Lietuvoje

2021.08.11 20:35

Akmenų kruša, ašarinės dujos ir šturmas: LRT.lt reportaže – karštos akimirkos iš protestuotojų ir pareigūnų susirėmimų

Augustinas Šemelis, Edvardas Špokas, LRT TV naujienų tarnyba, LRT.lt2021.08.11 20:35

Antradienį visą dieną prie Seimo vykęs protestas naktį virto minios susirėmimu su pareigūnais ir riaušėmis. Pareigūnams lūžo kojos, prieš juos buvo naudojami akmenys ir net sprogmenys, o kai kas kaip ginklą naudojo ir vėliavą. Tačiau smurtauta ne tik prieš pareigūnus – keiksmai ir stumdymas, smūgiai lydėjo Seimo narius, žurnalistus.

Ką teko patirti pareigūnams, žurnalistams ir Seimo nariams fiksavo ne tik žurnalistai, bet ir kiti riaušių dalyviai. Pateikiame jums vaizdinę medžiagą iš vakaro įvykių.

Riaušės prie Seimo: įvykiai iš arti

Maždaug 16 valandą protestuotojai apjuosė Seimą. 17 valandą protestas oficialiai turėjo baigtis, tačiau grupė žmonių nesitraukė ir neklausė policijos raginimų atsitraukti nuo parlamento.

Apie 17.30 valandų pasibaigė neeilinė Seimo sesija, o protestuotojai apgulė išėjimus iš parlamento, laukdami Seimo narių.

Vėliau situacijai kaistant, pasirodė daugiau policijos pajėgų, sulaikyti pirmieji žmonės, į gydymo įstaigą išgabentas sumuštas žmogus. Seimo nariams rekomenduota nepalikti Seimo.

Pabandžiusių išeiti parlamentarų laukė įpykusi minia, kuri Seimo narius apsupdavo ir reikalaudavo atsakyti į klausimus. Tačiau ne visų jie troško klausytis. Tėvynės sąjungos-Lietuvos krikščionių demokratų (TS-LKD) frakcijos nario Sergėjaus Jovaišos automobilis buvo aptaškytas neaiškiu skysčiu, o kelias buvo užblokuotas.

Tuo metu TS-LKD frakcijos narys A. Navickas bandė kalbėtis su minia, tačiau ši pavadino jį „kiaule“, o šiam įsėdus į automobilį, jam neleista išvažiuoti, iš jo imta šaipytis, ironiškai siūlyta nupirkti kebabą, o bandyta įsiūbuoti automobilį. Išlipti iš automobilio ir pasiekti Seimą parlamentarui padėjo policija.

Seimo socialdemokratų partijos frakcijos narė Dovilė Šakalienė pasakoja, kad jos atvyko pasiimti vyras, tačiau išėjusią į lauką ją pasitiko minia žmonių. Kai kurie protestuotojai dar bandė su ja kalbėtis, tačiau keli asmenys jiems trukdė, rėkė į veidą, bandė išgąsdinti, grasino įmesti į konteinerį, nuvilkti Lukiškes, nunešti į kartuves.

TS-KLD frakcijos narys Vytautas Kernagis pasakojo, kad Seime buvo su sūnumi. Po posėdžio jie nuėjo į automobilį, kurį apsupo riaušininkai. Jie trankė automobilį, jį siūbavo, po 10 minučių atėjo policininkai, kurie palydėjo parlamentarą ir jo sūnų į Seimą. Jiems pavyko palikti parlamentą tik apie 21 val., o automobilis buvo apmėtytas kiaušiniais, apspjaudytas, automobilio šonas buvo visiškai subraižytas.

Kernagis apie bandymą palikti Seimą su sūnumi: prie Seimo buvo ne protestuotojai, o riaušininkai

Pyktį iš minios pajuto ne tik parlamentarai, bet ir žiniasklaidos atstovai. Apstumdyti LRT žurnalistai ir operatorius buvo ne vieninteliai patyrę smurtą. Žurnalistų darbą įvykių epicentre prie Seimo lydėjo necenzūriniai žodžiai, pašaipios frazės, smūgiai ir stumdymas.

Apie 20.40 val. šalia parlamento pasirodė riaušių malšinimo policijos pareigūnai. Buvo pradėtas žmonių patraukimas su skydais, vyko susirėmimai, panaudotos ašarinės dujos. Į įvykio vietą atvyko medikų ekipažai. Tačiau tai nebuvo paskutinis kartas, kai prireikė tokių pareigūnų priemonių prieš protestuotojus.

Į pareigūnus ir jų transporto priemones riaušių dalyviai metė akmenis, butelius ar net elektrinius paspirtukus.

21 val. atvyko daugiau pastiprinimo prie Seimo, į pareigūnus buvo paleista signalinė raketa, toliau laidyti akmenys. Po valandos čia pasirodė ir šturmo mašinos.

Prieš vidurnatį pareigūnai ėmėsi aktyvesnių veiksmų, tačiau tai nesutrukdė riaušininkams ir toliau įžeidinėti pareigūnų ir imtis kitų fizinių veiksmų

Apie 1.35 val. pareigūnai susigrupavo, nugriaudėjo garsinės granatos garsas. Tuomet pajėgos šturmavo stovėjimo aikštelę greta Seimo rūmų, kurioje grupavosi protestuotojai. Garsinė granata buvo panaudota iš mitinguotojų pusės. Sprogimo garsas buvo girdėti už kelių kilometrų.

Minia po riaušių malšinimo pajėgų šturmo nuo Seimo išsklaidyta tik apie antrą valandą nakties. Policija pradėjo ikiteisminį tyrimą dėl riaušių organizavimo, 26 asmenys sulaikyti.

Nukentėjo 12 policijos ir šeši viešojo saugumo tarnybos pareigūnai, taip pat aštuoni mitinguotojai.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt