Lietuvoje

2021.08.04 17:12

LRT FAKTAI. Baltarusijos žiniasklaida parodė abejotiną vaizdo įrašą su Lietuvos pasienyje neva apšaudomais migrantais

Žygintas Abromaitis, Jurga Bakaitė, LRT TV naujienų tarnyba, LRT.lt2021.08.04 17:12

Baltarusijos televizijos dalijasi vaizdo įrašu, kuriame – bėgantys asmenys, į juos šaudoma. Teigiama, neva taip Lietuvos pasieniečiai sutinka migrantus iš Artimųjų Rytų ir Afrikos.

„Socialiniuose tinkluose pasirodė vaizdo įrašas, kuriame užfiksuota situacija pasienyje“, – sakoma reportaže, kuriame taip pat pasakojama apie Lietuvos pasieniečių esą naudojamą smurtą, mėlynes ant sieną bandančių kirsti migrantų kūnų.

Prastos kokybės įraše girdėti kurtinantys šūviai ir tolumoje bėgantys žmonės šviesios spalvos drabužiais.

Vaizdo įrašas pasirodė liepos mėnesį, juo su LRT pasidalijo Lietuvos kariuomenė. Specialistų teigimu, tai – specialiai sukonstruota melagiena. LRT konsultavę garso ir kariuomenės ekspertai atkreipia dėmesį, kad šūvių aidas nenatūralus ir apkarpytas, jis galėjo būti paimtas iš „YouTube“ vaizdo įrašų, kompiuterinių žaidimų ir redagavimo programomis panaudotas vaizdo įraše.

„Įrašas galėjo būti nufilmuotas bet kur, bet kada. Net ir video kažkokiam, filmui, bet pagal tai, kad greičiausiai šaudoma ir imitaciniais šoviniais, ir žmonės nuo šūvių taip nebėga, kaip tame filmuke, ir specialiai greičiausiai aprengti šviesiais drabužiais, šviesiomis kelnėmis, kad matytųsi naktį, ką filmuoji, mes sprendžiam, kad tai gali būti iš kažkokių pratybų scenarijaus paimtas iškirptas epizodas ir parodytas, kaip Lietuvos pasieniečių susidorojimas su neteisėtais migrantais“, – LRT sakė Auksė Ūsienė, Kariuomenės Strateginės komunikacijos departamento analitikė.

Jos teigimu, Minsko režimo kontroliuojama žiniasklaida kartoja seną istoriją, esą Lietuva yra fašistinė arba nacistinė valstybė, kurios atstovai kalba apie demokratiją, tačiau iš tikrųjų patys nesilaiko tarptautinių normų ir principų.

Beje, Baltarusijos televizijos reportažuose kalbinamas praėjusią savaitę teismo nuosprendį už šnipinėjimą išgirdęs Algirdas Paleckis, jis pristatomas kaip politologas.

„Baltarusijos prezidentas migrantų srautus laikė daug metų, nepaisydamas ganėtinai priešiškos Lietuvos politikos Baltarusijos atžvilgiu. Bet buvo peržengtos raudonos linijos, kai mūsų demokratinė valdžia įsimaišė į jūsų vidaus reikalus po jūsų prezidento rinkimų, ypač po istorijos su lėktuvu ir tos sankcijos peržengė raudonas linijas, todėl, manau, suprantama, kad Baltarusija nustojo veikti taip, kaip veikė anksčiau ir stabdyti šiuos srautus. Todėl ši krizė višiškai išprovokuota mūsų demokratinės valdžios ir kaltinti gali tik save“, – tokią neva lietuvišką padėties pasienyje interpretaciją girdėjo Baltarusijos žiūrovai.

Tuo metu LRT kalbintas pilietinis gynybos ir saugumo analizės centro „Locked N' Loaded“ ekspertas Aurimas Navys atkreipia dėmesį, kad bet koks garso įrašas gali būti uždėtas ant vaizdo, nors ir pabrėžė, kad negalima daryti išvadų be tyrimo.

„Kaip toliau bus apie tai formuojama, koks turinys, kokie papildomi efektai, čia yra tiktai meno klausimas arba tų propagandos kūrėjų, kurie tą daro, išmanumo klausimas. Realiai, čia yra dvi žinutės, t.y. nacizmas gajus, antra – dabar jau šaudo į moteris ir vaikus, reiškia tuoj ateis pas mus į Baltarusiją ir NATO mus užpuls“, – Baltarusijos propagandos žinutę pakomentavo ekspertas.

LRT kalbintų ekspertų teigimu, nėra įmanoma nustatyti, kur ir kada tiksliai nufilmuotas vaizdo įrašas, kuriame matomi nuo šūvių bėgantys žmonės. Kai kurie iš jų taip pat atkreipė dėmesį, kad vaizdo įraše skambantys šūviai skamba nerealistiškai.

Kaip atsiranda netikros naujienos? LRT FAKTAI dekonstruoja klaidinančią informaciją ir aiškinasi, kodėl ji pasiekė jūsų ekranus. Pastebėjote melagingą žinutę? Rašykite: lrtfaktai@lrt.lt

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt.