Lietuvoje

2016.08.23 18:51

Baltijos šalys ir JAV žada stiprinti ryšius gynybos srityje

BNS2016.08.23 18:51

Rygoje susitikę Jungtinių Valstijų ir Baltijos šalių vadovai antradienį sutarė stiprinti ryšius gynybos srityje. JAV viceprezidento ir Lietuvos, Latvijos bei Estijos prezidentų deklaracijoje teigiama, kad gilesnis bendradarbiavimas yra būtinas reaguojant į neprognozuojamą saugumo aplinką.

„(...) Jungtinės Valstijos, Estija, Latvija ir Lietuva ketina sustiprinti ir pagilinti mūsų gynybos bendradarbiavimą užtikrinant regioninį saugumą“, – sakoma dokumente.

Jungtinių Valstijų viceprezidentui Joe Bidenui lankantis Latvijoje paskelbtoje deklaracijoje šalių santykiai įvardyti kaip strateginė partnerystė.

„JAV viceprezidento Bideno vizito Latvijoje proga, mes, Jungtinės Amerikos Valstijos, Estija, Latvija ir Lietuva patvirtiname savo strateginę partnerystę“, – teigiama deklaracijoje.

Ją patvirtino J. Bidenas, Lietuvos prezidentė Dalia Grybauskaitė, Latvijos vadovas Raimundas Vėjuonis ir Estijos prezidentas Toomas Hendrikas Ilvesas.

„Atsižvelgdami į neprognozuojamą saugumo aplinką, mes įsipareigojame stiprinti savo bendradarbiavimą ir pastangas užtikrinant saugumą, stabilumą regione kaip NATO kolektyvinės gynybos dalį“, – tvirtinama deklaracijoje.

Dokumente pabrėžiamas JAV kaip sąjungininkės vaidmuo, jos pagalba saugumo ir gynybos srityse, užtikrinant atgrasymo priemones. Baltijos šalys savo ruožtu pakartojo pažadą užtikrinti būtiną gynybos finansavimą.

Deklaracijoje priminti per NATO viršūnių susitikimą Varšuvoje priimti nutarimai dislokuoti po vieną tarptautinį batalioną Baltijos šalyse ir Lenkijoje.

„JAV, Estija, Latvija, Lietuva planuoja reguliariai susitikinėti, kad aptartų bendrus ir individualius gynybos ir saugumo prioritetus didžiausią dėmesį skirdamos sausumos, oro ir jūros gynybai, sienų saugumui, teisės stiprinimui, nacionaliniam atsparumui, taip pat – tarptautinėms grėsmėms, kad būtų galima pagerinti tarpinstitucinį, regioninį bendradarbiavimą“, – nurodoma deklaracijoje.

JAV viceprezidento ir Baltijos valstybių prezidentų susitikimas Rygoje vyksta per 27-ąsias Baltijos kelio metines, kai du milijonai lietuvių, latvių ir estų, smerkdami Europą padalijusį Ribentropo–Molotovo paktą, susiėmė už rankų ir išsakė paramą nepriklausomybei.

Demokratų partijos atstovo J. Bideno vizitas gali būti vertinamas kaip JAV administracijos signalas dėl NATO kolektyvinės gynybos įsipareigojimų tvirtumo.

Šis klausimas sulaukė daug dėmesio, kai respublikonų kandidatas prezidento rinkimuose Donaldas Trumpas prabilo apie išlygas dėl NATO atsako į potencialią Rusijos agresiją Baltijos šalyse.

J. Bidenas lankydamasis Rygoje paragino nesureikšminti D.Trumpo pastabų, sakydamas, kad JAV įsipareigojimus NATO remia tiek demokratai, tiek respublikonai.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt.