Lietuvoje

2016.08.26 21:22

Lietuvoje minimos žydų žudynių metinės

Šią savaitę daugelyje Lietuvos vietų minimos prieš 75 metus vykusios žydų žudynės. Iš viso iki nacių okupacijos pabaigos jų Lietuvoje buvo sunaikinta apie 195 tūkst., karo pabaigos sulaukė tik apie 10 proc. šalyje gyvenusių žydų.

1955-aisiais nugriautos žydų sinagogos vietoje Zarasų rajone, Dusetų nepriklausomybės aikštėje, paminklą 1941-1944 m. nužudytiems žydams atminti atidengė Izraelio ambasadorius Lietuvoje ir Zarasų rajono meras.

1941-1944 m. Zarasų rajone buvo nužudyta 2569 žydai, vien Dusetose – 650, jų pavardės išrašytos stenduose.

„Visas Dusetų centras yra pastatytas žydų, Zarasų muziejaus direktorė pasakoja, kad Zarasuose gyveno 25 proc. gyventojų buvo žydai, o Dusetose tarpukario laikotarpiu gyveno 70 proc. žydų“, – sakė dusetiškė Marija Varenbergienė.

„Esu giliai sujaudintas, kaip Dusetos saugo atminimą, ne skaičiais, o vardais, pavardėmis, profesijomis, mes esame dalis Lietuvos ir turim savo vardus, o ne eilės nužudytojo skaičių“, – sakė vilnietis Daumantas Levas Todesas.

Paminklą nužudytųjų atminimui sukūrė ir padovanojo dusetiškis skulptorius Romualdas Pučekas.

„Taip, kaip mes norime matyti savo tremtinių atminimo ženklus, taip privalom įamžinti ir žydų atminimą, kad tai nepasikartotų“, – sakė paminklo autorius.

Žydų žudynės paminėtos ir Kaune, prie atminimo stelos Petrašiūnuose, bei ketvirtajame forte. Tarp 125 sušaudytų žydų Petrašiūnuose buvo daugiau kaip dvi dešimtys vaikų. Tą patį 1941-ųjų rugpjūtį ketvirtame Kauno forte sušaudyta apie 2000 žydų inteligentų, kalėjusių Kauno gete.