Lietuvoje

2021.08.17 14:27

Vidaus reikalų viceministras: artėjant šaltajam sezonui, migrantams planuojama įrengti mažiausiai tris modulinius miestelius

atnaujinta 15.21
Modesta Gaučaitė-Znutienė, LRT.lt, Gailė Jaruševičiūtė, ELTA2021.08.17 14:27

Vidaus reikalų viceministras informavo, kad nuo rugpjūčio 2-osios į Lietuvą dėl humanitarinių priežasčių buvo įleista maždaug 80 neteisėtai sieną norėjusių kirsti migrantų.

Kaip antradienį surengtoje spaudos konferencijoje kalbėjo ambasadorius migracijai Linas Linkevičius, kad Lietuvą pasiekiančių migrantų antplūdis nėra natūralus, o tai yra prieš Lietuva nukreipta hibridinė ataka. L. Linkevičius teigė, kad Baltarusijos režimas bando išnaudoti migrantus savo politiniams tikslams.

„Jie nesilaiko tarptautinės teisės, jie pastato žmones į rizikingas situacijas, rizikuoja jų gyvybėmis, jų sveikata. Taip yra todėl, kad sukčiai įtikino žmones, kad yra lengvas, pigus maršrutas jiems patekti į Europą. Taip pat viskas prasidėjo po to, kai Baltarusijos režimas užgrobė civilį lėktuvą, kuriame buvo Ramanas Pratasevičius, <...> po to Baltarusijos prezidentas paskelbė, kad užtvindys Europą migrantais ir narkotikais“, – įvykių seką priminė L. Linkevičius.

Buvęs užsienio reikalų ministras pastebėjo, kad skelbiama, jog į Minską migrantai atvyksta turizmo tikslais, su turistų vizomis. Anot L. Linkevičiaus, atrodo keistai, kad Minskas tapo tokiu „turistų traukos tašku“.

Jis taip pat kalbėjo, kad į Lietuvą plūstantys migrantai buvo suklaidinti, todėl šiuo metu itin reikalingi vertėjai, kurie galėtų jiems paaiškinti, kad toliau į Europos Sąjungos (ES) valstybes migrantai iš Lietuvos keliauti negalės.

„Jie atidavė savo pinigus sukčiams ir atsidūrė situacijoje, kuri yra labai sudėtinga. Šiuo metu mes turime pauzę šiame procese. Tiesa, ji nėra tvari, dar nėra, ką švęsti. Bet simptomai rodo, kad kažkas vyksta teisinga linkme, ypatingai po rugpjūčio 2-osios, kai nutarta, kad turime stabdyti šią migrantų bangą, neįleisti jų į šalį, o nukreipti juos į oficialius pasienio punktus“, – teigė L. Linkevičius.

Per dvi savaites įleista 80 migrantų

Vidaus reikalų viceministras Arnoldas Abramavičius patvirtino, kad situacija pasienyje stabilizavosi, bet kyla nerimas, kad bet kada gali būti atnaujinti skrydžiai iš Irako į Minską, o tai reikštų ir vėl galinčius išaugti migrantų skaičius.

„Ši pertrauka duoda mums galimybę susitelkti į procedūras dėl prieglobsčio prašančių žmonių, taip pat ir jų apgyvendinimo problemas. Mes nerimauja dėl pažeidžiamų migrantų grupių. Per paskutines dvi savaites, kai įsigaliojo nauji sprendimai, leista į šalį patekti maždaug 80 migrantų. Dauguma jų priklauso pažeidžiamoms grupėms ir buvo įleisti tik dėl humanitarinių priežasčių.

Visi kiti buvo nukreipti į pasienio kontrolės punktus arba konsulatus“, – teigė viceministras.

A. Abramavičius taip pat informavo, kad jau maždaug 20 migrantų sutiko savanoriškai grįžti į kilmės šalis, jiems nupirkti lėktuvo bilietai.

A. Abramavičius nuogąstavo, kad Aliaksandro Lukašenkos režimas gali savo naudai pasinaudoti krizine situacija Afganistane ir bandyti atverti naują afganų migracijos kanalą į Lietuvą.

„Be abejo, mums kelia susirūpinimą, kad tai gali tapti nauju migracijos keliu. Žvalgybos tarnybos nagrinėja galimus scenarijus ir rūpestis išlieka. Manoma, kad A. Lukašenka gali bandyti atverti naują migracijos kanalą arba traukiniais, arba lėktuvais“, – Vyriausybėje surengtoje spaudos konferencijoje antradienį teigė A. Abramavičius.

„Kol kas nieko nesame informuoti apie tai, bet, be abejo, mums tai kelia susirūpinimą“, – pridūrė jis.

Artėjant šaltajam sezonui, migrantams planuojama įrengti mažiausiai tris modulinius miestelius

A. Abramavičius teigia, kad artėjant šaltajam sezonui ministerija ketina įrengti mažiausiai tris modulinių-konteinerinių namelių miestelius, kuriuose būtų apgyvendinti neteisėti migratai.

„Yra planų gerinti apgyvendinimo vietas, stovyklas, įrengti ten modulinius-konteinerinius apgyvendinimo būstus. Kartais nepavyksta to taip greitai įgyvendinti dėl viešųjų pirkimų. Bet prieš šaltąjį sezoną mes įrengsime mažiausiai tris apgyvendinimo priemones, kuriose galės gyventi iki 1 tūkst. žmonių. Jose bus galima gyventi žiemą“, – Vyriausybėje surengtoje spaudos konferencijoje antradienį teigė A. Abramavičius.

„Mes nustatome pagrindinius poreikius migrantų ir visi pagrindiniai poreikiai yra visiškai patenkinami. Tiek maitinimas, tiek sanitarija, tiek medicininės paslaugos jiems yra teikiamos“, – pridūrė jis.

Spaudos konferencijoje viceministras taip pat informavo apie vietas, kuriose ketinama modulinius-konteinerinius namelius įrengti.

„Svarstome apie kelias vietas: Pabradės Užsieniečių registravimo centrą, Pasienio mokyklą bei Rūdininkų poligoną. Taigi, šis procesas yra vykdomas, ši pertrauka, kai nevyksta skrydžiai, leidžia susikoncentruot ties svarbiausiais prioritetais“, – sakė A. Abramavičius.

ELTA primena, kad sekmadienį Afganistano prezidentas Ashrafas Ghanis išvyko iš savo šalies į Tadžikistaną, o į Kabulą įžengę Talibano kovotojai užėmė prezidento rūmus.

Afganistano prezidentas A. Ghanis sako sekmadienį išvykęs iš šalies tam, kad būtų išvengta kraujo praliejimo, kai į sostinę Kabulą įžengė Talibano kovotojai. A. Ghanis neatskleidė, į kurią valstybę išvyko, bet teigė, kad jam likus Afganistane „daug patriotų būtų tapę kankiniais, o Kabulas būtų sunaikintas“.

Kabule pastarosiomis dienomis tvyro chaosas, o daugelis jo gyventojų skuba palikti miestą, dėl to keliuose susidarė didelės spūstys. Ten, kur eismas visai sustojo, žmonės metė savo automobilius ir bėgo.

Kas spėjo, iš bankų išsiėmė visas santaupas. Feisbuke žmonės dalinosi nuotraukos, kuriuose matoma, kaip uždažomi moterų atvaizdai ant kai kurių Kabulo parduotuvių ir grožio salonų.

Gyventojai baiminasi, kad į valdžią grįžus talibams, moterys negalės išeiti iš namų, dirbti, mokytis ir lankytis viešose vietose nelydimos vyrų giminaičių.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt