Lietuvoje

2016.08.24 14:43

Kandidatų į Seimą rinkimų sąskaitos: jei neduoda partija, reklamuotis tenka už savus

Lauryna Vireliūnaitė, 15min.lt2016.08.24 14:43

Konservatoriaus Manto Adomėno reklaminis plakatas, kuriame jis buvo vaizduojamas rankose laikantis šakes, pasiekė tikslą – apie politiką kelias dienas ūžė visas „Facebook“. Šis stendas kas mėnesį gerokai patuština M. Adomėno rinkimams skirtą sąskaitą. Tačiau tai – nieko tokio, nes Konservatorių partija palyginti dosni savo kandidatams. Partijos paramos ir gerbėjų aukų nesulaukiantiems politikams tenka reklamuotis tik už savo lėšas.

„Taip, didžiausios išlaidos – už plakatus“, – 15min antradienį pripažino M. Adomėnas. Kelyje Kaunas–Vilnius dvipusis plakatas su konservatoriaus atvaizdu kabo jau gerą pusmetį.

Tiesa, atvaizdo su šakėmis jau nebėra, jį pakeitė atvaizdas su užrašu „Žino, ką daro“. M. Adomėnas aiškino, kad šakės jau savo misiją atliko – padėjo atkreipti dėmesį, todėl vėliau jų buvo atsisakyta.

Kelias savaites dar vienas reklaminis plakatas su M. Adomėno atvaizdu stovi prie įvažiavimo į Kaišiadoris, vėliau toks atsiras ir Elektrėnuose.

Pagal Vyriausiosios rinkimų komisijos (VRK) puslapyje skelbiamus bendrovės „Neoreklama“ įkainius, dvipusio stendo pakabinimas automagistralėje atsieina per 2 tūkst. eurų, o už patį plakatą bendrovė kas mėnesį ima po kelis šimtus eurų.

Kiek tiksliai moka M. Adomėnas, pasakyti sunku, nes nuomojantis stendą automagistralėje ilgiau nei pusmetį, galima gauti 30 proc. nuolaidą, numatyta galimybė taikyti ir kitas nuolaidas.

M.Adomėnas kol kas deklaravo į savo rinkimų sąskaitą surinkęs 5870 eurų, iš jų 5146 eurus skyrė Tėvynės sąjunga-Lietuvos krikščionys demokratai (TS-LKD).

„Pinigų plakatams užtenka, neseniai gavau porą aukų po tūkstantį, bet jos dar nėra deklaruotos“, – paaiškino M. Adomėnas.

M. Majauskas perspjovė visus

Balandžio 9 dieną prasidėjus politinei kampanijai, visos reklaminės išlaidos turi būti apmokamos tik iš specialios politiko sąskaitos, į kurią vienas asmuo per visą kampaniją negali paaukoti daugiau kaip 7570 eurų, o pats politikas sau gali paaukoti ne daugiau kaip 15 140 eurų.

Peržvelgus kandidatų į Seimą ataskaitas matyti, kad TS-LKD savo kandidatams yra bene dosniausia.

Pavyzdžiui, Ingridai Šimonytei partija paaukojo 3377 eurus, tiek pat – Vilijai Aleknaitei-Abramikienei ir nemažai kitų kandidatų.

Vilniaus vicemerui Mykolui Majauskui partija rinkimams kol kas davė 4414 eurų, pats M. Majauskas sau skyrė 1500 eurų, fiziniai asmenys sunešė 9312 eurų, iš viso kandidatas rinkimams surinko per 15 tūkst. eurų.

Su M. Majausku partijos lyderis Gabrielius Landsbergis negali net lygintis – jo sąskaitoje tėra partijos paaukoti 1507 eurai.

Buvęs partijos pirmininkas Andrius Kubilius, kaip ir G. Landsbergis, nenurodo gavęs fizinių asmenų aukų, tad jo sąskaitoje taip pat guli tik partijos auka – 1500 eurų.

Darbo partija atkišo kelias šimtines

Tuo metu Darbo partijos rinkimų sąrašo lyderiui Kęstučiui Daukšiui savo rinkimų kampaniją tenka finansuoti pačiam. Ataskaita rodo, kad jis sau į sąskaitą pervedė 10 tūkst. eurų, o partija iš gautų biudžeto asignavimų skyrė 127 eurus.

Partijos rinkimų štabo vadovas Vytautas Gapšys surinko 5364 eurus: pats sau skyrė 1350 eurų, partija – 1419 eurų, o turtinga partijos kolegė Vilija Filipovičienė – 2000 eurų, V. Gapšiui įvairias nedideles sumas aukojo ir politiko gerbėjai.

Jaunajai „darbietei“ Ievai Kačinskaitei-Urbonienei, praeityje išgarsėjusiai milžiniška auka partijai, politinė jėga kol kas rinkimams skyrė tik 419 eurų, dar pusę tūkstančio paaukojo fiziniai asmenys.

Seimo pirmininkės Loretos Graužinienės sąskaitoje guli tik partijos paaukoti 400 eurų, tiek pat partija davė ir Jonui Pinskui.

Parlamentaro Mečislovo Zasčiurinsko sąskaitoje – tik partijos paaukoti 1114 eurų.

Tuo metu vienam turtingiausių ministrų Šarūnui Biručiui partija davė 2535 eurus, pats kandidatas sau paaukojo 3000 eurų.

A. Butkevičiaus kampanijos partija dar neparėmė

Premjero, socialdemokratų lyderio Algirdo Butkevičiaus sąskaitoje – tik jo paties sau paaukotas tūkstantis eurų.

Su socialdemokratais į Seimą kandidatuojanti Rasa Budbergytė iš partijos taip pat nieko negavo – 5000 eurų sau paaukojo pati.

Tuo metu sostinės vicemerui Gintautui Paluckui partija paaukojo 1400 eurų, visus kitus – 3000 eurų kandidatas sau pervedė pats.

Parlamentarui Algimantui Salamakinui partija atseikėjo 1000 eurų, dar tiek pat pridėjo pats kandidatas.

Liberalai dosniausi Ž. Savickui

Ne geriausius laikus išgyvenančio Liberalų sąjūdžio rinkimų sąrašo lyderis Eugenijus Gentvilas iš partijos rinkimams gavo 3200 eurų, kitų aukų dar nesulaukė. Tokia pat padėtis ir Šarūno Gustainio rinkiminėje sąskaitoje.

Liberalas Vidmantas Martikonis iš politinės jėgos negavo nieko, tad sau paaukojo 1000 eurų.

Vienas liberalų lyderių Gintaras Steponavičius iš partijos gavo 1200 eurų, dar 1000 eurų jam paaukojo verslininkas Gintaras Kateiva.

Sportininkui Žydrūnui Savickui reklamuotis partija pervedė net 5 tūkst. eurų, apie Virgilijaus Aleknos sąskaitą duomenų kol kas nėra.

Buvę K. Komskio pavaldiniai negali jo pamiršti

Pagrindiniai Valstiečių ir žaliųjų sąjungos kandidatai VRK duomenų apie tai, kas darosi jų sąskaitose, kol kas nepateikė.

„Tvarkos ir teisingumo“ partija skelbia tik Kęsto Komskio aukotojų sąrašą, iš kurio matyti, kad 3000 eurų sau paaukojo pats K. Komskis.

Įdomu yra tai, kad kiti du aukotojai – buvę K. Komskio pavaldiniai.

910 eurų į jo sąskaitą paaukojo buvęs K. Komskio padėjėjas Seime Marius Savielius, o 1376 eurus – K. Komskio kaip Seimo vicepirmininko buvęs patarėjas Rytis Jankauskas.

Į Seimą kandidatuojančio Lietuvos laisvės sąjungos (liberalų) lyderio Artūro Zuoko sąskaitoje – tik jo paties sau skirtas 1671 euras ir 10 kažkokio fizinio asmens paaukotų eurų. Apie kandidatų sąraše esančios politiko žmonos Agnės Zuokienės rinkimų sąskaitą VRK duomenų neturi.

Su šia partija į Seimą kandidatuojantis buvęs parlamentaras Algis Čaplikas sąskaitoje sukaupė 215 eurų, partijos kandidatas Žilvinas Šilgalis auką gavo iš savęs – 3500 eurų.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt.