Lietuvoje

2021.08.21 19:33

Kritiškai trūksta mokytojų: žada ne tik atlyginimų kėlimą, bet ir nemokamą viešąjį transportą

Kristina Jackūnaitė, LRT TV naujienų tarnyba, LRT.lt2021.08.21 19:33

Užimtumo tarnybos duomenimis, šiemet mokytojų trūksta ketvirtadaliu daugiau nei pernai. Ir mokytojai, ir mokyklų vadovai mato vienintelę išeitį – žymų pedagogų algų didinimą. Švietimo, mokslo ir sporto ministrė Jurgita Šiugždinienė užsimena, kad nuo kitų metų mokytojams algas būtų galima didinti dešimtadaliu. Vilniaus savivaldybė rinktis pedagogų darbą net skatins nauju būdu – nuo naujų mokslo metų viešasis miesto transportas jiems taps nemokamas.

Vilniaus Jono Basanavičiaus progimnazija rengiasi rugsėjo pirmajai, o mokyklos vadovei Jurgitai Nemanienei galvos skausmas – prieš pat naujus mokslo metus mokyklą nusprendė palikti vienas anglų ir viena prancūzų kalbos mokytojai.

„Tai iš tiesų nėra lengva, nes laikai pasikeitė ir ne mokykla renkasi mokytoją, o mokytojas renkasi mokyklą, tai išbalansuoja visą švietimo sistemą ir ugdymo procesą“, – LRT TV naujienų tarnybai sakė mokyklos vadovė.

Žinios. Šalyje trūksta mokytojų: fiksuojamas ketvirtadaliu didesnis pedagogų trūkumas nei pernai

Dar didesnė problema – pagalbos specialistai, nė vieno specialiojo pedagogo mokykla neranda jau ketvirti metai, nors galėtų priimti tris–keturis.

Vilniuje Užimtumo tarnybos duomenimis, šiemet birželį likusių tuščių mokytojų kėdžių šalies mokyklose buvo ketvirtadaliu daugiau nei pernai. Labiausiai mokytojų trūko Klaipėdos ir Vilniaus apskrityse. Vien Vilniuje birželį trūko 40 pradinių klasių, beveik po 30 lietuvių ir anglų kalbos ir per 20 matematikos mokytojų. Dar sunkiau rasti specialiųjų poreikių mokinių mokytojų – sostinėje per šimtą laisvų etatų.

Vilniaus J. Basanavičiaus progimnazijos pradinių klasių mokytoja Rita Bogdevičienė svarstė, kad sitauciją pagerintų didesni atlyginimai.

„Aišku, atlyginimų didesnių, todėl, kad kai palygini su kitom sritim, tai tie atlyginimai lieka vis dar maži, o vaikai renkasi tas specialybes ir, galbūt, tėvai pataria rinktis tas, kur geri atlyginimai ir užtikrinta ateitis“, – sakė ji.

J. Nemanienė taip pat pritaria, kad mokytojų atlyginimų klausimas yra svarbus.

„Pirmiausia ir esmingai reikėtų išspręsti mokytojo atlyginimo klausimą, jis turi būti konkurencingas, kad mes galėtumėm konkuruoti su privačiu sektoriumi ir ne tik švietimo sistemoje. Manyčiau, kad šiuo metu mažiausiai trečdaliu atlyginimą reikėtų padidinti mokytojams“, – kalbėjo ji.

Direktorė sako, kad šioje mokykloje mokytojas uždirba apie tūkstantį eurų į rankas.

Atlyginimas galėtų didėti 10 procentų

Švietimo mokslo ir sporto ministrė J. Šiugždinienė sako, kad kitų metų biudžete numatytas pedagogų algos didėjimas.

„Manyčiau apie 10 procentų jis galėtų būti, bet tai dar tai biudžeto derybų procesas“, – teigė ji.

Mokytojų profsąjungos sako, kad ypač regionuose mokytojų trūksta, nes jiems siūloma dirbti ne visu etatu.

„Mokytojui, jaunam mokytojui, jeigu mes norėtume, kad ateitų dirbti jauni mokytojai, jiems nesudaromos galimybės turėti normalaus krūvio, turėti normalaus darbo užmokesčio, todėl niekas ir neina į mokyklas“, – kalbėjo Švietimo ir mokslo profsąjungos vadovas Egidijus Milešinas.

Švietimo, mokslo ir sporto ministrė sakė, kad priežasčių dėl mažų mokytojų krūvių gali būti ne viena.

„Kodėl yra nepilni etatai, turbūt, atsakymų gali būti įvairių. Tai yra ir mažos mokyklos Lietuvoje. Na, jei gimnazijoje yra 1 gimnazijos klasė, tai paskaičiuokim, kiek etato jis gali gauti. Orus atlyginimas yra labai susijęs su jo darbo krūviu. Tai negali būti, kad mokytojas vidutiniškai Lietuvoje dirba 0,7 etato“, – svarstė J. Šiugždinienė.

Ieško būdų mokytojams skatinti

Ministrės teigimu, sprendimai parengti, tačiau mokyklų sistemos pertvarkai metų ar poros neužteks. Tuo metu Vilniaus savivaldybė imasi ir netradicinių būdų, norėdama paskatinti dirbti mokytojais.

„Vieną tokią paskatą savivaldybė nusprendė šiemet pridėti, tai yra nuo naujų mokslo metų bus visiems Vilniaus mokytojams išdalinti nemokami Viešojo transporto abonementai. Tai tuo paskatinsim ir darnesnį judėjimą mieste – naudojimąsi viešuoju transportu, ir bus paspirtis mokytojams“, – teigė Vilniaus vicemeras Tomas Gulbinas.

Kiek iš viso šiuo metu trūksta mokytojų, Švietimo, sporto ir mokslo ministerija planuoja susiskaičiuoti pirmosiomis rugsėjo savaitėmis.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt