Lietuvoje

2021.08.16 15:04

Sostinėje prie skiepobuso nusidriekė eilė, žmonės nerimavo, ar užteks vakcinų

Robertas Macius, LRT.lt2021.08.16 15:04

Vilniuje, Žirmūnuose, prie atvykusio skiepobuso išsirikiavo ilga žmonių eilė norinčiųjų pasiskiepyti nuo koronaviruso. Nors kilo baimė, kad vakcinų gali neužtekti, Vilniaus miesto savivaldybės atstovas teigė, kad skiepobusuose būna vakcinų rezervas, kurio iki šiol užtekdavo. Sveikatos apsaugos ministro patarėja sakė, kad skiepijimas mobiliuosiuose punktuose – pasiteisinusi priemonė.

Pirmadienį pagal Vilniaus miesto savivaldybės planą į Žirmūnus 11–14 val. atvyko skiepobusas su 200 „BioNTech/Pfizer“ bei 100 „Janssen“ vakcinų. Visgi rikiuojantis ilgesnei eilei gyventojams kilo baimė, kad vakcinų gali neužtekti. Daugiausiai žmonių pasiskiepyti atėjo 11 val., kai skiepobusas atvyko, tuomet žmonėms eilėje teko palaukti ir pusvalandį ar ilgiau. Vėliau eilė apmažėjo.

Vilniaus miesto savivaldybės ryšių su žiniasklaida specialistas Paulius Vaitekėnas LRT.lt teigė, kad kiekvienas skiepobusas esant poreikiui turi vakcinų rezervą.

„Tas skaičius nėra toks didelis kaip pagrindinis, kurį skelbiame, tačiau dar nėra buvę tokio atvejo, kad vakcinų neužtektų tam laikui, kiek skiepobusas stovi atitinkamoje stotelėje“, – kalbėjo specialistas.

Savivaldybės atstovo teigimu, džiaugiamasi aktyvesniu skiepijimo procesu.

„Labai džiaugiamės, kad yra žmonių, kurie nori skiepytis. Tai būna ne tik Žirmūnuose, yra ir kitų vietų. Dabar mes esame skiepobusus aprūpinę informaciniais stendais, kad jei matysime, jog skiepų skaičius yra likęs mažesnis negu lauke norinčiųjų pasiskiepyti, apie tai informuosime“, – teigė Savivaldybės atstovas.

Ryšių su žiniasklaida specialistas kalbėjo, kad „Janssen“ vakcina turi populiarumą dėl vienos skiepo dozės.

„Pastaruoju metu pastebėjome paklausą, kad kai važiuodavo baltieji autobusiukai ir nebūdavo skiepobusų bei vėliau, kai jie prisijungė, šia vakcina žmonių susidomėjimas yra nemažas. Tačiau lygiai taip pat yra norinčių pasiskiepyti ir kitomis vakcinomis“, – sakė P. Vaitekėnas.

Skiepijasi matydami pandeminę situaciją

Minėdamas aktyvesnio vakcinavimosi priežastis Savivaldybės atstovas įžvelgė, jog viena gali būti, kad žmonės yra paatostogavę ir grįžę, todėl turi laisvesnio laiko ir atvyksta pasiskiepyti.

„Kitas dalykas – artėja ruduo, žmonės mato situaciją, kokia dabar yra Lietuvoje – didėja užsikrėtusiųjų skaičius, yra skelbiama informacija apie lovų (užimtumo, – LRT.lt) situaciją ne tik Vilniuje, bet ir visoje šalyje.

Be abejo, Vyriausybės sprendimai irgi kažkiek turi įtakos, galbūt žmonės tiesiog mato, kad skiepas yra ne tik sveikata, bet ir vienintelė išeitis“, – akcentavo P. Vaitekėnas.

Anot specialisto, jeigu žmogui nepavyks pasiskiepyti vienoje vietoje, yra daug variantų, kur galima pasiskiepyti kitur – Lukiškių aikštėje esančiame punkte, „Litexpo“ vakcinacijos centre bei V. Gerulaičio gatvėje prie testavimo punkto: „Lokacijų yra daug, ir atsižvelgdami į srautus dėliojame skiepobuso grafikus, kad visi norintieji gautų skiepą.“

Sudaro sąlygas patogiai pasiskiepyti

Sveikatos apsaugos ministro patarėja ryšiams su visuomene Aistė Šuksta LRT.lt kalbėjo, kad skiepijimas mobiliuosiuose vakcinavimo punktuose yra pasiteisinusi priemonė.

„Pastebime, kad žmonėms taip yra patogiau, greičiau, todėl stengiamės vakcinas priartinti kuo arčiau žmonių ir sudaryti sąlygas patogiai, greitai pasiskiepyti“, – kalbėjo patarėja.

Pasak A. Šukstos, papildomas efektas mobiliuosiuose vakcinavimo punktuose – eilės: „O ką gero čia dalija? Tai tas geras yra vakcina ir tai taip pat, beje, veikia. Žmonės vieni kitus pamotyvuoja pasidalydami, kodėl jie nusprendė skiepytis, kokie argumentai labiausiai paveikė, nes matome, kad dažniausiai vakcinuojasi gyvose eilėse tie žmonės, kurie turėjo tam tikrų dvejonių.“

Ministro patarėja teigė, kad dažnai žmonės mąsto, jog skiepijantis mobiliajame punkte gali būti, jog faktas nebus užfiksuotas e. sveikatoje, tačiau taip nėra.

„Noriu patikinti priešingai – kiekvienas pasiskiepijęs žmogus po pasiskiepijimo gali matyti įrašą, kad atliko vakcinaciją savo e. sveikatos paskyroje“, – priminė A. Šuksta.

Statistikos departamento duomenimis, per pastarąją parą pasiskiepijo 819 žmonių. Per praėjusią savaitę pasiskiepijo 98 226 gyventojai.

Iš viso paskiepyta 55,6 proc. šalies gyventojų. Aktyviausiai vakcinuojasi Neringos savivaldybės gyventojai – 95,5 proc., Akmenės rajone – 76,3 proc., Alytaus rajone – 74,2 proc., Anykščių rajone – 68,5 proc., Ignalinos rajone – 66,3 proc.

Sergamumas koronavirusu per 2 savaites 100 tūkst. gyventojų Lietuvoje siekia 247 atvejus.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt