Lietuvoje

2021.08.11 07:47

Sysas apie riaušes šalia Seimo: kai kurie parlamentarai teritoriją paliko tik pusę šešių ryto, įvykiai priminė 2009-ųjų mitingą

LRT TELEVIZIJA, LRT.lt, BNS2021.08.11 07:47

Po antradienio vakare įsisiautėjusių riaušių šalia Seimo, kurių metu blokuotas išvažiavimas iš Seimo, kai kurie parlamentarai teritoriją paliko tik trečiadienį pusę šešių ryto, LRT TELEVIZIJAI sako Seimo LSDP frakcijos seniūnas Algirdas Sysas.

„Seimo rūmų apsauga, ko gero, buvo sustiprinta, pareigūnai rekomendavo geriau niekur neiti, nes tikrai ten dialogo jokio nebuvo, buvo tik riksmas, mojavimas prieš veidą kumščiais ir įvairūs argumentai. Dalis išėjo, gavo porciją įvairių epitetų ir nuėjo vieni į (Seimo – LRT.lt) bendrabutį, kiti – nuvažiavo viešuoju transportu, o turbūt labiausiai nepasisekė mano kolegoms, kuriems reikėjo važiuoti į savo gimtąsias vietas, nes sesija buvo baigta, kai kas iš kolegų tik pusę šešių ryto išvažiavo“, – dėsto jis.

Pasak A. Syso, šie įvykiai priminė 2009-aisiais prie Seimo vykusius įvykius.

„Tada teko išeiti kalbėti su protestuotojais, tada situacija buvo žymiai baisesnė, nes buvo daužomi, spardomi langai, buvo daug jų išdaužyta, buvo naudojamos guminės kulkos. Lygiai taip pat buvo dalis agresyviai nusiteikusių protestuotojų, kurie apsupdavo, rėkdavo ir šaukdavo, mojavo kumščiais, tikrai nemušė. Mano kolega Artūras Zuokas tuo metu kiaušinį gavo į galvą. Bet situacija labai kartojasi ir panaši“, – mano jis.

Parlamentaro teigimu, kartuvių mitinge vaizdas nepasitarnavo dialogui.

„Kadangi teko pačiam ne vieną mitingą organizuoti, vaikščiojimą po prospektą, tai čia yra paprasčiausia spaudimo priemonė. Taip, suprantu, tą darydavo ir profesinės sąjungos, kurioms teko vadovauti, bet neperžengiant ribų. Šiuo atveju sankcionuotas mitingas pasibaigė, nors ir jame buvo nesilaikoma tam tikrų atstumų. Jei kalbėtume apie galimą dialogą, tai mitinge jokio dialogo negali būti, nes paprasčiausiai teko matyti, kad ir tie, kurie palaikė mitinguotojus išėję į sceną, buvo nušvilpiami. Tad derybos vyksta kitokiu būdu, argumentai išsakomi kitokiu būdu“, – mano jis.

A. Syso manymu, protestuotojai pasinaudojo padėtimi, jog tarnybos šiuo metu sutelkusios jėgas kovai su neteisėtų migrantų krize.

„Vietoje to, kad užbaigtų gražiai tą mitingą ir išsiskirstyti. Apskritai, mitingas buvo organizuotas dėl neva privalomo skiepijimo, apie kurį parlamentas vakar nesvarstė nei vieno nutarimo ar įstatymo, viskas buvo sutelkta į sienos apsaugos, užsieniečių teisinės padėties reguliavimą, kariuomenės jėgos panaudojimą ir visi kiti dalykai, kurie niekaip su skiepais nesusiję“, – atsako jis.

Sysas apie 2009-uosius priminusį protestą: dialogo nebuvo, tik riksmas ir mojavimas prieš veidą kumščiais

LRT.lt primena, kad dėl antradienio vakarą vykusių riaušių prie Seimo rūmų sulaikyti 26 asmenys, nukentėjo apie 10 pareigūnų.

„Policija ėmėsi veiksmų ir išsklaidė minią, sulaikė 26 asmenis, kurie buvo pristatyti į vyriausiąjį policijos komisariatą“, – LRT RADIJUI trečiadienį sakė Vilniaus apskrities policijos komisariato viršininkas Saulius Gagas.

Jie sulaikyti atliekant ikiteisminį tyrimą dėl riaušių. Policijos duomenimis, asmenys tyčia pažeidė viešąją tvarką, žalojo pareigūnus.

„Jie visi naudojo neteisėtus veiksmus, gadino policijos transporto priemones, kėlė pareigūnams fizinį skausmą, taip pat greitosios pagalbos medikams automobilis buvo apmėtytas akmenimis“, – kalbėjo komisariato viršininkas.

„Turiu pasakyti, kad nukentėjo šiam momentui apie 10 policijos pareigūnų, VST pareigūnai“, – pridūrė jis.

Tačiau, pasak S. Gago, šie skaičiai gali būti didesni, nes kai kurie pareigūnai į medikus kreipėsi paryčiais, baigę tarnybą.

Riaušių policija apie 2 val. nakties baigė išsklaidyti nuo Seimo nesitraukusius protesto akcijos dalyvius. Jie išvaikyti pareigūnams su skydais pamažu judant į priekį ir naudojant ašarines dujas.

Apie 5 tūkstančiai žmonių antradienį buvo susirinkę prie Seimo Vilniuje išreikšti nepritarimą Vyriausybės planuojamiems ribojimams, skirtiems imuniteto nuo koronaviruso neturintiems ir nesitestuojantiems žmonėms.

Pasibaigus Seimo posėdžiui dalis protestuotojų užtvėrė išėjimus iš parlamento rūmų bei išvažiavimą iš vidinio Seimo kiemo. Pareigūnams ėmus juos atitraukti nuo pastato, kilo riaušės – į pareigūnus mėtyti buteliai, signalinės raketos, prieš protestuotojus panaudotos ašarinės dujos.

S. Gagas patvirtino, jog buvo panaudoti keli pirotechnikos užtaisai ir pabrėžė, kad juos paleido ne pareigūnai.

„Turiu patikinti, kad policija granatų nei garsinių, nei jokių kitų nenaudojo. Tai buvo iš protestuotojų, riaušininkų pusės panaudoti sprogmenys, pirotechnikos gaminiai“, – sakė jis.

Jo duomenimis, įvyko du sprogimai, vėliau pareigūnai įvykio vietoje rado nesprogusių petardų.

Viešąją tvarką palaikė apie 70 policijos pareigūnų.

Apie 21.30 val. į Vilniaus ligoninę buvo pristatyta prie Seimo dirbusi pareigūnė, ji vėliau buvo išleista gydytis ambulatoriškai.

34 metų vyrui buvo surašytas protokolas už nedidelį viešosios tvarkos pažeidimą – jis konfliktavo su mitinguojančiaisiais, vizualiai atrodė neblaivus.

Taip pat vienas 23 metų jaunuolis buvo sulaikytas įtarus disponavimu narkotikais, jis uždarytas į areštinę.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt.