Lietuvoje

2016.08.26 13:23

L. Linkevičius su Šiaurės ir Baltijos ministrais aptarė bendradarbiavimą

LRT.lt2016.08.26 13:23

Užsienio reikalų ministras Linas Linkevičius rugpjūčio 25–26 dienomis lankėsi Rygoje, kur dalyvavo Šiaurės ir Baltijos šalių (Nordic Baltic Eight, NB8) užsienio reikalų ministrų susitikime. Lietuvos, Latvijos, Estijos, Danijos, Islandijos, Norvegijos, Švedijos ir Suomijos ministrai aptarė 25 metus trunkantį Šiaurės ir Baltijos šalių bendradarbiavimą bei tolesnes jo perspektyvas, svarbiausius ES darbotvarkės klausimus, saugumo situaciją regione, santykius su Rusija bei padėtį Ukrainoje, bendradarbiavimą Jungtinėse Tautose, situaciją Turkijoje, kovą su terorizmu.

„Šiaurės ir Baltijos šalių pozicijos svarbiausiais užsienio politikos klausimais dažniausiai yra labai panašios, todėl dabartinės sudėtingos geopolitinės situacijos kontekste mūsų regiono veiksmų koordinacija įgauna dar didesnę reikšmę. Tik kalbėdami vienu balsu būsime geriau išgirsti bei turėsime geresnes galimybes apginti savo interesus ir skleisti savo vertybes“, – pažymėjo Lietuvos diplomatijos vadovas.

L. Linkevičius susitikime apžvelgė 25 metus trunkantį Šiaurės ir Baltijos šalių bendradarbiavimą ir paragino ieškoti bendrų priemonių tolesniam ryšių stiprinimui. Jau ketvirtį amžiaus besitęsiantis bendradarbiavimas prasidėjo nuo Šiaurės šalių aktyvios paramos Lietuvai, Latvijai ir Estijai įtvirtinant nepriklausomybę bei žengiant euroatlantinės integracijos keliu, rašoma URM pranešime spaudai.

„Šiaurės šalių patirtis ir parama iš karto po mūsų nepriklausomybės paskelbimo buvo ypač vertinga Baltijos šalių saugumui, karinio bendradarbiavimo srityje, daugiašaliams projektams. Tokia pat mūsų parama šiandien yra labai reikalinga Ukrainai“, – pabrėžė L. Linkevičius.

Ministrai aptarė saugumo situaciją regione ir NATO šalių viršūnių susitikimo Varšuvoje susitarimų įgyvendinimą, apsikeitė nuomonėmis dėl ES darbotvarkės po Jungtinės Karalystės referendumo dėl išstojimo iš ES ir nepavykusio perversmo Turkijoje.

„Šiandien, kaip ir prieš 25 metus, saugumo situaciją mūsų regione didele dalimi lemia agresyvi Rusijos politika ir jos veiksmai. Tai yra bendras iššūkis mums visiems“, – pabrėžė L. Linkevičius.

Lietuvos ministras ragino kaimynes vieningai siekti, kad regione planuojamų atominių elektrinių projektai atitiktų tarptautinius branduolinės saugos standartus. Ypač didelį nerimą šiuo metu kelia Baltarusijoje, Astrave, statoma atominė elektrinė. L. Linkevičius pabrėžė, kad nauji, ES remiami energetikos infrastruktūros projektai, turėtų skatinti energijos tiekimo šaltinių diversifikaciją ir stiprinti visų ES šalių narių energetinį saugumą, ko negalima pasakyti apie projektą „Nord Stream 2“, apie kurį šiuo metu yra diskutuojama.

L. Linkevičius kolegas informavo apie šią savaitę vykusį savo vizitą Turkijoje. Jis buvo pirmasis ES ir NATO užsienio reikalų ministras, apsilankęs Turkijoje po nepavykusio karinio perversmo. 

Tradiciniuose, kasmet vykstančiuose NB8 užsienio reikalų ministrų susitikimuose Šiaurės ir Baltijos šalys atvirai diskutuoja ir koordinuoja savo veiksmus sprendžiant bendrus iššūkius. 2016 m. NB8 bendradarbiavimą koordinuoja Latvija, kitais metais šią funkciją perims Norvegija.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt.