Naujienų srautas

Lietuvoje2016.08.24 21:31

Žydų paminkliniai akmenys grąžinami į kapines Olandų gatvėje

Žydų paminkliniai akmenys, sovietmečiu naudoti įvairioms statyboms, grįžta į senąsias žydų kapines Vilniaus Olandų gatvėje. Į vieną vietą surinkti antkapiai bus apžiūrėti, įvertinti ir sudėti į kompozicijas.

7-ojo dešimtmečio pradžioje Olandų gatvėje esančios kapinės pradėtos naikinti, 11 hektarų teritorijoje esantys paminkliniai akmenys buvo verčiami ir naudojami miesto statybose, o kapinių vietoje iškilo laidojimo rūmai. Dabar Užupio žydų kapinės įtrauktos į kultūros paveldo vertybių sąrašą, o Vilniaus savivaldybė į aikštelę prie senųjų žydų kapinių per savaitę ketina suvežti visus mieste rastus paminklinius akmenis. Arčiausia kapinių stovinčios transformatorinės apdaila taip pat buvo atlikta iš paminklinio marmuro.

„Yra keliolika tokių vietų, neseniai buvo pranešta apie vieną tokią vietą ir Saulėtekyje, studentų miestelyje, ir atraminė sienelė naudota paminklinių akmenų. Reiškiasi skaldyti fragmentai ir Vytenio gatvėje, ir šalia Vingio parko, taip pat ir mokyklos teritorijoje. Dažniausiai tai buvo naudota atraminėms sienelėms, garsiausias atvejis – Tauro kalno laiptų pakopos padarytos iš tokių akmenų, kadangi tai buvo labai viešoje vietoje ir žmonės anksti tą pastebėjo ir suprato, tiesiog iniciatyvių žmonių dėka buvo pareikalauta, kad būtų tos pakopos demontuotos“, – pasakoja Žydų bendruomenės atstovas paveldosaugai Martynas Užpelkis.

Į saugojimo aikštelę atvežti paminkliniai akmenys skirstomi į tuos, ant kurių jokių užrašų nėra, ir į akmenis su užrašais. Įrašus ant antkapių dar studijuos Vilniaus universiteto Istorijos fakulteto studentai, ketinama kreiptis ir į tarptautinio lygio specialistus.

„Amerikoje yra žydų paveldo tyrimo institutas, kurie užsiima to pasaulinio paveldo tyrimu, na, o Vilnius, kaip žinome, yra Gaono miestas, tai jis turi išskirtinį dėmesį. Nes nėra taip dažnai tokie įvykiai, kai yra atrandami ir sugrąžinami tie sunaikinti kažkada antkapiai į vieną vietą ir Vilniuje dar tokio dalyko nėra buvę, tai bus pirmas toks solidus pavyzdys“, – sako architektė, Vilniaus mero patarėja Dalia Bardauskienė.

Užbaigus paminklinių duomenų aprašą, architektai kartu su žydų bendruomene suras tinkamiausias erdves senosiose žydų kapinėse, kur šie akmenys bus sudėti į kompozicijas. Kiek įmanoma, antkapiai bus išdėlioti rimties parke, o smulkūs fragmentai palaidoti kapinėse. 

LRT yra žiniasklaidos priemonė, sertifikuota pagal tarptautinę Žurnalistikos patikimumo iniciatyvos programą

Naujausi, Skaitomiausi