Naujienų srautas

Lietuvoje2016.08.30 13:00

KAM dėl „auksinių“ virtuvės reikmenų pati kreipėsi į teisėsaugą

BNS, LRT RADIJAS, LRT.lt 2016.08.30 13:00

Kariuomenė nenaudoja prieš dvejus metus įsigytų virtuvės reikmenų iš „Nota bene“ ir pati dėl galimo sukčiavimo kreipėsi į teisėsaugą. Už reikmenis viešųjų pirkimų metu Lietuvos kariuomenė sumokėjo 8 kartus daugiau, nei jie verti rinkoje. 

„Iki šiol jos laikomos sandėlyje, nes tikimės, kad bus pradėta baudžiamoji byla dėl neteisėto būdo parduoti prekes, kurias mes pirkome“, – žurnalistams antradienį surengtoje spaudos konferencijoje sakė krašto apsaugos ministras Juozas Olekas.

Jis teigia, kad ši situacija Krašto apsaugos ministerijai (KAM) yra žinoma, mat ji jau 2014 metais pradėjo vidaus tyrimą dėl pastebėtų pažeidimų. Vėliau KAM surinktą informaciją perdavė Generalinei prokuratūrai, tačiau ji tuomet nusikalstamos veikos požymių nerado ir tyrimą nutraukė. Šį sprendimą KAM rugpjūčio 17 dieną apskundė teismui.

Tuomet KAM buvo pradėtas tarnybinis patikrinimas, po kurio už minimus pirkimus atsakiusiam asmeniui (BNS žiniomis, tuometiniam Lietuvos kariuomenės Materialinių resursų departamento vadovui Valdui Dambrauskui) trims mėnesiams 30 proc. buvo sumažinta alga, o vėliau jis buvo perkeltas į kitas pareigas – jis šiuo metu dirba Jungtiniame štabe.

Pasak J. Oleko, yra kreiptasi į teisėsaugą ir bus siekiama atlyginti padarytą žalą. Tai patvirtino ir Lietuvos kariuomenės Teisės departamento vadovas Teisutis Jasiulionis, kuris teigė, kad kariuomenė sieks materialinės žalos atlyginimo iš „Nota bene“ už per brangiai įsigytus virtuvės reikmenis.

„Mes žalos atlyginimo reikalausime arba baudžiamojoje byloje prašydami pripažinti Lietuvos kariuomenę nukentėjusiuoju, arba civiline tvarka“, – sakė T. Jasiulionis.

Karininkas teigė, kad Lietuvos krašto apsaugos sistema įtaria „Nota bene“ sukčiavimu, nes išsiaiškino, kad bendrovė „Karcher Futuretech“ negamina visų daiktų, kuriuos pastarosios įmonės vardu parduoda „Nota bene“.

„Sukčiavimo esmė yra ta, kad Lietuvos kariuomenė prašė pateikti konkretaus gamintojo prekes. Vykdant sutarties sąlygas ir atliekant patikrinimus išaiškėjo, kad tas konkretus gamintojas tų prekių negamina. Tuo tarpu bendrovė ne tik pateikė pasiūlymą, kad gali pristatyti tas prekes, tačiau ant prekių užklijavo tos užsienio bendrovės logotipą ir prekės ženklą. Todėl mes manome, kad tai gali būti nusikalstamas sukčiavimas“, – kalbėjo T. Jasiulionis.

Pulkininkas nurodė, kad kariuomenė ir toliau perka įvairią įrangą iš „Nota bene“, nes teisiniu būdu negali jai užkirsti kelio dalyvauti viešuosiuose pirkimuose.

Jis pasakojo, kad įmonė į „juoduosius sąrašus“ gali būti įtraukta, jeigu nevykdo sutarties, arba jeigu padaro „esminę žalą“.

„Šiai dienai mes to neturime konstatavę ikiteisminio tyrimo arba teismo institucijų pagalba“, – sakė kariuomenės Teisės departamento direktorius.

2016 metais kariuomenė su „Nota bene“ sudarė sutarčių už maždaug 5 mln. eurų, kas sudaro 17 proc. visų kariuomenės vykdomų viešųjų pirkimų.

Kariuomenės vadas gen. ltn. Jonas Vytautas Žukas, paklaustas, kodėl sukčiavimu įtariama „Nota bene“ vis dar dalyvauja KAM skelbiamuose viešuosiuose pirkimuose, teigė, kad nėra teisinio pagrindo ją išbraukti iš dalyvių sąrašų, mat teisėsauga nėra pateikusi įtarimų. Be to, anot kariuomenės vado, kartais nėra laiko, kol atsiras daugiau konkurso dalyvių.

„Tada būna ypatingai sunku apsispręsti, ypatingai, kada prasidėjo šaukimas, norint kažką nuspręsti nupirkti, ar tai būtų patalynės, ar uniformos. Tai reiškia, kad arba turime pirkti rinkdamiesi iš vieno tiekėjo, arba tos prekės apskritai nebūtų įsigytos“, – kalbėjo kariuomenės vadas.

„Tai mes irgi buvome pastatyti į tokią padėtį“, – pridūrė jis.

Viešųjų pirkimų tarnyba (VPT) antradienį paskelbė, kad įvairius virtuvės įrankius iš „Nota bene“ kariuomenė pirko aštuonis kartus brangiau, nei rinkoje.

Kariuomenė, 2014-aisiais vykdydama 173,8 tūkst. eurų pirkimus, pjaustymo lentelę įsigijo už 180 eurų, kai identiška lentelė parduotuvėje tuo metu kainavo 28 eurus, duonriekį peilį – už 142 eurus, kurio kaina parduotuvėje – 13 eurų. Kepsniams naudojama šakutė pirkta už 184 eurus, kiaurasamtis – už 70 eurų, galąstuvas – už 103 eurus, peilis mėsai kapoti – už 250 eurų. Sietelis įsigytas už 161 eurą, skirtingų dydžių samteliai – už 243 eurus ir 258 eurus.

LRT yra žiniasklaidos priemonė, sertifikuota pagal tarptautinę Žurnalistikos patikimumo iniciatyvos programą

Naujausi, Skaitomiausi