Lietuvoje

2016.08.23 10:00

UNICEF vaikų bėgimo ambasadorių patirtys: net ir mažiausia pagalba padeda nuversti kalnus

LRT.lt2016.08.23 10:00

Bendruomeniškumas, aplinkinių patarimai ir palaikymas reikalingi visiems pasaulio vaikams, tad jau 7 kartą vyksiantis UNICEF bėgimas – vienas iš būdų pasidalinti dėmesiu ir realiai prisidėti prie Afrikos valstybės Mozambiko vaikų išgyvenimo. Kaip rašoma pranešime spaudai, bėgimo dalyviai bėga už maistą ir labai realiai prisideda prie to, kad vaikai nemirtų iš bado.

Prisimindama vaikystę renginių vedėja bei aktorė Kristina Savickytė-Damanskienė pasakoja apie kaimynų pagalbą, kuri padėjo padaryti gerą darbą mylimiems tėvams.

„Kai man buvo kokie 9–10 metų, kartu su mažuoju ir vyresniuoju broliais nusprendėme tėvams iškepti sausainių, tačiau turėjome labai mažai patirties. Beminkydami tešlą susidūrėme su nenumatyta problema: tešla labai lipo prie rankų, tačiau neturėjome menkiausio supratimo, ką daryti“, – juokdamasi pasakojo moteris.

Bėdai išspręsti užteko vieno kaimynės patarimo.

Pasak aktorės, Lietuvoje gyvename labai taikiai, tačiau pasaulyje pernelyg daug taškų, kur kariaujama, todėl vaikai priversti itin anksti susidurti su tokiais rūpesčiais, kurie neturėtų slėgti jų pečių.

„Vaikai gauna šautuvus į rankas, netenka šeimų, dėl to būna priversti suaugti anksčiau nei turėtų“, – sakė tris vaikus auginanti moteris. Moteris neabejoja, kad pasaulio vaikams labiausiai trūksta taikos ir žmonių, tokių, kaip jos kaimynė, kurie ištiesia pagalbos ranką, kad ir kokie maži tie prašymai bebūtų.

Supratingumas padeda labiau nei bausmė

Tuo tarpu aktorė, renginių vedėja Eglė Jackaitė pasakojo, kad vienas įsimintiniausių vaikystės įvykių buvo atsilyginimas geru už blogą – tai padėjo pamatus visą gyvenimą lydinčiam požiūriui.

„Kai man buvo 11–13 m., lipdami mokyklos laiptais, skubėjome į pamoką. Kažkas mane pastūmė ir nusiridenau žemyn. Man lūžo riešas, todėl aplink susirinko visos mokyklos auklėtiniai, – pasakojo žinoma aktorė. – Puikiai mačiau pastūmusį berniuką, bet nieko nepasakiau. Jo ašarotose akyse glūdėjo ir dėkingumas, ir išgąstis – juk jis galėjo būti labai stipriai nubaustas. Visiems pasakiau, kad niekas manęs nenuvertė, kad nukritau pati.“

Atsakomybės prisiėmimas už kitą E. Jackaitę paskatino būti geresne. Geriausia auklėjimo priemonė, pasak jos, yra ne kaltinimai, baudimai, o meilė ir gailestingumas.

„Man nereikėjo papildomų padėkų, nes žodžiai nublanko prieš tai, ką išvydau: berniuko akys įsiminė visam gyvenimui. Jam buvau geresnė, nei jis man, ir tai buvo didžiulė pamoka“, – prisiminimais dalinosi moteris.

Gėrio sampratos aktorė neužmiršo ir užaugusi. Juk mums sunku įsivaizduoti, kokiomis sąlygomis tenka gyventi trečiųjų pasaulio šalių vaikams – be maisto, be vandens, be namų, be tėvų. Viso to, kas mums yra įprasta. Tad net mažiausia mūsų pagalba tokiems vaikams yra tarsi Dievo dovana.

„Manau, kad pasaulio vaikams labiausiai trūksta pačių paprasčiausių dalykų. Kadangi gyvename nuolatiniame lėkime, mums trūksta kokybiško pabuvimo su savimi, su aplinka ir su artimaisiais. Svarbiausia, kad vienas kitą išgirstume, užjaustume, padėtume“, – įsitikinusi UNICEF veikloje dalyvaujanti aktorė.

Lietuvos Respublikos Prezidentės Dalios Grybauskaitės globojamas jau 7-ą kartą vykstantis UNICEF vaikų bėgimas šį kartą vyks „Sostinės dienų“ metu. Pagrindinė bėgimo idėja – „bėgsiu už maistą“. Jau tradicija tapęs ir gausų būrį vaikų suburiantis UNICEF vaikų bėgimas bus skirtas dėl bado išsekusiems vaikams Mozambike.  Šiuo metu Mozambikas kenčia nuo didžiausios per 30 metų sausros, kuri grasina, kad daugiau nei 1,5 mln. žmonių atsidurs ties bado riba. Skaičiuojama, kad 72 000 vaikų iki metų pabaigos bus visiškai išsekę dėl bado, jų gyvybei grės mirtinas pavojus.

Tradiciškai vaikų bėgime su savo atžalomis dalyvaus ir vaikams medalius teiks UNICEF vaikų bėgimo ambasadoriai: olimpiečiai – disko metikas Virgilijus Alekna, kanojininkas Jevgenijus Šuklinas, baidarininkas Egidijus Balčiūnas, TV3 žinių vedėja Renata Šakalytė-Jakovleva, aktoriai – Virginija Kochanskytė, Eglė Jackaitė, Giedrius Savickas, Remigijus Žiogas, Jokūbas Bareikis, Kristina Savickytė-Damanskienė, Vytautas Rumšas ir Eva Saikovska, dainininkai – Mantas Jankavičius, Merūnas Vitulskis, Juozas Liesis, taip pat futbolininkas Deividas Česnauskis su žmona Vaida Grikšaite – Česnauskiene, žurnalistai Beata Nicholson, Naglis Šulija, Mis Lietuva 2014 Agnė Kavaliauskaitė, sporto treneris Jean Claude, lengvaatletė Vaida Žūsinaitė.

UNICEF 500 m 2-12 metų vaikų bėgimas vyks „Sostinės dienų“ metu, rugsėjo 3 d. (šeštadienį), 13 val,  Katedros aikštėje. Registruotis galite internetu.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt.