Lietuvoje

2021.08.03 22:22

Pasieniečių užkardoje esantis migrantas: jei mane sugrąžintų į Siriją, būčiau nužudytas

Aistė Valiauskaitė, Edvardas Špokas, LRT TV naujienų tarnyba, LRT.lt2021.08.03 22:22

Baltarusijos–Lietuvos pasienyje jau apgręžta apie 180 migrantų. Tokių veiksmų pasieniečiai ėmėsi po to, kai vidaus reikalų ministrė Agnė Bilotaitė pasirašė įsakymą pasieniečiams neįleisti neteisėtai į Lietuvą vykstančių migrantų ir nukreipti juos į pasienio punktus ar diplomatines atstovybes. Tuo metu pasienyje sulaikyti migrantai skundžiasi, kad jiems trūksta informacijos ir kalba apie gimtinėje jiems kylančias grėsmes.

„Čia mūsų palapinė. Kasdien lyja, čia pribėga vandens“, – sako migrantas Abdulas Hamidas. Jis taip pat skundžiasi, kad trūksta ir medikų pagalbos, informacijas, kas jo laukia.

Padvarionių užkardoje 2 dienas uždarytas vyras pasakoja, kad yra siras ir 10 metų gyveno Saudo Arabijoje, bet pakeitė nuostatas apie religiją, kritikavo islamą, todėl jį du kartus bandė nužudyti. Vyras su sūnumi pabėgo.

Nuvykęs į Rusiją teigia radęs pogrindinę kompaniją, kuri už pinigus suveda su vedliais į Europą, tikslas – ne Lietuva.

„Man pasakė, kad štai numeris žmogaus, kuris gali padėti nukeliauti iš Rusijos į Lietuvą, tada į Nyderlandus. Mano pusbroliai yra ten. Tas vedlys atsiuntė „Google“ nuorodas, kur eiti. Peršokau sieną, ji buvo labai žema. Peršokę jau šventėme, kad esame Europoje, niekas mūsų nenužudys“, – LRT TELEVIZIJAI pasakoja A. Hamidas.

Žinios. Apie ketvirtadalis visų nelegaliai sieną kertančių migrantų yra nepilnamečiai

Sužinojęs, kad nuo šiol migrantai apgręžiami atgal į Baltarusiją, vyras išsigąsta.

„Jei mane išsiųs į Baltarusiją, ten pateksiu į kalėjimą, nes sieną kirtau neteisėtai, baltarusiai išsiųs mane į Siriją, o ten mane nužudys“, – tikina migrantas.

Antradienio naktį ties Padvarionių užkarda grupė migrantų jau buvo grąžinta į Baltarusiją. Vidaus reikalų ministrei pasirašius įsakymą, kuriuo leidžiama apgręžti į Lietuvą vykstančius migrantus ir nukreipti juos į pasienio punktus ar diplomatines atstovybes, per parą neįleista maždaug 180 migrantų. Jei migrantai priešinasi pareigūnų reikalavimams, gali būti panaudota prievarta. Anot pasieniečių, kol kas to neprireikė.

„Mano žiniomis, nebuvo panaudotos specialiosios priemonės, tiesiog buvo vykdant fizinius veiksmus neįleisti piliečiai“, – teigia Valstybės sienos apsaugos tarnybos (VSAT) vadas Rustamas Liubajevas.

Dieną Kaune pastebėtas mikroautobusas, kuriame buvo 15 užsieniečių. Jie galimai sieną kirto neteisėtai. Policija juos perdavė VSAT pareigūnams.

Anot vidaus reikalų ministrės, apgręžti migrantus galima, jeigu toks sprendimas laikinas ir jei pasiūloma galimybė kreiptis prieglobsčio. Teisininkai sako, kad toks sprendimas pažeidžia tarptautinę teisę.

„Iš vienos pusės tai labai aiškus tarptautinės teisės pažeidimas, iš kitos pusės – ko mes juo siekiame. Jokių rezultatų nebus. Tie žmonės vien todėl, kad mes jų nepriimsime miške, bet sakysime, kad paeikite 10 kilometrų ir ateikit į pasienio punktą, jie neišnyks Baltarusijoje“, – LRT TELEVIZIJAI tikina advokatas Laurynas Biekša.

Pasienyje prie savo tvoros važinėja Baltarusijos pareigūnai – išlipę ją tvarko ar ardo. Vidaus reikalų ministerija skelbia turinti įrodymų, kad organizuojant neteisėtą migraciją dalyvauja Baltarusijos pareigūnai. Š̌alčininkų rajone iš operacijoje dalyvaujančio „Frontex“ sraigtasparnio užfiksuota migrantų grupė. Ją lydi žinybinis automobilis. Tokio modelio transporto priemones naudoja Baltarusijos pasieniečiai.

„Galimai tuose automobiliuose buvo pasienio pareigūnai, matoma speciali įranga, kuri naudojama tik specialiųjų tarybų“, – aiškina R. Liubajevas.

Neteisėtai sieną kertančius migrantus stabdys ir kariuomenė. Teikiamos pataisos, kurios praplėstų karių įgaliojimus tikrinti migrantus, prireikus jie galėtų naudoti ir nemirtinus ginklus. Kaip teigia krašto apsaugos ministras Arvydas Anušauskas, kariai įgytų teisę persekioti tuos, kurie nevykdo privalomų nurodymų, tikrintų dokumentus, galėtų padaryti asmens apžiūrą, patikrinti pasienio ruože įtartinas transporto priemones. Papildomi įgaliojimai kariams – trims mėnesiams, bet juos būtų galima pratęsti.

„Tai reikalinga tam, kad įgalintų karius stabdyti migraciją dabartinėmis sąlygomis“, – antradienį tikino prezidentas Gitanas Nausėda.

Prezidentas sakė, kad pataisas ketina pasirašyti nedelsdamas. Jas turėtų priimti kitą savaitę į neeilinę sesiją susirinkęs Seimas.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt.