga interpretacija.

„Kas susiję su nameliais, yra interpretuojama ir neteisingai pateikiama informacija. Buvo pasirašyta preliminari sutartis ir ten buvo numatyta, kad esant poreikiui būtų įsigyjamas ne tik namelių, bet ir visos palaikymo infrastruktūros paketas, jei reikėtų apgyvendinti apie 40 tūkst. asmenų. Šiuo metu mes matome, kad tokio poreikio nėra ir tiesiog esame pasiruošę įvairiems scenarijams, jeigu mums reikėtų didesnio ar mažesnio kiekio namelių. Žmones reikėtų kur nors apgyvendinti. Reikėtų grįžti atgal, kodėl mes neturėjome preliminarių sutarčių, kurios turėjo būti paruoštos 2016–2017 metais“, – teigė ministrė.

Savo kalboje Birštone I. Vėgėlė teigė, kad valstybė negaili pinigų nelegalams apgyvendinti, tačiau per pandemiją neplečia ligoninių tinklo.

„Ar kas palygino šiuos papildomus COVID-19 kaštus su pabėgėlių namelių nuomai skirtais daugiau nei 700 milijonų eurų? Abiem atvejais turim ekstremalią padėtį, abiem atvejais reikia veikti ypatingos skubos tvarka. Kiek papildomų lovų už šią įspūdinga sumą galima sukurti COVID-19 ligoniams? Ir lovos sąvoką aš pasirinkau sąlygiškai, turiu minty ir medicinos personalą, ir nekilnojamąjį turtą, ir technines priemones“, – sakė I. Vėgėlė.

A. Armonaitė sako nematanti logikos I. Vėgėlės kritikoje

Ekonomikos ir inovacijų ministrė Aušrinė Armonaitė tvirtina nematanti logikos Advokatų tarybos pirmininko prof. dr. Igno Vėgėlės pareikštoje kritikoje, esą valdžios priimami sprendimai dėl ribojimų nepasiskiepijusiems žmonėms pažeidžia dalies visuomenės teises ir laisves.

„Atmetu visiškai šią kritiką. Tada priverstinis mechanizmas yra ir kelių eismo taisyklės, ir pasiskiepijimas nuo kitų ligų. Man neatrodo logiška“, – žurnalistams prieš pirmadienį vyksiantį Vyriausybės posėdį sakė ji.

„Tai buvo asmeninė nuomonė, nemanau, kad tai yra advokatūros nuomonė, nors jis ir vadovauja šiai organizacijai. Visokių nuomonių gali būti“, – akcentavo A. Armonaitė.

Dulkys: kalbėta apie teises, bet ne apie pareigas

Žurnalistų kalbintas sveikatos apsaugos ministras Arūnas Dulkys tikino pastebėjęs, kad I. Vėgėlė savaitgalį daug kalbėjo apie asmens teises, bet ne apie pareigas.

„Visų pirma, matyt, pats pranešimas yra labai ryškus, išgrynintas individualistinės pasaulėžiūros naratyvu – yra tokia paradigma, kuri suabsoliutina tik individo teises. Tačiau visame pranešime, jei neklystu, net nebuvo kalbama apie individo pareigas“, – komentavo ministras.

A. Dulkys priminė, kad, valdant pandemiją, sprendimai yra priimami valstybės institucijų.

„Visi sprendimai yra teisėti, yra vadovaujamasi įstatymais ir jie visi tuo yra pagrįsti. Taip pat toks išgryninto individualistinio požiūrio į pasaulį žvilgsnis ignoruoja kitus dalykus, tokius kaip pareiga, taip pat valstybės ir visuomenės teises bei pareigas užtikrinti sveiką gyvenseną, valstybės funkcionavimą, tarptautinius įsipareigojimus. Man tokia pasaulėžiūra yra nepriimtina, ji labai supaprastina ir, matyt, nuvestų pačią valstybę kažkur į nebūtį“, – aiškino A. Dulkys.

Sveikatos apsaugos ministras pabrėžė, kad Vyriausybė, priimdama sprendimus dėl pandemijos valdymo, remiasi ir nacionaline, ir tarptautine teise.

„Pasisakyme buvo labai subjektyvių interpretacijų ir suvokimo klaidų“, – I. Vėgėlės kalbą įvertino A. Dulkys.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt