Lietuvoje

2021.08.05 15:15

Į Kultūros vertybių registrą pretenduojančioje Sitkūnų radijo stotyje iškils duomenų centras ir saulės jėgainės

Valdemaras Šukšta, LRT.lt2021.08.05 15:15

Dėl to, kad lemtingą Sausio 13-ąją iš Sitkūnų radijo stoties pasklido žinia apie situaciją Lietuvoje, ši vieta bei keli atminimo ženklai gali būti įtraukti į Kultūros vertybių registrą. Stoties savininkas Telecentras teigia apie šiuos planus nieko nežinantis, tačiau užsiminė, kad toje vietoje ketinama statyti duomenų centrą ir saulės jėgaines.

Kultūros paveldo departamento (KPD) Apskaitos, inventorizavimo ir registro skyriaus vedėja Rita Kuncevičienė LRT.lt teigė, kad pernai Kauno rajono savivaldybės administracija pateikė sąrašą objektų, kuriems siūloma suteikti apsaugą ir juos įrašyti į Kultūros vertybių registrą. Sąraše yra paminėta Sitkūnų radijo stotis bei šalia jos įrengti Sausio 13-osios įvykių įamžinimo ženklai: medinis stogastulpis įvykiams atminti, pastatytas 2001 m. (aut. Raimundas Puškorius), ir memorialinė granito plokštė, pritvirtinta prie Sitkūnų radijo stoties pastato (skulpt. Marijus Petrauskas). Suteikti apsaugą prašoma ir Juragių kaime Sausio 13-osios įvykiams atminti 2001 metais pastatytai pilko akmens skulptūrai „Rūpintojėlis“ (skulpt. Vladas Krušna).

Visus šiuos objektus siūloma apsaugoti atsižvelgiant į tai, kad šiemet suėjo 30 metų nuo lemtingų įvykių. Anot R. Kuncevičienės, parengus reikalingus dokumentus, klausimo dėl įrašymo į registrą imsis šešios KPD nekilnojamojo kultūros paveldo vertinimo tarybos.

„Koks bus vertinimo tarybos sprendimas, prognozuoti nesiimčiau. Atsižvelgiant į departamento vertinimo tarybų apkrovas, tikėtina, kad minėtų objektų įrašymo klausimas gali būti perduotas svarstyti šių metų pabaigoje ar kitų metų pradžioje“, – komentavo R. Kuncevičienė.

Pasak jos, vienas svarbiausių kriterijų, taikomų būsimiems kultūros paveldo objektams, – amžiaus cenzas: kad objektui būtų daugiau kaip 50 metų. Akivaizdu, kad su Sausio 13-ąja susijusiems objektams nėra tiek metų, tačiau jie gali būti vertinami, nes, kaip teigė pašnekovė, yra susiję su akivaizdžiais išsivadavimo iš okupacinio režimo ir Lietuvos valstybingumui ypač svarbiais įvykiais.

Šiuo metu Sitkūnų radijo stotis neprieinama visuomenei, todėl, jeigu ji bus įpaveldinta, ar ten galės lankytis gyventojai?

„Jeigu objektas, kurio lankymas yra apribotas, tampa kultūros paveldo objektu, teisės aktai nenumato reikalavimo jį padaryti prieinamą visuomenei“, – atsakė R. Kuncevičienė.

Neinformuoti apie įpaveldinimą

Sitkūnų radijo stotis šiuo metu priklauso Lietuvos radijo ir televizijos centrui (Telecentrui). Įmonės komunikacijos vadovas Valdas Kaminskas LRT.lt sakė, kad bendrovė neturi jokios informacijos apie valstybės ar savivaldos institucijų ketinimus įtraukti buvusią Sitkūnų radijo stotį į Kultūros vertybių registrą ir dėl to susilaiko nuo viešų komentarų šia tema. Tačiau įmonė turi planų Sitkūnuose.

„Galime nebent apibūdinti savo planus dėl veiklos plėtojimo ir investicijų šioje Telecentrui priklausančioje teritorijoje: čia numatyta statyti valstybės duomenų centrą ir įrengti saulės jėgainę. Šiems planams yra pritarusi šalies Vyriausybė ir Telecentro akcininkas Susisiekimo ministerija“, – teigė V. Kaminskas.

Pasak jo, bus statomas naujas pastatas, nes esamas buvusios radijo stoties pastatas nėra tinkamas duomenų centrui įrengti. Be to, Telecentras planuoja plėtoti duomenų centrus ir saulės jėgaines keliuose įmonei priklausančiuose objektuose, esančiuose įvairiose šalies vietose.

„Sitkūnai yra viena iš tokių lokacijų. Statybos bus pradėtos, kai tik baigsis projektavimo ir kiti parengiamieji darbai“, – teigė V. Kaminskas.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt.