Lietuvoje

2016.08.26 16:43

Pajūryje – poilsiautojų rokiruotė: atostogaus pigiau ir turės gerus orus

Vytenis Radžiūnas, LRT.lt2016.08.26 16:43

Vieniems atostogos baigėsi, kitiems – tik prasideda. Poilsiautojų pajūryje jau kur kas mažiau nei vasaros viduryje, tačiau dabar čia atvyksta kitokio poilsio mėgėjai. Be to, kaip teigia klimatologas Justinas Kilpys, jie galės pasidžiaugti gražiomis ir saulėtomis rugsėjo dienomis.

Kokią turėjome vasarą ir koks bus ruduo

Klimatologas J. Kilpys teigia, kad šiemet turėjome mūsų regionui  būdingą vasarą – ji atitiko klimato normą ir daugiamečius vidurkius.

„Rugpjūčio pradžia buvo šaltoka ir lietinga, bet birželio ir liepos temperatūros buvo artimos normai, šiek tiek į šiltesnę pusę. Pakankamai šilta buvo gegužę, o birželis ir liepa buvo artimi lietuviškai vasarai“, – portalui LRT.lt kalbėjo klimatologas.

Anot J. Kilpio, artimiausios savaitės bus šiltos arba net karštos – itin sušils penktadienį bei šeštadienį, o kitą savaitę temperatūra turėtų būti aukštesnė nei įprasta tokiam metų laikui. Karščiausia, pasak jo, turėtų būti Pietų ir Rytų Lietuvoje, o pajūryje šiek tiek vėsiau.

„Jei kitur temperatūra sieks 27–29 laipsnius, pajūryje galbūt sušils iki 26 laipsnių. Artėjant rudeniui, dienos ir naktys Kuršių  nerijoje yra šiltos, tuo metu likusioje Lietuvoje naktys tampa vėsesnės. Žinau žmonių, kurie mėgsta atostogauti rugsėjį – pajūryje sumažėja poilsiautojų, o oras bent jau Kuršių nerijoje išlieka malonus ir vasariškas“, – LRT.lt komentavo J. Kilpys.

Paskutinę vasaros savaitę turėtų būti aukštesnė temperatūra, bus šilta ir rugsėjo pradžia. Tačiau, pasak J. Kilpio, tikrai nebus taip, kaip praėjusiais metais, kai rugsėjo 1-ąją temperatūra siekė 30 laipsnių. „Tai buvo praėjusių metų išskirtinumas, nes ir rugpjūtis bei rugsėjo pradžia buvo labai karšta. Šiemet bus šilta, bet tokių karščių, kaip praėjusiais metais, nebus“, – prognozuoja klimatologas.

Analizuojant ilgesnes prognozes, J. Kilpys teigia, jog rugsėjo mėnesio vidurkis numatomas 1 laipsniu aukštesnis nei klimato norma. „Taigi galima tikėtis šiltų rudeniškų orų. Nebus vasara, bet turėsime šiltus ir gražius orus. Ilgalaikės prognozės spaliui ir lapkričiui taip pat yra į šiltesnę pusę“, – pridūrė J. Kilpys.

Tuo metu kritulių, pasak klimatologo, šią ir kitą savaitę nebus daug, ir esą tikrai nebus tokių lietų, kaip buvo pirmoje rugpjūčio pusėje. „Ateinančias dvi savaites lietaus gali pasitaikyti, tačiau tikrai nebus labai lietinga. Rugsėjį kritulių gali būti arti normos ar net šiek tiek daugiau. Žinoma, kol kas sunku pasakyti konkrečiai“, – tęsė J. Kilpys.

Pašnekovo teigimu, jokių anomalijų Lietuvoje neturėtų įvykti ir spalį bei lapkritį. Nors kritulių, palyginti su rugsėju, spalį ir lapkritį padaugėja, laukia gan įprastas ruduo. Temperatūra, pasak J. Kilpio, gali būti netgi šiek tiek aukštesnė, o kritulių turėtų būti apie vidurkį.

Ar šiemet turėsime bobų vasarą? „Žiūrint moksliškai, tas laikotarpis būna ne kasmet, o jei pažiūrėtume iš žmonių pozicijų, tai kiekvienam bobų vasara yra skirtingu metu ir kartais užtenka vienos dienos – žmonės pasidžiaugia bobų vasara. Rugsėjis dar tikrai bus pakankamai malonus mėnesis – naktys atvėsta, pasitaiko šalnų, bet temperatūra dieną pasiekia 20 ir daugiau laipsnių, būna pakankamai malonu. Dar bus galima pasidžiaugti puikiomis dienomis rugsėjį“, – portalui LRT.lt sakė J. Kilpys.

Poilsiautojų buvo mažiau, todėl turėjo nuleisti kainas

Palangoje įsikūrusios poilsiavietės „Baurė“ savininkė Rasa Visockienė sako, kad vasarą turėjo visišką namelių užpildymą, tačiau ši vasara esą buvo prastesnė nei praėjusiais metais – reikėjo stipriai nuleisti kainas. „Daugiausiai apsistojo žmonių iš užsienio – baltarusių ir lenkų. Tuo metu lietuvių buvo mažiau. Nuomojame namelius ir didesnius kotedžus. Šiemet daugelis renkasi trumpesnes atostogas – 5–6 dienoms“, – LRT.lt kalbėjo R. Visockienė.

