Lietuvoje

2021.08.13 21:29

Kasčiūnas apie mitinge dalyvavusius politikus: vieni šildėsi šlovės spinduliuose, kiti prisidėjo prie organizavimo, o treti turi vaidmenį riaušėse

Kristina Jackūnaitė, LRT TV naujienų tarnyba, LRT.lt2021.08.13 21:29

Seimo Nacionalinio saugumo ir gynybos komiteto (NSGK) pirmininkas Laurynas Kasčiūnas sako iš Valstybės saugumo departamento (VSD) gavęs informaciją, kad kai kurie parlamentarai koordinavo riaušininkų prie Seimo veiksmus. Jiems už tai grėstų apkalta. Kas tokie – komiteto pirmininkas neatskleidžia. Neoficialiomis žiniomis, parlamentinio tyrimo dėl to gali sulaukti Petras Gražulis.

Tikimybė, kad riaušės prie Seimo kai kuriems parlamentarams gali baigtis apkalta, didėja. Tai sako Seimo NSGK pirmininkas po to, kai komitetas išklausė VSD informaciją.

Žinios. Prezidentūra: VSD informacija nerodė rimtos grėsmės dėl „Šeimų maršo“ dalyvių

„Kai kurie Seimo nariai ne tik nieko nepadarė, kad numalšintų riaušininkus, o kaip tik stovėjo jų pusėje. Yra tam tikrų ženklų, kad tas vaidmuo buvo dar didesnis ir dar svarbesnis – nedetalizuosiu, bet kalbama apie tam tikrą vaidmenį, stipresnę rolę keičiantis informacija, sakykim taip. Kas turbūt būtų tinkamas žodis ir koordinuoti, ir kitos sąvokos“, – dėsto L. Kasčiūnas.

Ir pats riaušių naktį su susirinkusiais kalbą dar mėginęs rasti komiteto pirmininkas neatskleidžia, apie kokius Seimo kolegas kalba.

„Aš pavardžių neminėsiu, aš noriu pasakyti, kad nėra vienodas Seimo narių indėlis, jų vaidmuo tikrai nėra vienodas. Čia turbūt aiškiai reikia pasakyti, vieni turbūt norėjo pasišildyti šlovės spinduliuose, kiti prisidėjo prie organizavimo, o treti jau turi vaidmenį tame vadinkim antrame etape, kuris perėjo į riaušes“, – LRT TELEVIZIJAI atskleidžia L. Kasčiūnas.

Neoficialiomis žiniomis, apkaltos procesas gresia Seimo Regionų frakcijos nariui P. Gražuliui. Šį parlamentarą ir LRT kameros fiksavo po dešimtos vakaro, o sankcionuotas piketas turėjo baigtis penktą.

„Aš asmeniškai malšinau riaušes, skirtingai nei jis. Ir mano yra įrašai, kai aš išeinu, per mikrofoną sakau, kad mieli žmonės, skirstykitės, įvyko gausus mitingas ir šie neteisėti veiksmai reikalingi tik jūsų oponentams konservatoriams, jie jas provokuoja“, – pasakoja P. Gražulis

Greičiausiai bus inicijuotas trumpas parlamentinis tyrimas, kad būtų galima slaptą medžiagą išviešinti ir spręsti, ar yra pagrindas apkaltos procesui. Pirmiausia bus prašoma, kad VSD savo informaciją pristatytų ir Seimo valdybai.

„Seimo valdyboje aptarinėjome tą situaciją, sutarėme, kad artimiausiu metu susitiksime su tarnybų vadovais, gavę informaciją iš jų spręsime dėl tolimesnių žingsnių“, – teigia Seimo pirmininkė Viktorija Čmilytė-Nielsen.

Kad reiktų parlamentinio tyrimo, sako ir opozicijos atstovai Seimo valdyboje.

„Tai nepakenks, siekiant, kad kitos akcijos būtų tikrai demokratinės, taikios, be jokių kurstymų ir raginimo susidoroti su kitais asmenimis ir panašiai“, – mano Seimo vicepirmininkas, LSDG frakcijos narys Julius Sabatauskas.

„Aš labai jo noriu, labai, ačiū Dievui“, – apie parlamentinio tyrimo galimybę sako P. Gražulis

Parlamentinį tyrimą pasirengęs atlikti NSGK.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt.