Lietuvoje

2021.08.05 08:34

Anušauskas: poreikio 4-ojo NATO straipsnio aktyvavimui dėl neteisėtos migracijos nėra

Darius Matas, LRT RADIJO laida „Ryto garsai“, LRT.lt2021.08.05 08:34

Lietuvos krašto apsaugos ministras sako, kad šiuo metu nėra poreikio 4-ajam NATO straipsnio aktyvavimui dėl migrantų krizės, prie kurios prisideda Baltarusijos režimas. Konsultacijos su sąjungininkais, pasak Arvydo Anušausko, vyksta reguliariai.

4-asis NATO straipsnis numato, jog „šalys tarpusavyje konsultuosis, jeigu bet kurios iš jų nuomone, kiltų grėsmė bet kurios Šalies teritoriniam vientisumui, politinei nepriklausomybei ar saugumui“. Pasigirdo svarstymų, jog Lietuva galėtų jį aktyvuoti, siekdama efektyvesnio neteisėtos migracijos srautų ir su jais susijusių rizikų suvaldymo.

Europarlamentaras, buvęs Estijos kariuomenės vadas Riho Terras pareiškė, kad geriausias būdas padėti Lietuvai suvaldyti migrantų krizę pasienyje su Baltarusija būtų būtent 4-ojo straipsnio aktyvavimas. Interviu estų visuomeniniam transliuotojui ERR politikas sakė, kad toks žingsnis būtų naudingas Estijai, todėl Talinas turėtų jį paremti.

A. Anušausko teigimu, tokio poreikio šiuo metu nėra.

„Suprantu apžvalgininkus, kurie teikia tokius siūlymus, bet jie turėtų suprasti, kad mes savo sąjungininkus nuolat informuojame apie situaciją Lietuvoje, nuolat konsultuojamės dėl gaunamos pagalbos, prašome tos paramos, ji mums suteikiama, taip kad procesas konsultavimosi vyksta. Ar reikia pagal 4-ąjį straipsnį, be abejonės, kol kas poreikio nėra. Jeigu būtų tiesioginės sąsajos su išaugusia karine grėsme, jeigu matytume indikatorius, kurie sietų hibridinę ataką su pabėgėlių panaudojimu ir susietų su kariniais iššūkiais, naujais, kurių iki tol nebuvo, tada tas aktyvavimas ir konsultacijos pagal 4-ąjį straipsnį būtų nedelsiant įvykdomi“, – LRT RADIJUI sakė krašto apsaugos ministras.

Pasak jo, Lietuva šiuo metu turi pajėgumus susitvarkyti su padėtimi, o sąjungininkų parama realiai pasiekia Lietuvą ir kitais keliais.

„Įrankiai, kuriems reikalingas daugelio šalių įsitraukimas, yra labai rimtas, labai reikšmingas ir jį reikia naudoti atsakingai. Čia kaip pasakoje: šaukti, kad namas dega, o iš tikrųjų dar ne visai, negalima“, – laidai „Ryto garsai“ sakė A. Anušauskas.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt.