Lietuvoje

2021.08.05 17:36

Sinoptikė prognozuoja „lietuvišką vasarą“: dangų temdys debesys, žemę merks lietus, o karštus orus teks pamiršti

LRT TELEVIZIJOS laida „Labas rytas, Lietuva“, LRT.lt2021.08.05 17:36

Lietuvos hidrometeorologijos tarnybos (LHMT) direktoriaus pavaduotoja Vida Ralienė LRT TELEVIZIJOS laidoje „Labas rytas, Lietuva“ sako, kad lietūs po truputį iš Lietuvos trauksis, tačiau tropinių naktų artimiausiu metu tikėtis neverta. Tiesa, ir pačio lietaus ateinančią savaitę sulauksime sočiai, o saulėtus ir karštus orus teks bent laikinai pamiršti.

Nuo 1961 metų tokios karštos liepos dar nesame turėję, sako sinoptikė V. Ralienė. „Šiais metais turėjome pačią šilčiausią liepą per paskutinius 60 metų. Vidutinė jos temperatūra buvo 22,1 laipsnio. Tai puse laipsnio aukštesnė temperatūra už tą, kuri iki šiol buvo rekordinė – 2010-ųjų liepą“, – naują meteorologinį rekordą skelbia V. Ralienė.

Artimiausia naktis, pasak sinoptikės, bus gaivi, ypač šiauriniuose šalies rajonuose. „Oro temperatūra čia kris iki 10-11 laipsnių. O štai pietiniuose rajonuose naktis bus apniukusi ir oro temperatūra bus ganėtinai aukštesnė – 14-16 laipsnių, – penktadienio nakties orus praneša V. Ralienė. – Paryčiais prie pietinių ir pietrytinių rajonų atkeliaus pietuose besisukančio didžiulio ciklono debesys. Didelė tikimybė, kad ten pradės lyti.“

Penktadienio dieną minėtas lietus vis labiau skverbsis gilyn į Lietuvos teritoriją. Vidurdienį lyti turėtų jau pusėje visos mūsų šalies. „Kai kur lis smarkiai, o vietomis ir perkūnija gali pagriaudėti. O penktadienio vakarą lietus, panašu, merks jau visą Lietuvą. Didžiojoje šalies dalyje lietus bus toks smarkus ir gausus, koks labai retai kada tą dieną pasitaiko. Termometro stulpelis kils itin nenoriai – vos nuo 15 iki 20 laipsnių“, – lietingą ir vėsią rytojaus dieną prognozuoja sinoptikė.

Smarkus ir gausus lietus tęsis ir šeštadienio naktį. „Tačiau labiausiai smarkus lietus tikėtinas jau tik šiauriniuose ir vakariniuose šalies rajonuose. Čia to lietaus bus didesnis kiekis nei visur kitur, – tikina pašnekovė. – Pietrytiniuose rajonuose lietaus turėtų būti mažiau. Jis bus trumpesnis ir su pertraukomis.“

Labas rytas, Lietuva I d. Kuriam laikui į Lietuvą atkeliavo lietingi orai?

Šeštadienio diena taip pat išliks lietinga, tačiau krituliai jau numatomi su pertraukomis, kurių metu ir saulė gali švystelėti. „O kadangi bus apniukusi diena, tai ir šilumos turėtų būti nedaug – nuo 18 iki 23 laipsnių. Vasariška šiluma, bet jau ne tokia, prie kokios buvome pripratę liepą“, – sako V. Ralienė.

Sekmadienio naktį lietaus jau neturėtų būti daug. Naktis giedrės. Oro temperatūra bus gan žema – nuo 11 iki 16 laipsnių. O štai sekmadienio dieną į didžiąją šalies dalį su pietryčių vėju vėl atkeliaus labai šilto oro srautas. „Oras jau šils nuo 23 iki 28 laipsnių. Tačiau, deja, ta šiluma pasidžiaugsime neilgai, – gerą žinią staiga nutraukia pašnekovė. – Iš Vakarų artėja kito ciklono debesys, kurie neš lietų ir jau antroje dienos pusėje jie turėtų pasiekti pajūrį ir pamažu keliauti per mūsų šalį. Šiaurės rytiniuose rajonuose sekmadienį dar neturėtų lyti.“

Pirmadienio naktį jau minėta lietaus jausta sėkmingai keliaus per Lietuvą. Pasak sinoptikės, mažiau lietaus iškris vakariniuose rajonuose, o daugiau jo sulauks šiauriniai ir rytiniai šalies rajonai. „Bus debesuota naktis. Oro temperatūra bus nuo 12 iki 17 laipsnių. Pirmadienio dieną pagrindinė debesų juosta pasitrauks iš Lietuvos ir bus sausesnė diena. Palis tik vietomis. Oras šils nuo 20 iki 25 laipsnių“, – kitos savaitės pirmos paros orus apžvelgia V. Ralienė.

Antradienio naktis bus sausa ir vėsi – oras šils vos nuo 10 iki 15 laipsnių. Dienos metu jau turėtų palyti. „Didesnė to lietaus, tokio gausesnio, tačiau trumpo, tikimybė bus vakarinėje šalies dalyje. Tačiau lietaus debesys Lietuvą tarsi spaus tiek iš Vakarų, tiek ir iš Rytų. Dieną šils nuo 20 iki 25 laipsnių, – antradienio orų žemėlapį komentuoja LHMT atstovė. – Kitomis dienomis tie du ciklonai stengsis susijungti.“

Kitos savaitės viduryje abipus Lietuvos susiformavę ciklonų debesys galiausiai susijungs, tad kitos savaitės vidurio dienos bus lietingos, tačiau su šiltomis naktimis. O štai dienomis oro temperatūra kils labai nenoriai – vos nuo 17 iki 22 laipsnių.

Yra tikimybė, kad kitos savaitės pabaigoje lietūs trauksis ir sulauksime vėl aukštesnės oro temperatūros, guodžia pašnekovė. Pasak jos, visas ateinantis rugpjūtis neturėtų išsiskirti rekordinėmis oro temperatūromis, kaip kad pasižymėjo liepos mėnuo.

„Prognozuojama, kad vidutinė rugpjūčio oro temperatūra bus artima vidutinei daugiametei. Mėnesio pabaiga turėtų būti šiltesnė, nei įprasta, tačiau reiktų atsiminti, kad jau rugpjūtį dienos gana sparčiai trumpėja ir tos šilumos jau būna mažiau. Tiesa, trumpalaikiai šilumos įsiterpimai dar pasitaiko iki rugsėjo 10 dienos, tačiau tokio ilgo, karšto laikotarpio, kaip kad buvo liepos mėnesį, kažin ar verta tikėtis“, – sako LHMT sinoptikė V. Ralienė.

Savaitės orų prognozę su V. Raliene stebėkite ir vaizdo įraše.

Parengė Vismantas Žuklevičius.

Plačiau apie orus – specialioje LRT.lt orų skiltyje.

Labas rytas, Lietuva I d. Kuriam laikui į Lietuvą atkeliavo lietingi orai?
Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt.