Lietuvoje

2016.08.24 13:11

Seimo vadovė: politikai neturėtų turėti labdaros fondų

ELTA2016.08.24 13:11

Seimo Pirmininkė „darbietė“ Loreta Graužinienė pritaria šalies vadovės iniciatyvai paramą gaunantiems politikų vardo fondams viešai skelbti savo veiklos ataskaitas, nors apskritai mano, kad tokių fondų iš viso neturėtų būti. 

„Kalbant apie pačią idėją, tai aš jai pritariu. Ir žvelgiu gal net ir griežčiau, nes, mano nuomone, politikai iš viso neturėtų turėti labdaros fondų. Juk labai sunku po to įrodyti, ar jie tikrai veikia skaidriai ir po to pagrįsti, kodėl būtent vieniems žmonėms, o ne kitiems asmenims teikiama parama ir t.t.“, – interviu „Žinių radijui“ sakė Seimo vadovė.

Pasak L. Graužinienės, kad nekiltų tokių interpretacijų politikams turėtų būti aiškiai pasakyta, kad jie negali turėti labdaros fondų.

„Bent jau tie, kurie yra išrinkti į Parlamentą“, – pabrėžė ji.

Dėl politikų fondų ataskaitų skaidrumo, L. Graužinienė mano, kad visi labdaros fondai turi teikti ataskaitas tiek apie paramos gavėjus, tiek teikėjus.

„Tie fondai visi turi būti vieši, atviri, skaidrūs, kad bet kas – jūs, aš ar dar kitas žmogus – atsidaręs puslapį internete matytų ir galėtų susipažinti su šia informacija ir pagaliau, kad žinotų, kur gali kreiptis jam rūpimu klausimu, nes kiekvienas fondas turi savo įstatus, veiklos kryptis ir juk kartais žmonės ieškodami paramos turi aiškiai matyti, kur jie gali kreiptis. Tad skaidrumas ir atvirumas turi būti būtinybė ne tik politikams, bet ir visiems labdaros fondams “, – neabejojo Seimo pirmininkė.

ELTA primena, kad prezidentė D. Grybauskaitė inicijuoja įstatymo pataisas, kuriomis įteisinama vieša atskaitomybė ir politikų labdaros ir paramos fondams. Taip siekiama, kad fondai nebūtų priedanga politinei korupcijai ir paslėptai politinei reklamai.

Šiuo metu politikai neretai veikia per savo vardo fondus, tačiau šių fondų veikla nėra atskaitinga visuomenei, ataskaitos neprieinamos ir neviešinamos. Politikų vardo fondai veikia ir skirtą paramai neretai naudoja ne tiem tikslams, kurie oficialiai numatyti, o politinei reklamai ar kitai draudžiamai veiklai. Priėmus šią įstatymo pataisą atsirastų galimybė, kad tokie fondai prarastų paramos gavėjo statusą.

Prezidentūros duomenimis, savo vardo fondą šiuo metu turi apie 20 politikų, tačiau jie savo veiklos ataskaitų neprivalo teikti nei Vyriausiajai rinkimų komisijai, nei skelbti viešai.

Apribojus partijų finansavimą juridiniai asmenys nebeturi teisės aukoti nei joms, nei politinės kampanijos dalyviams, o šie tegali tikėtis vien finansinių aukų iš fizinių asmenų. Tačiau dabartinis Labdaros ir paramos įstatymas palieka nišą politikams reklamuotis netiesiogiai ir pritraukti nemažai lėšų į savo vardo fondus.

Tai jau ne pirmas bandymas skaidrinti politikų vardo labdaros ir paramos fondų veiklą – pavasario sesijoje Seimas svarstė siūlymą uždrausti politikams steigti labdaros ir paramos fondus. Po pateikimo buvo pritarta pataisai, kad labdaros ir paramos fondo steigėjais ir dalininkais negali būti valstybės politikai ir kandidatai į valstybės politikus.

Iš šiuo metu veikiančių beveik tūkstančio įvairių labdaros ir paramos fondų kelias dešimtis galima sieti su Europos Parlamento, Seimo, savivaldybių tarybų nariais.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt.