Lietuvoje

2021.08.05 22:27

Sienos su Baltarusija statybos truks dvejus metus? Bijoma dėl biurokratijos, nemažai klausimų ir dėl medžiagų

Milda Vilikanskytė, LRT TV naujienų tarnyba, LRT.lt2021.08.05 22:27

Vyriausybė siekia kuo greičiau pradėti statyti fizinę sieną su Baltarusija. Jau rengiama projekto specifikacija, suskaičiuota ir kaina – per 150 milijonų eurų. Tačiau statybų ekspertai dėl greičio atsargesni: koją kišti gali visame pasaulyje juntamas statybinių medžiagų stygius, dar didesne problema įvardijama biurokratija.

Jau beveik tris dešimtmečius Baltarusiją valdantis Aliaksandras Lukašenka 1995-aisiais vizito į Lietuvą atvyko kaip naujai išrinktas prezidentas. Tąkart į dvišalius santykius dėta daug vilčių. Tai liudijo ir geros kaimynystės sutartis, kurioje pasirašyta ir dėl bendros valstybių sienos.

Panorama. Neteisėtos migracijos iššūkiai: fizinės sienos statybos ir ES diplomatinės pastangos

„Siena buvo padaryta, sakyčiau, preciziškai tvarkingai ir šitą sieną įvertino Europos Saugumo ir bendradarbiavimo organizacija ir ją, kaip pavyzdinę sieną, rekomendavo taikyti kitoms valstybėms, nustatančioms sienas“, – sako ESBO ekspertas sienų klausimais Zenonas Kumetaitis.

Z. Kumetaitis, po nepriklausomybės vadovavęs Valstybės sienų komisijai, prisimena – dvišaliai santykiai buvo geri, todėl apie didesnių barjerų statymą negalvota.

„Siena kerta 10 kaimų, eina kaimais. Paskui 15 kaimų yra iš Lietuvos pusės prie pat sienos ir 17 kaimų iš Baltarusijos pusės. Taip pat prie pasienio kontrolės punktų – šitose vietose visur pasieniečiai pastatė tvoras. O apie jokį sienos tvėrimą nebuvo minties“, – teigia jis.

Šiuo metu dvišaliams santykiams pasiekus žemiausią tašką, Lietuva nebe svarsto, o jau planuoja visą pasienį su Baltarusija atskirti tvora. Vyriausybė nori kuo greičiau, ekspertai sako – tai gali užtrukti.

„Galėtų koordinuojantys pareigūnai permąstyti, atskiruose ruožuose ji galėtų būti skirtinga. Skirtingos konstrukcijos, skirtinga gal ir aukščio požiūriu, ir medžiagų atlikimo požiūriu, kad iš skirtingų medžiagų padarytos. Nes tikrai baiminčiausi, ypač šiuo metu, dėl medžiagų tiekimo“, – sako asociacijos „Lietuvos keliai“ vadovas Rimvydas Gradauskas.

„Aišku, montavimo greitis labai turbūt svarbu. Ir šiandien reikia žiūrėti dėl medžiagų – ar apskritai metalo mes gausime? Kada įgyvendins tą tiekimą, kada patieks tą tvorą. Nes, pavyzdžiui, gelžbetonio gamybą galėtų įmonės pradėti tik tai lapkričio mėnesį. Metalo tvoros gamyba – ko gero, reikėtų pasitelkti ir užsienio tiekėją“, – teigia Statybininkų asociacijos prezidentas Dalius Gedvilas.

Vis dėlto, ekspertų vertinimu, ne pačios statybos, o pasiruošimas joms gali būti didžiausia problema. Esą jeigu nebus daromos viešųjų pirkimų ar statybų leidimų išimtys – viskas užsitęs mažiausiai porą metų. Valdžia ramina – to nebus. Dėl sienos statybai reikalingų įstatymų pakeitimo Vyriausybė į posėdį renkasi penktadienį.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt.