Lietuvoje

2021.08.03 07:58

Švietimo ekspertai tvirtina – migrantų vaikus būtina mokyti ir integruoti nelaukiant rugsėjo

Urtė Korsakovaitė, Jūratė Anilionytė, LRT TV naujienų tarnyba, LRT.lt2021.08.03 07:58

Apie ketvirtadalis visų neteisėtai Lietuvos sieną kertančių migrantų neturi aštuoniolikos. Ekspertai sako, kad vaikus būtina jau dabar, nelaukiant rugsėjo, mokyti ir padėti integruotis. Švietimo, mokslo ir sporto ministerija teigia, kad turi praeiti adaptacinis periodas, vėliau planuojama pasitelkti nevyriausybines organizacijas ir vaikus integruoti į mokyklas.

Su mokiniais iš užsienio dirbanti mokytoja Rita Jaruševičienė sako, kad kartais tinka ir paprastos vaikiškos knygelės. Pedagogė pasakoja, kad atvykstantys tamilų, arabų, persų ar kitų tautybių vaikai paprastai šneka tik sava kalba.

„Yra tokių, ir gana nemažai sakyčiau, kurie iš viso nelankė mokyklos, tai jie gali būti visai nesocializuoti. Esame turėję tokį atvejį, kai piešti akvarele, tai jie laižo, ragauja, su žirklėmis kirpti nemoka, nemoka susitvarkyti po savęs“, – pasakoja mokytoja.

Mokytoja dirba Ruklos Jono Stanislausko mokykloje-daugiafunkciame centre.

Žinios. Lenkija stiprina skiepijimo centrų apsaugą

Švietimo, mokslo ir sporto ministerijos teigimu, mokykla jau turi patirties ugdydama migrantų vaikus – Rukloje yra pabėgėlių priėmimo centras.

Tačiau dabar švietimą reikės užtikrinti daugiau vaikų – maždaug ketvirtadalis visų neteisėtai sieną kirtusių migrantų dar neturi aštuoniolikos.

Ekspertai sako, jog nereikia laukti rugsėjo, jau dabar reikia mokyti ir integruoti vaikus.

„Mes neturime labai atidėlioti ir laukti, bet turi būti priimami sprendimai, kad (pas – LRT.lt) tuos vaikus, kurie yra stovyklose, uždarytose erdvėse, jau ateitų kažkokie specialistai, padėtų jiems greičiau integruotis į visuomenę ir jiems būtų sudarytos sąlygos mokytis“, – aiškina Vytauto Didžiojo universiteto Lituanistikos ir tarptautinių programų centro vadovė Vilma Leonavičienė.

„Pagal vaiko teises mes per 3 mėnesius turime užtikrinti švietimo paslaugas. Tokiu būdu mes ir galvojame pasitelkti mūsų valstybines mokyklas. Bet dar kartelį noriu pabrėžti, kad tikrai taip nėra, kad vaikas atvyksta į stovyklą ir kitą dieną jam reikėtų, čia tų greitų sprendimų nėra. Šitoje vietoje apie mėnesį trunka tas adaptacinis periodas pačioje stovykloje“, – teigia švietimo, mokslo ir sporto viceministras Ramūnas Skaudžius.

Viceministro teigimu, skaičiai greitai keičiasi ir neaišku, kiek vaikų iš tikrųjų reikės užtikrinti ilgalaikį ugdymą.

„Mes nekuriame integracinių schemų, bet mes galvojame kaip užtikrinti tą laikiną paslaugą. Bet tas skaičius, kad jis ir atrodo didelis, jis su kiekviena diena keičiasi, reikia suprasti, kad tie vaikai mūsų švietimo sistemoje bus trumpai“, – sako R. Skaudžius.

Viceministras sako, planuojama, kad Pabradės mokyklose būtų galima priimti apie šimtą užsieniečių vaikų, Rukloje skaičiai tikslinami.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt.