Lietuvoje

2021.08.04 22:18

Neteisėtų migrantų gyvenimas stovykloje – tvyranti nežinomybė ir prašymai ieškoti geresnio gyvenimo

Edvardas Špokas, LRT TV naujienų tarnyba, LRT.lt2021.08.04 22:18

Auga migrantų nepasitenkinimas gyvenimo sąlygomis bei kyla konfliktai tarp jų pačių. Pareigūnai įsileido LRT TELEVIZIJĄ į didžiausios migrantų stovyklos Lietuvoje prieigas, tiesa pačioje stovykloje esą dėl saugumo filmuoti neleido. Migrantai sako, kad jų sąlygos blogesnės nei gyvūnų. Juos saugančių pareigūnų vadovas sako, kad visi migrantų norai tenkinami nebus.

Laužas sušilti, pasišildyti maistą ir išdžiūti. Migrantų Rūdninkų poligone kasdienybė kaip ir augantis nepasitenkinimas gyvenimo sąlygomis.

„Tai, ką matome Lietuvoje dabar, tai nėra Europa, nes Europoje yra žmogaus teisės, yra gyvūnų teisės. Viso to neradome Lietuvoje, šioje stovykloje. Trečia diena lyja, negalime miegoti, nes į palapinę bėga vanduo. Maistas prastas. Aš vegetaras, jiems tai sakiau. 10 dienų valgau tik sausainius“, – pasakoja irakietis Tamakas.

Savanorė apie situaciją neteisėtų migrantų stovykloje: jie patys pykstasi vieni su kitais

„Mums reikia telefono“, – šaukia migrantai. Trečiadienį daliai jų gražinti mobilieji. Antradienį pirmą kartą atvyko ir mobili parduotuvė. Tačiau savaitę čia praleidę migrantai skundžiasi nežinomybe ir kiek dar turės gyventi palapinėse.

Nepatenkintus migrantus raminantis saugumą užtikrinančių pareigūnų vadas skundus vadina ribų bandymu: „Svarbiausia yra netenkinti jų visų užgaidų, norų.“

Tiesa pripažįsta, kad kol kas neužtikrinti ir būtiniausi jų poreikiai.

„Tą žmogiškumo principą, aprūpinimą, buitinį aprūpinimą mes turime užtikrinti. O tai ir kelia didžiausius nepasitenkinimus, neramumus“, – teigia Viešojo saugumo tarnybos vadas gen. Ričardas Pocius.

Praėjusią naktį medikai čia kviesti penkis kartus. Tarp migrantų yra ir sergančiųjų lėtinėmis ligomis, kuriems nuolat reikia vaistų.

„Aš sergu, man reikia gydytojo, skauda skrandį. Praėjusią naktį nemiegojau, nes buvo šalta, turiu tik vieną mažą apklotą. Niekas čia negali normaliai nusiprausti. Viskas čia blogai“, – tvirtina migrantas.

Nors migrantai čia jau savaitę, dar tik svarstoma, kad stovykloje nuolat budėtų medikai.

„Padėtų, bet būtų eilės, tada visi alptų“, – sako R. Pocius.

Filmuoti migrantų gyvenimo sąlygų pačiose palapinėse pareigūnai neleido. Esą dėl saugumo. Kai kurie pareigūnai patys sakė nenorintys eiti arčiau palapinių. Konfliktų kyla ir tarp pačių migrantų.

„Jie patys pykstasi vieni su kitais, kelia riaušes vienas kitam. Patys lyderiai bijo, kad pas juos į palapines ateis kiti žmonės, kurie negauna ko nori. Tai situacija pakankamai chaotiška“, – nurodo savanorė Greta.

Ypač ji chaotiška buvo pirmadienį, kai pareigūnams teko panaudoti ir ašarines dujas. Rūdninkų poligono stovykloje jau apgyvendinta aštuoni šimtai žmonių, tačiau statomos naujos palapinės. Planuojama kad čia bus iki pusantro tūkstančio.

„Mes taikūs žmonės“, sako migrantai, padėdami statyti palapinę. Ir Rūdninkuose, ir pasienio užkardose Raudonasis Kryžius fiksuoja žmogaus teisių pažeidimų, kai neužtikrinami minimalūs humanitariniai standartai. Nepaisydami prastų sąlygų, migrantai tikina, kad kelionę kartotų, net ir žinodami, kad teks gyventi taip.

„Leiskite man eiti, ieškoti geresnio gyvenimo. Aš negrįšiu į Iraką, nes mano šalyje pavojinga“, – nurodo migrantas Tamakas, pridurdamas, kad net jei juos gražins atgal į kilmės šalį, bėgs vėl.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt.