Lietuvoje

2021.08.09 19:57

Permainingos oro sąlygos šokdina jūrą, o ši poilsiautojams vis pagrasina mirtimi

Radvilė Rumšienė, LRT.lt2021.08.09 19:57

Staiga persimainę orai tam tikros sumaišties įnešė ir į pajūrio paplūdimius. Greitai besimainančios oro sąlygos tai įsiūbuoja jūrą, tai leidžia jai nurimti, tad gelbėtojams tenka operatyviai reaguoti į permainas ir drausti arba vėl leisti žmonėms maudytis Baltijos jūroje. Tiesa, ne visi paiso gelbėtojų įspėjimų ir paplūdimių taisyklių, rizikuoja pasigalynėti su bangomis. Kartais tokie bandymai baigiasi tragiškai – šią vasarą už oficialių Klaipėdos paplūdimio ribų jau nuskendo trys žmonės.

Šiomis dienomis Klaipėdoje vėl pasirodžius saulei paplūdimiuose laiką leidžia nemažai žmonių. Pajūryje oras vėl įšyla iki 24–25 laipsnių, vandens temperatūra siekia 19–20 laipsnių aukščiau nulio.

„Žmonės po truputį grįžta į paplūdimius ir ilsisi, deginasi. Prasidėjo lietuviška vasara“, – sakė Klaipėdos gelbėtojams vadovaujantis biudžetinės įstaigos „Klaipėdos paplūdimiai“ direktoriaus pavaduotojas Aleksandras Siakki.

Tačiau neseniai gelbėtojams buvo tikras darbymetis – permainingi orai netrunka įaudrinti jūrą.

Liepos pabaigoje Smiltynėje teko gelbėti 23 metų merginą iš Latvijos. Poilsiautoja pakliuvo į vadinamąją atgalinę srovę ir ėmė skęsti. Merginą pastebėjo gelbėtojai ir ištraukė iš vandens. Išgelbėta mergina buvo perduota medikams. Ji buvo sąmoninga, tačiau prigėrusi vandens.

„Čia vėl buvo tas atvejis, kai nekreipė dėmesio į gelbėtojų perspėjimus. Ji buvo iš Latvijos, su ja maudytis atėjo vyrai iš Vokietijos. Kai gelbėtojai ėjo, tie vokiečiai net nepastebėjo, kad ji dingo ir yra jūroje toli nuo kranto“, – dėstė A. Siakki.

Šios merginos rizikingos maudynės baigėsi laimingai, tačiau tą pačią savaitę už oficialaus paplūdimio ribų neišvengta nelaimės. Melnragėje, netoli molo, nuskendo vyras iš Ukrainos.

Šis žmogus, anot A. Siakki, taip pat pakliuvo į atgalinę srovę, ji ėmė nešti gilyn į jūrą, tačiau netoli kranto. Žmogus dar spėjo sušukti kviesdamas pagalbą.

„Kaip pavyko sužinoti iš liudytojų, jis laikėsi ant vandens paviršiaus, bet staiga galva paniro po vandeniu. Įtariama, kad sušlubavo sveikata. Tada užliejo keletas bangų, jį atplukdė arčiau kranto ir poilsiautojai jį ištraukė. Tuo metu pribėgo gelbėtojai ir pradėjo gaivinti“, – aiškino A. Siakki.

Diena, kai nuskendo šis žmogus, buvo permaininga: iki pietų maudytis buvo leidžiama, gelbėtojai buvo iškėlę geltonąją vėliavą, o popiet greitai sustiprėjo bangavimas ir pakilo vėjas.

Permainingi orai pastaruoju metu kiek sunkina darbą gelbėtojams – per dieną jūra gali pasikeisti ir porą kartų, tad tai kartais suklaidina ne itin akylus poilsiautojus.

„Pastarąsias dvi savaites oro sąlygos tokios, kad pakyla vėjas ir pakyla bangos, kitą dieną nurimsta, o per pietus vėl pakyla ar nurimsta. Taip bangavimas varijuoja. Ryte būna geltonoji vėliava, vėliau – raudonoji arba iš ryto raudonoji, o po pietų – geltonoji. Labai nestabilūs orai“, – sakė Klaipėdos gelbėtojų vadas.

Pastebima, kad kai kurie paplūdimių lankytojai ne tik gelbėtojų įspėjimų nepaiso. Nuo maudynių jų neatgraso net tragiški įvykiai, kurių liudininkais patys tampa.

„Kol gelbėtojai gaivino tą žmogų, šalia esantys žmonės ėjo maudytis. Jiems yra pavyzdys, bet vis tiek eina. Yra ir tokių, kurie specialiai eina už paplūdimio, kad gelbėtojai netrukdytų maudytis“, – sakė pašnekovas.

Šią vasarą neoficialiuose paplūdimiuose nuskendo jau trys žmonės. Ten, kur budi gelbėtojai, teko gelbėti vieną žmogų – jau minėtą merginą, o padėti grįžti į krantą gelbėtojai skubėjo dvylikai į atgalines sroves patekusių žmonių.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt