Lietuvoje

2013.03.29 15:56

Pirmą kartą išrinkti „Metų prokurorai“

LRT.lt 2013.03.29 15:56

Prokuratūros dieną pirmą kartą apdovanoti Organizuotų nusikaltimų ir korupcijos tyrimo padalinių prokurorai. Prokuratūra praneša, kad konkursas „Metų prokuroras“ organizuotas siekiant įvertinti ir padėkoti kolegoms už nuoširdų darbą.

Prokuratūros dieną pirmą kartą apdovanoti Organizuotų nusikaltimų ir korupcijos tyrimo padalinių prokurorai. Prokuratūra praneša, kad konkursas „Metų prokuroras“ organizuotas siekiant įvertinti ir padėkoti kolegoms už nuoširdų darbą.

Pirmąja „Metų prokurore“ tapo Panevėžio apygardos prokuratūros prokurorė Nida Grunskienė, antrosios vietos laimėtoja – Kauno apygardos prokuratūros prokurorė Nomeda Urbonavičienė, trečiąją vietą laimėjo Generalinės prokuratūros prokuroras Artūras Urbelis.

Konkurso iniciatorius prokuroras Saulius Galminas įteikė garbės raštus ir vardines dovanas.

„Džiugu, kad Generalinės prokuratūros vadovai palaikė mano idėją, tikiuosi, kad garbingi „Metų prokuroro“ rinkimai taps gražia tradicija mūsų institucijoje, įprasminanti sunkų ir atsakingą prokuroro darbą“, – sako šio konkurso iniciatorius ir komisijos pirmininkas Klaipėdos apygardos Klaipėdos apylinkės prokuratūros prokuroras S. Galminas.

Konkurso „Metų prokuroras“ tikslas – nustatyti ir paskatinti Lietuvos prokurorus, profesionaliausiai atliekančius, organizuojančius ikiteisminius tyrimus ir jiems vadovaujančius, palaikančius valstybinį kaltinimą teisme, ginančius viešąjį interesą, taip pat dalyvaujančius kitose iniciatyvose, tiesiogiai nesusijusiose su prokuroro funkcijomis, ar kitaip prisidedančius prie Lietuvos prokuratūros veiklos ir tradicijų puoselėjimo.

Prokurorė N. Grunskienė tarnybą prokuratūroje pradėjo 1992 m., šiuo metu prokurorė specializuojasi prekybos žmonėmis nusikalstamų veikų tyrime. Ji itin aktyviai dirbo tyrimo grupėse tiriant rezonansinius prokuroro G. Sereikos, policijos pareigūno S. Piskunovo ir prokurorės V. Kazlauskaitės, „Mažeikių naftos“ vadovo G. Kiesaus ir jo sūnaus bei vairuotojo, nužudymus, palaikė valstybinį kaltinimą byloje dėl nusikalstamo susivienijimo „Vyšniukai“ padarytų nusikaltimų.

2012 m. prokurorė organizavo bei kontroliavo 42 ikiteisminius tyrimus, iš jų – 15 dėl prekybos žmonėmis. Dar vieną nužudymo bylą prokurorė tyrė pati. 2012 m. N. Grunskienė į teismą perdavė 19 baudžiamųjų bylų.

Prokurorė nuolat dalyvauja seminaruose, skaito pranešimus. N. Grunskienė ne kartą buvo įvertinta už itin svarbų indėlį tiriant prekybos žmonėmis bylas: 2008 m. gavo Vidaus reikalų ministro, Lietuvos „Caritas“ generalinio direktoriaus kunigo R. Grigo padėkos raštus, 2009 m. – Panevėžio vyskupo J. Kaunecko padėkos-palaiminimo raštą. 2010 m. policijos generalinis komisaras prokurorę apdovanojęs policijos pasižymėjimo ženklu „Angelas sargas“, 2012 m. – Utenos apskrities vyriausiojo policijos komisariato viršininko vardine dovana.

Prokurorė N. Urbonavičienė tarnybą prokuratūroje pradėjo 1997 m., prokurorė specializuojasi organizuotų grupių ir nusikalstamų susivienijimų tyrime. 2012 m. organizavo ir kontroliavo 53 ikiteisminius tyrimus, teismui perdavė 11 bylų (dėl 42 nusikalstamų veikų). Praėjusiais metais prokurorė pati atliko 6 ikiteisminius tyrimus.

N. Urbonavičienė nuosekliai gina savo poziciją teisme. Paminėtina didelį atgarsį visuomenėje sukėlusi piktnaudžiavimo tarnyba, didelės vertės svetimo turto iššvaistymo byla, kurioje kaltinimai pateikti 14 asmenų, tarp jų buvusiam Alytaus merui, administracijos direktoriui.

Prokurorė sėkmingai bendradarbiauja su užsienio šalių teisėsaugos pareigūnais, dalyvauja seminaruose, tarptautiniuose mokymuose, nuo 2012 m. yra M. Romerio universiteto Viešojo saugumo fakulteto lektorė. Už bendradarbiavimą su kitomis įstaigomis ne kartą skatinta teisėsaugos institucijų vadovų.

Prokuroras A. Urbelis tarnybą prokuratūroje pradėjo 1994 m., prokuroras specializuojasi tyrimuose dėl neteisėto disponavimo narkotinėmis ar psichotropinėmis medžiagomis, nusikalstamo susivienijimo veikų. Ikiteisminių tyrimų metu glaudžiai bendradarbiauja su kitomis institucijomis, ypač Lietuvos kriminalinės policijos biuro pareigūnais, teikia konsultacijas, dalijasi savo patirtimi, tiriant sunkias organizuoto nusikalstamumo baudžiamąsias bylas.

2012 m. prokuroras A. Urbelis intensyviai ir sėkmingai palaikė valstybinį kaltinimą didelės apimties baudžiamosiose bylose: apeliacinės instancijos teisme dėl A. Vertelkos ir kitų nusikalstamo susivienijimo „Tulpiniai“ narių veiksmų, priimtais sprendimais teismai paliko galioti prokuroro siūlytas bausmes. Praėjusiais metais prokuroras taip pat ištyrė nusikalstamu būdu gauto turto – R. Mikutavičiaus meno dirbinių kolekcijos – įgijimo, naudojimo ir realizavimo bylą ir 2012 m. perdavė teismui. Prokuroras taip pat vadovavo ikiteisminiam tyrimui dėl D. Kedžio mirties priežasties nustatymo. A. Urbelis už bendradarbiavimą ne kartą skatintas teisėsaugos institucijų vadovų.

Iš viso Generalinės ir apygardų prokuratūrų vadovai pirmajam „Metų prokuroro“ konkursui buvo pateikę dvidešimt vieno prokuroro kandidatūras.