Kainos, anot verslininkės, jau 30 proc. mažesnės nei vidurvasarį, o nuo rugsėjo 1-osios jos kris perpus. „Rugsėjį dažniausiai būna užimti savaitgaliai, o darbo dienomis turime daugiau laisvų vietų. Rudenį atvyksta ramaus poilsio mėgėjai; vyresni žmonės, kurie mėgsta ramiai pasivaikščioti“, – pasakojo R. Visockienė.

Jos teigimu, konkurencija pajūryje vis auga, todėl tapo nelengva išsilaikyti: „Labai keičiasi infrastruktūra. Mes turime sodybą tarp Palangos ir Šventosios. Anksčiau visi dejuodavo, kad iki jūros yra toli. Dabar daugelis žmonių nuomoja apartamentus. Konkurencija labai didelė, sunku išsilaikyti, ir tai ypač pajutome šią vasarą. Tik kaina gali pritraukti žmonių, kai anksčiau būdavai išskirtinis, jei turėdavai baseiną, grilį, sutvarkytą teritoriją. Dabar tavo privalumai tapo nebematomi, nes aplink panašias sąlygas turi daugelis“.

Tuo metu Preiloje esančių apartamentų nuomotojas Rolandas Kaupys tikina turėjęs puikų sezoną – liepą ir rugpjūtį esą išnuomojęs visus apartamentus. „Nustebino ir gegužė bei birželis – turėjome daug svečių, todėl mums sezonas buvo puikus“, – džiaugiasi verslininkas.

Tuo metu rudenį, pasak R. Kaupio, daugelis atostogų jau nebeturi, todėl užimtumas nėra toks didelis. „Manau, taip yra daugeliui. Jei Neringoje būtų vandens parkai, slidinėjimo trasos, būtų kitaip, tačiau to nėra. Dabar rugsėjį ir spalį galima ilsėtis pigiau nei praėjusiais metais tuo pačiu metu. Dabar turime užsakymų ir pirmajai rugsėjo pusei. Lietuviai stebi orus ir vietas užsisako, kai orai būna geri“, – LRT.lt aiškino verslininkas.

Sezono metu keturi asmenys pas R. Kaupį 2 kambarių apartamentus gali išsinuomoti už 135 eurus, tuo metu rugsėjį ir spalį – už 69 eurus.

„Praėjusiais metais kaina rudenį buvo didesnė – 90 eurų, o dabar ji kone perpus mažesnė. [...] Palyginti su vasara, rudenį kainos Neringoje yra mažesnės 30 ir daugiau proc. Sezonas yra trumpas, todėl vasarą kainos yra aukštesnės, o vėliau Kuršių nerija ištuštėja“, – kalbėjo R. Kaupys.

Šiuo metu sezonas Neringoje esą dar tęsiasi, tačiau labai daug žmonių nėra – esą tam įtakos gali turėti ir padidintas įvažiavimo mokestis, kuris lengvajam automobiliui dabar siekia 20 eurų. „Tikrai nereikėtų vengti žmonių. Galėtų būti ne taip brangu. Jau 10 eurų yra nemažai, o dar prisideda kelto mokestis. Žmonėms atvykti susidaro gana apčiuopiama suma ir neretas renkasi čia nevažiuoti“, – LRT.lt komentavo Preiloje esančių apartamentų nuomotojas.

Šiemet verslininkai turėjo nuleisti kainas

Kaip teigia Vaida Jurkėnienė, apgyvendinimo portalo Priejūros.lt specialistė, ši vasara pajūrio nuomotojų nelepino – orai buvo lietingi, tad ir poilsiautojų mažiau. Jų trūkumą esą labiau pajuto Palangos nuomotojai, nes čia stipriai išaugusi apgyvendinimo vietų pasiūla, didesnė konkurencija. Kuršių nerijos poilsines nepalankūs orai paliečia mažiau, nes Klaipėdą ir Palangą pasiekiantys lietaus debesys Kuršių neriją dažnai aplenkia arba lietus trunka kur kas trumpiau, ir jį vėl keičia pragiedruliai.

„Įtakos turėjo ir šiais metais Lietuvoje išaugusios prekių bei maisto produktų kainos – žmonės pinigų atostogoms skyrė mažiau. Tai rodo šiemet stipriai išaugusi pigių nakvynės vietų paklausa ir sumažėjęs aukštesnės bei vidutinės klasės poilsiaviečių populiarumas“, – LRT.lt kalbėjo V. Jurkėnienė.

Pasak Priejūros.lt specialistės, jau keletą metų rugsėjo mėnuo Lietuvoje buvo saulėtas ir gan šiltas, tad kai kurie nuomotojai ir šiemet laukia vasaros sezono pratęsimo. Tai ypač būdinga Kuršių nerijos poilsinėms, nes kai kurios iš jų jau yra rezervuotos iki rugsėjo vidurio ar net spalio pradžios.

„Tačiau, net jei ir sulauksime šilto rudens, šeimos su mokyklinio amžiaus vaikais gražiu oru pasidžiaugti jau nebegalės“, – pridūrė V. Jurkėnienė. Šeimų pamėgta Šventoji prasidėjus pasiruošimui mokslo metams rugpjūčio viduryje ir pabaigoje apskritai ištuštėja. Palangoje poilsiautojų sumažėja rugsėjo pradžioje, o Kuršių nerijoje poilsiautojų dar būna iki rugsėjo vidurio ar ilgiau.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt.